VILNIAUS DIENA VALDOVŲ RŪMUOSE

Renginio data: 2020 m.Sausio0123 d.18:00 - 2020 m.Vasario0206 d.19:30 Visi renginiai
Valdovų rūmai
Aktualu iki 2020-02-06
Renginio tipas:
Visi renginiai
Renginio tipo nr.:
1

Legenda apie Gedimino sapną ir Vilniaus įkūrimą giliai įsišaknijusi, bet archeologai, istorikai ir kiti tyrinėtojai neabejoja, kad Vilniaus tapsmas buvo ilgas, o Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas miestą kūrė ne tuščioje vietoje. Dvidešimt metų Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje trukę archeologiniai tyrimai atskleidė, kad ankstyviausius Lietuvos teritorijoje mūro įtvirtinimus Pilies kalno papėdėje Vilniaus centre statė dar Gedimino pirmtakai, prie Lietuvos valdžios vairo XIII a. pabaigoje stoję Gediminaičių dinastijos pradininkai.

Žemutinę pilį iš esmės sustiprino ir išplėtė Gediminas, kurio valdymas buvo svarbus impulsas ir Vilniaus proveržiui. 1323 m. sausio 25 d. „visame pasaulyje išplitusiems krikščionims“, o visų pirma Liubeko, Štralzundo, Brėmeno, Magdeburgo, Kelno miestams, iš Vilniaus siųstame laiške Gediminas skelbė, kad jau prieš dvejus metus „mūsų mieste Vilniuje“ pastatydinęs bažnyčią pranciškonų vienuoliams.

Tad, vaizdžiai tariant, Gediminas ne įkūrė miestą, o jį toliau išplėtojo ir tapo „krikštatėviu“ – pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose Vilnių pavadino vardu. Ši žinia ir yra tarsi kregždė, iš nebylios būties atskraidinusi Vilniaus vardą į pasaulį.

Visus vilniečius ir miesto svečius kviečiame Vilniaus dieną minėti Valdovų rūmų muziejuje!

 

PROGRAMA

Sausio 23 d., ketvirtadienis

Paskaita „Vilniaus pilys istoriniuose šaltiniuose: nuo Gedimino iki Aleksandro Jogailaičio“

18.00–18.45 val.

Vilniaus pilys istoriniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtos 1323 m. – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškuose. Nuo tada, kaip rodo istoriniai duomenys, šios pilys buvo Lietuvos politinis centras. 1387 m. Jogailos privilegija Vilniaus Žemutinė pilis tapo ir Lietuvos religiniu centru. Toje epochoje Vilniaus pilys išryškėjo ir kaip elitinės kultūros centras, ir kaip neįveikiama tvirtovė.

Apie šiuos aspektus konkrečiai ir apie ankstyvąją Vilniaus pilių istoriją apskritai paskaitoje pasakos Valdovų rūmų muziejaus istorikas, Vilniaus universiteto ir Lietuvos istorijos instituto doktorantas Eimantas Gudas.

Renginys nemokamas, bet būtina išankstinė registracija

 

Paskaita „Gintaro, stiklo ir metalo papuošalai Vilniuje XIII a. pabaigoje – XV a. pradžioje archeologinių tyrimų duomenimis“

18.45–19.30 val.

Naujausi archeologiniai tyrinėjimai Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje papildė esamus duomenis apie Viduramžių Vilnių. Papuošalų ir juvelyrų darbo priemonių moksliniai tarpdiscplininiai tyrimai leido geriau pažinti, kokius dirbinius naudojo amatininkai, kokiais papuošalais puošėsi Vilniaus gyventojai.

Seniausias auksinis žiedas, stiklo karoliukai ir apyrankės, gintaro karoliai ir žiedas bei kiti radiniai iš XIII a. pabaigos – XV a. pradžios Vilniaus kultūrinių sluoksnių reprezentuoja senosios juvelyrikos meistrystę.

Paskaitą skaitys Valdovų rūmų muziejaus vyresnioji muziejininkė, archeologė, Vilniaus universiteto ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rasa Valatkevičienė.

Renginys nemokamas, bet būtina išankstinė registracija.

 

Sausio 25 d., šeštadienis

Edukacinis užsiėmimas „Legenda ir tikrovė

10.00 val. Registruotis čia

12.00 val. Registruotis čia

Būdami šalia išlikusių senųjų Vilniaus pilių mūrų prisiminsime, kaip kadaise šios pilys buvo statomos ir ką apie tai byloja legendos. Kalbėsime ir apie Lietuvos didįjį kunigaikštį Gediminą, laikomą Vilniaus miesto įkūrėju, išgirsime, ką apie Vilniaus įkūrimą pasakoja mokslininkai.

Pasikalbėję persikelsime į legendų pasaulį: iš popieriaus pasigaminsime personažus ir žaisdami jų šešėliais vieni kitiems pasakosime Vilniaus miesto įkūrimo istoriją.

Užsiėmimas šeimoms su 6–10 metų vaikais.

Užsiėmimo trukmė iki 1 val.

EDUKACINIO UŽSIĖMIMO KAINOS

Mokiniui, studentui, senjorui – 1,00 Eur
5–7 m. vaikui – 0,50 Eur
Suaugusiesiems – 3,00 Eur

Šeimos bilietai
Mažos šeimos (1 suaugusysis + 1–3 vaikai) – 3,50 Eur
Didelės šeimos (2 suaugusieji + 1–3 vaikai) – 6,50 Eur

 

Edukacinės dirbtuvės Nuo Gediminaičių bokštų“

11.00–16.00 val.

III maršruto erdvės

Lizdeikos pranašystė išsipildė! Kviečiame susitikti garsiame Vilniaus mieste, Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijoje! Čia atpažinsime valstybę valdžiusių Gediminaičių dinastijos ženklus ir prisiminsime legendą apie Vilniaus įkūrimą, pasigaminsime suvenyrą su Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino atvaizdu. O gal ir patį didįjį kunigaikštį Gediminą sutiksime?

Apsilankymas su III maršruto bilietu.

 

Ekskursija pavieniams lankytojams (I+II maršrutas)

12.00–13.30 val.

Pavienius asmenis, šeimas ar nedideles draugų kompanijas kviečiame jungtis į bendrą grupę ekskursijai (registraciją į ją baigiame, kai susiburia 25 žmonės). Per ekskursiją apžiūrėsime išlikusius autentiškus mūrus, unikalius radinius, pasigrožėsime atkurtais istoriniais vėlyvosios Gotikos, Renesanso ir ankstyvojo Baroko interjerais. Jūsų laukia ir Valdovų rūmų bokštelyje įrengta apžvalgos aikštelė – iš čia atsivers nuostabūs Vilniaus vaizdai.

Būtina išankstinė registracija.

EKSKURSIJOS KAINA

2,00 € + lankytojo bilietas (I+II maršrutai)

 

Ekskursija „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių pilies gynybiniai įtvirtinimai XIII–XIV a. ir tikrasis Gedimino bokštas“

13.00 val. Registruotis čia

15.00 val. Registruotis čia

Kviečiame susipažinti su Vilniaus Ankstyvosios mūrinės pilies istorija ir apžiūrėti autentiškus jos fragmentus. Vilniaus centre esančiame nuo Pilies kalno besileidžiančiame kyšulyje XIII a. pabaigoje (apie 1284–1293 m.) buvo pradėta statyti vadinamoji Ankstyvoji mūrinė pilis. Tai seniausia žinoma mūro pilis dabartinėje Lietuvos teritorijoje. Netaisyklingo keturkampio formos kiemą su jame stovėjusiais mūriniais pastatais saugojo aukštos mūro sienos ir bokštas. Didžiausia šios pilies plėtra vyko XIV a. pradžioje (apie 1325–1327 m.), kai Lietuvą valdė didysis kunigaikštis Gediminas. Tuomet buvo pastatyti pilies vakarinės dalies vartų bokštai ir gynybinės sienos. XIV a. pabaigoje ši pilis buvo išplėsta į Vilniaus Žemutinę pilį. Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijų erdvėse vis dar slypi Ankstyvosios mūrinės pilies gynybinės sienos ir bokštai, gyvenamieji bei kulto pastatai. Kviečiame juos apžiūrėti!

Ekskursiją ves Valdovų rūmų muziejaus archeologas Egidijus Ožalas.

Ekskursijos trukmė 1 val.

EKSKURSIJOS KAINA

2,00 Eur + lankytojo bilietas (I+III maršrutai)

 

Sausio 2426 d., penktadienis–sekmadienis

Valdovų rūmų Didysis kiemas

18.00–23.00 val.

„Vilniaus šviesų festivalis 2020“

Vilniaus vardo paminėjimo proga rengiamas ir milžiniško gyventojų dėmesio sulaukęs Vilniaus šviesų festivalis vyks jau antrąjį kartą. Vilniaus senamiesčio kiemuose šįkart koncentruosis beveik 30 šviesų instaliacijų – vieną iš jų bus galima išvysti ir Valdovų rūmų muziejaus Didžiajame kieme.

Daugiau informacijos apie struktūrą čia

Renginys nemokamas

 

Sausio 30 d., ketvirtadienis

Paskaita „Šunys Vilniuje“

18.00–18.45 val.

Ištikimiausio žmogaus draugo ir palydovo – šuns – istorija Lietuvoje iki šiol tyrinėta tik labai fragmentiškai, bet tai neabejotinai svarbi kasdienybės, o kartu – medžioklės ir šunininkystės dalis. Paskaitoje klausytojai bus supažindinami su skirtingais žinių šaltiniais ir jų tyrimų galimybėmis, išgirs, kaip tyrinėjimų duomenys gali atskleisti XIII–XVIII a. Vilniuje augintų šunų ūgio ir sudėjimo įvairovę, sveikatos būklę, gydymo apraiškas ir kitas detales.

Paskaitą skaitys Valdovų rūmų muziejaus vyresnysis muziejininkas, archeologas dr. Povilas Blaževičius.

Renginys nemokamas, bet būtina išankstinė registracija.

 

Paskaita „Vilniaus pilių įgula XIV a. – XV a. pradžioje archeologinių tyrimų duomenimis“

18.45–19.30 val.

Tyrinėdami teritoriją, kurioje buvo išsidėsčiusios Žemutinė ir Aukštutinė Vilniaus pilys, archeologai sukaupė gausybę vertingų duomenų ir atskleidė daug įdomių faktų apie šių pilių įgulą istoriniais laikais. Su karyba susiję archeologiniai radiniai padėjo atkurti iki tol tik miglotai įsivaizduotą XIV–XV a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karių ginkluotę, šarvus bei karybos būdą. Kai kurių šarvų tipų plokštelės naujais potipiais ir variantais papildė Europos ir pasaulio karo istorikų sudarytas tipologijas ar netgi patikslino ir praplėtė chronologines ribas. Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje archeologai aptiko daug šarvų detalių, kurių įvairovė išsiskiria tiek Rytų, tiek Vakarų Europos kontekste. Tai suteikia žinių apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenės unikalius bruožus.

Paskaitą skaitys Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikas, archeologas dr. Paulius Bugys.

Renginys nemokamas, bet būtina išankstinė registracija.

 

Vasario 6 d., ketvirtadienis

Paskaita „Arklio reikšmė Viduramžių Lietuvoje“

18.00–18.45 val.

Arklys Viduramžiais žmogui neabejotinai buvo svarbiausias gyvūnas, todėl šiame pranešime, analizuojant Valdovų rūmų muziejaus rinkiniuose saugomus artefaktus, bus aptariamos trys plačios potemės. Pirmiausia žvilgtelėsime į darbinio arklio ir kovinio žirgo istoriją, tuomet aptarsime arklio, kaip žaislo, įvaizdį ir galiausiai patyrinėsime arklio, kaip maisto ir žaliavų šaltinio, reikšmę. Tokiu būdu, remiantis plačiu artefaktų spektru, skirtingais aspektais bus analizuojama arklio ir žirgo reikšmė Vilniaus pilies, valdovo dvaro ir miesto gyventojams XIII a. pabaigoje – XIX a. pradžioje.

Paskaitą skaitys Valdovų rūmų muziejaus vyresnysis muziejininkas, archeologas dr. Povilas Blaževičius.

Renginys nemokamas, bet būtina išankstinė registracija.

 

Paskaita „Vilniaus Ankstyvoji mūrinė pilis. Svarbiausi statiniai“

18.45–19.30 val.

Paskaitoje bus apžvelgiama Vilniaus Ankstyvosios mūrinės pilies istorinė raida XIII a. pabaigoje – XIV a., pristatomi archeologinių tyrimų metu surasti svarbiausi jos statiniai ir jų rekonstrukcijos.

Paskaitą skaitys Valdovų rūmų muziejaus archeologas Egidijus Ožalas.

Renginys nemokamas, bet būtina išankstinė registracija.

 

 

 

 

 

Publikuota: 2020-01-10 17:53 Atnaujinta: 2020-01-16 10:46
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika