Muziejų naktis Valdovų rūmuose 2019 „Valdovų gyvenimo užkulisiai“

Renginio data: 2019m.Gegužės0518 d.18:00 - 23:55 Visi renginiai
Valdovų rūmai
Aktualu iki 2019-05-18
Renginio tipas:
Kultūros renginys
Renginio tipo nr.:
30

Įėjimas į muziejų ir renginiai nuo 18.00 val. nemokami.
Lankytojai įleidžiami iki 23.00 val.
Muziejaus ekspozicijos veikia iki 24.00 val.

Šių metų Muziejų naktį Valdovų rūmų muziejus kviečia nemokamai aplankyti ir atidžiau apžiūrėti tas ekspozicijas bei kitas erdves, kurios lankytojams atvertos 2018 m. liepos 6 d., kai buvo iki galo užbaigtas Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų atkūrimas. Tai puiki proga tarsi žvilgtelėti į valdovų, jų sutuoktinių, vaikų ir dvariškių nematomą gyvenimo pusę, kuri istoriniais laikais taip pat turėjo savąsias taisykles bei tradicijas.

Valdovus dažnai gaubia nemirtingumo aureolė. Jie tarsi Olimpo dievai, kurių gyvenimų aprašymai knygose ir vadovėliuose apsiriboja valstybės reikalų, tarptautinių sutarčių, karų, politiniais tikslais sudarytų santuokų temomis. Šį kartą siūlysime susipažinti ne su reprezentacine, pompastiška Lietuvos didžiųjų kunigaikščių bei Lenkijos karalių veikla, o su jų kasdienos ritmu, sužinoti, kaip valdovai, jų sutuoktinės, vaikai, dvariškiai rengėsi, kur miegojo, ką valgė, kokiu būdu pasirūpindavo asmenine higiena.

Jei šie klausimai neduoda Jums ramybės, metas aplankyti (arba sugrįžti į) Valdovų rūmus! Specialiame žemėlapyje lankytojai ras pažymėtas tas muziejaus erdves, kuriose bus pateikti atsakymai į visus rūpimus klausimus ir plėtojama

TEMINĖ PROGRAMA „VALDOVŲ GYVENIMO UŽKULISIAI“

18.00–22.00 val.

Kur karaliai pėsti vaikšto

Išgirsk apie valdovų higieną. Eidami per Valdovų rūmų rytinio korpuso pirmame aukšte įrengtą ekspoziciją, žiūrėkite po kojomis, nes šioje vietoje galite aptikti net dvi gilias duobes! Jos liko nuo tų laikų, kai didieji kunigaikščiai ir jų sutuoktinės po sočių pietų eidavo į latrinas, beje, įrengtas skirtinguose rezidencijos korpusuose (atskirai vyrams ir moterims). Kas yra latrina? Ir kodėl skirtinguose korpusuose? Užeik ir sužinosi.

Valdovo laisvalaikis

Sužinok apie Lietuvos ir Lenkijos valdovų asmeninius pomėgius bei kultūrinius interesus. Barokiniame itališkame valdovo kambaryje praskleisite istorijos šydą ir nustebsite, kad buvo valdovas, kuris aistringai muzikuodavo, kolekcionuodavo retenybes, taip pat mėgdavo užsiimti alchemija. O gal žinote, koks likimas ištiko vieną didžiąją kunigaikštienę ir Lenkijos karalienę, kuri Vilniaus Žemutinėje pilyje stebėjo žvėrių pjautynes?

Už uždarų durų

Išgirsk apie nelengvą valdovų sutuoktinių, sujungtų politinėmis santuokomis, gyvenimą, jų ligas, gimdymus, laisvalaikį ir charakterius. Didžiojoje renesansinėje menėje sužinosite, kokios istorinės erdvės Valdovų rūmuose anais laikais buvo vadinamos „moterų dalimi“, o po to pasižvalgysite po Renesansinį valdovės kabinetą ir, žinoma, nekantrausite žvilgtelėti į Barokinį valdovės miegamąjį.

Muzikuojantys dvariškiai

Teatralizuota muzikinė edukacija. III manieristinėje antikameroje istoriniais kostiumais pasidabinę muzikantai ir šokėjai linksmins, pasakos ir parodys, kokios kultūrinės gyvybės buvo kupina Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija Renesanso ir Baroko laikais.

Išminties kolekcijos

Sužinok apie knygų kolekcionavimą. Barokinėje valdovo bibliotekoje ir barokiniame olandiškajame valdovo kabinete išgirsite, kaip Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijoje užgimė ir skleidėsi knygų kultūra, kas ir kokias knygas parūpindavo valdovams, kokią literatūrą ar kokiomis kalbomis skaitė valdovai ir jų sutuoktinės, kokios temos juos domino, kam testamentu paliko savo knygų kolekciją Žygimantas Augustas.

NE nuogas karalius

Sužinok apie istorinę madą, tekstilę, avalynę. Tam, kad valdovas būtų tinkamai aprėdytas, turėjo plušėti visas būrys įvairių amatų žinovų. Jei norite sužinoti, kiek darbo valandų kainavo valdovo „stilius“, ieškokite darbščiųjų bitelių netoli valdovo garderobo.

Prašom prie puodų

Išgirsk apie Lietuvos valdovų ir jų sutuoktinių mitybos įpročius, šventes bei puotas. Pilies ir rūmų kasdienio gyvenimo ekspozicijoje persikelsite į istorinės rūmų virtuvės šurmulį! Argi neįdomu pasmalsauti, kaip ji buvo įrengta, ir sužinoti, kokiais egzotiniais gardėsiais valdovas galėjo lepinti savo gomurį ir puikuotis prieš svečius?.. Mmm...

KITA PROGRAMA

18.00–24.00 val.

Raimondo Paknio fotografijų paroda „Mūro istorijos. Nykstantis Abiejų Tautų Respublikos paveldas“
Parodų centras

Prieš pat Muziejų naktį lankytojams atidarytoje parodoje eksponuojamas buvusioje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės, vadinamosios Abiejų Tautų Respublikos, teritorijoje (Lietuvoje, Baltarusijoje, Lenkijoje ir Ukrainoje) per šimtmečius išsibarstęs architektūros paveldas, atskleidžiama šiandieninė nykstančių bažnyčių, pilių, dvarų sodybų situacija. Tai tęstinis leidėjo ir fotografo R. Paknio parodų ciklo „Išlikęs laikas“ projektas. Autorius kuria meniškus, istorinės romantikos kupinus vaizdus, kartu ragina atkreipti dėmesį į deformuotą ir su kiekviena diena vis labiau nykstantį senosios Respublikos architektūros paveldą: bažnyčias, koplyčias, vienuolynus, dvarus, jų interjerus ir eksterjerus.

Filmas Praeitis atsivėrė ateičiai
Lankytojų vestibiulio auditorija

Valdovų rūmų muziejus, švenčiantis atkūrimo 10-metį, pristato filmą (scenarijaus autorius Jonas Banys, režisierius Mindaugas Meškauskas), kuris pakvies į interaktyvią pažintį su Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų atgimimo istorija ir atskleis Vilniaus centre surasto bei dabar muziejuje eksponuojamo archeologinio paveldo, sukauptų istorinių ir meno vertybių paslaptis.

Muzikinis stalas
Muzikinė ekspozicija

Interaktyvi muzikinė instaliacija. Didžiųjų kunigaikščių rūmų muzikinę kultūrą pristatančioje ekspozicijoje turėsite galimybę pabūti tikru barokinės valdovo kapelos vadovu bei kompozitoriumi ir gyvai kurti muziką! Su interaktyviuoju stalu „Mash Machine“ vieni ar smagiame draugų būryje galėsite improvizuoti ir komponuoti skirtingas to paties žinomo kūrinio versijas.

Kinomanų erdvė
Renginių salė

Bendradarbiaudami su Lietuviškų trumpametražių filmų agentūra, kviečiame susipažinti su 1 val. trukmės trumpametražių filmų programa Renginių salėje – ši Muziejų naktį lankytojams atveriama pirmą kartą. Jūsų lauks jauki atmosfera, įdomūs pažintiniai kadrai, galimybė stabtelėti ir turiningai praleisti laiką.

Virtuali kelionė laiku
Pirmo aukšto erdvė

Užsidėję virtualiosios realybės akinius, nusikelsite šimtmečiais į praeitį ir pamatysite, kaip nuo XIII a. iki šių dienų keitėsi Vilniaus pilių teritorija ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija. Beveik 8 min. trukmės virtualioje 3D projekcijoje atkurtos gynybinių statinių bei pilių vaizdų rekonstrukcijos susietos su muziejuje eksponuojamais mūrais ir archeologiniais radiniais, o istorinių statinių tūris, forma, aukštis, eksterjeras, medžiagos, spalvos ir kitos detalės virtualiai atkurti pagal tikslius mokslinius duomenis.

Virtualiosios realybės programa specialiame terminale kainuos vos 1 eurą!

Atnaujintas antrasis Muziejaus maršrutas
Atkurtų istorinių reprezentacinių interjerų ir Valdovų lobyno ekspozicijos

Muziejų dieną ir Muziejų naktį Valdovų rūmų muziejaus lankytojų laukia ne tik nauja paroda, turininga kultūrinė programa, bet ir dar viena staigmena. Antrojo maršruto Atkurtų istorinių reprezentacinių interjerų ir Valdovų lobyno ekspozicijos pasipildė įspūdingais naujais eksponatais. Juos nesunkiai galima rasti muziejaus menėse, nes šių eksponatų etiketėje greta nurodytų informacinių duomenų priklijuotas raudonas apskritimas.

Apie tai, ką naujo pamatysite, galite perskaityti čia (spauskite nuorodą)

Publikuota: 2019-05-09 20:22 Atnaujinta: 2019-05-16 11:00
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika