Dr. Helenos Danovos vieša paskaita „Vladislovas Jogailaitis (1456–1516) ir menas Čekijos žemėse“

Renginio data: 2019m.Gegužės0514 d.18:00 - 19:00 Visi renginiai
Valdovų rūmų Lankytojų vestibiulio auditorija
Aktualu iki 2019-05-14
Renginio tipas:
Vieša paskaita
Renginio tipo nr.:
19

Jogailaičių dinastija, kilusi iš Lietuvos valdovo Jogailos, valdė ne tik Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę, bet ir tuometinių Čekijos, Lenkijos ir Vengrijos karalysčių sostus. Tai buvo laikai, kai Jogailaičiai Vidurio Europoje turėjo tiek pat įtakos, kiek ir vėliau garsi Habsburgų dinastija. Jogailaičių dinastijos atstovai savo vedybiniais, diplomatiniais ir kultūriniais saitais formavo net keletą tuometinių Europos valstybių. Jogailaičių dinastijos kurtas tiek materialusis, tiek ir nematerialusis kultūros paveldas iki šiol atsispindi Čekijos, Lenkijos ir Vengrijos meno kūriniuose bei architektūroje. 

Paradoksalu, bet tiek gana ilgą laikotarpį aktyviai Lietuvos ir Europos istoriją kūrusi dinastija, tiek jos palikimas Lietuvos visuomenei iki šiol nėra plačiau žinomas. Pavyzdžiui, žymiosios Prahos pilies Senieji karališkieji rūmai turi ryškių lituanistinių istorinės raidos aspektų. Du tuometinės Čekijos valdovai – Vladislovas ir Liudvikas Jogailaičiai – XV a. pab.–XVI a. pr. ankstesnės Čekijos karalių rezidencijos vietoje iš esmės ir pastatė šiandien matomus Senuosius karališkuosius rūmus. Svarbiausia ir architektūriniu požiūriu įstabiausia jų erdvė yra Vladislovo salė, pavadinta Vladislovo Jogailaičio vardu ir sukurta šio valdovo iniciatyva. Vladislovo salės architektūroje derinamos įmantrios vėlyvosios Gotikos ir gimstančio Renesanso formos. Vladislovas Jogailaitis 1490–1516 m. valdė Vengrijos karalystę ir 1471–1516 m. Bohemijos karalystę.

Čekijos Respublikos Mokslų akademijos Meno istorijos instituto mokslo darbuotoja dr. Helena Danova (Helena Dáňová) viešoje paskaitoje pasidalins savo tyrimais ir įžvalgomis apie Vladislovo Jogailaičio II. įtaką meno raidai tuometinėje Čekijos karalystėje, papasakos, kokį pėdsaką šis Jogailaičių dinastijos palikuonis paliko tautinėje čekų sąmonėje bei supažindins su naujausiais tyrimų rezultatais šioje srityje.

Istorikė ir meno teoretikė Dr. Helena Danova baigė isorijos ir meno teorijos studijas Čekijos Respublikos Olomouco Palackio universitete. 2013 m. apgynė daktaro disertaciją, 2001-2013 m. buvo pagrindinė Čekijos žemių valdovų meno rinkinių parodos kuratorė Čekijos Nacionalinėje dailės galerijoje. Nuo 2013 m. dirba Čekijos Respublikos Mokslų akademijos Meno istorijos institute, mokslinių tyrimų sritys – Viduramžių ir Ankstyvojo Renesanso menas, ypatingai skulptūra ir achitektūra. Dr. Helena Danova taip pat domisi naujausiais tyrimais meno kūrinių restauravimo srityje, yra paskelbusi daugelį straipsnių šia tema.

Paskaita vyks čekų kalba su sinchroniniu vertimu į lietuvių kalbą.

Renginys nemokamas, tačiau maloniai prašom užsiregistruoti iš anksto paspausdami šią nuorodą.

Publikuota: 2019-05-02 17:00 Atnaujinta: 2019-05-06 14:28
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika