ISTORINĖS OPEROS DIENA VALDOVŲ RŪMUOSE 2018 M.

Renginio data: 2018m.Rugsėjo0908 d.11:00 - 21:00 Visi renginiai
Valdovų rūmai
Aktualu iki 2018-09-08
Renginio tipas:
Kultūros renginys
Renginio tipo nr.:
30

Švęsdamas operos gimtadienį Lietuvoje, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai jau šeštą kartą vilniečius bei sostinės svečius kviečia rudens kultūros renginių sezoną pradėti su operos žanru!

Prisimenant 1636 m. rugsėjo 4 d. Vilniuje pastatytą pirmąją operą Lietuvoje – „Elenos pagrobimą“, – Valdovų rūmų muziejaus svečiai (nuo pačių mažiausiųjų iki garbaus amžiaus žmonių) laukiami su muzikos edukacija susijusioje veikloje, paskaitoje apie rafinuotas Vladislovo Vazos keliones po Romą ir operos gimtinę Florenciją. Taip pat kviečiami dalyvauti istoriniame įvykyje – po šimtmečių atgimusios operos premjeroje!

PROGRAMA


11.00–16.00 val. | Meninė studija „Tapk barokinės operos personažu“
Muzikinė ekspozicija

Kviečiame dalyvauti meninėje studijoje „Tapk barokinės operos personažu“, kurios metu bus galima pasigaminti italų barokinės operos „Elenos pagrobimas“ dekoraciją: Neptūno trišakį, Jupiterio žaibą, Amūro sparnus, deivės Junonos kaukę, barokinę saulę ir Elenos, princo Pario bei karaliaus Menelajo antikines karūnas.

Lauksime Jūsų III maršruto muzikinėje ekspozicijoje.

Dalyvavimas su edukacijos bilietu, apie kurį plačiau sužinoti galite čia.


13.00 val. | Edukacinė ekskursija „Šventės Vazų dvare“
Muziejaus ekspozicijos

Kaip linksmindavosi rūmų šeimininkai? Kokiomis progomis vykdavo iškilmės ir kaip buvo stengiamasi nustebinti svečius? Atsakymus į šiuos ir kitus klausimus išgirsime per edukacinę ekskursiją. Beje, Vazų dvare Vilniuje 1636 m. rugsėjo 4 d. įvyko labai svarbus įvykis – buvo pastatyta pirmoji barokinė opera „Elenos pagrobimas“. Edukacinės ekskursijos metu sužinosime šios operos pastatymo priešistorę, pakalbėsime apie jos pastatymo iniciatorių Lietuvos didįjį kunigaikštį bei Lenkijos karalių Vladislovą Vazą ir jo teatrą, operos kūrėjus.

Lauksime Jūsų Lankytojų vestibiulyje prie kasų.

Dalyvavimas su edukacijos bilietu, apie kurį plačiau galite sužinoti čia.

Privaloma išankstinė registracija į ekskursiją. Registruokitės čia.


14.00 val. | Vieša paskaita „Rafinuotos kelionės Baroko epochoje: 1624–1625 m. Vladislovo Vazos vizitas Romoje ir Florencijoje“
Lankytojų vestibiulio auditorija

Paskaitą skaitys Eimantas Gudas (Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Vilnius)

XVII a. ilgos, kartais net kelerius metus trukusios kelionės (Grand Tour) buvo aukšto luomo jaunuoliams lavinti skirta priemonė. 1624–1625 m. į tokią kelionę vyko 29-erių metų amžiaus Lenkijos ir Lietuvos princas Vladislovas, tuomet jis daug laiko praleido ir Italijoje. Paskaitoje galėsite sužinoti, ką Florencijoje ir Romoje patyrė būsimasis Lietuvos didysis kunigaikštis, kokiuose renginiuose dalyvavo ir su kokiais kilmingais asmenimis bendravo...

Paskaita nemokama, tačiau prašom iš anksto registruotis paspaudus šią nuorodą. Po paskaitos klausytojai mielai kviečiami aplankyti parodą.


17.00–20.30 val. | Opera „Elenos pagrobimas“ (Il ratto di Helena)
Renginių salė

Libreto autorius Virgilio Puccitelli (1636)
Kompozitorius ir dirigentas Marco Vitale (2018)
Dramaturgijos idėjos autorius Adrián Schvarzstein
Režisierius Claudio Levati
Režisieriaus asistentė ir choreografė Jūratė Širvytė-Rukštelė
Kostiumų dailininkė Marija Rubavičiūtė
Šviesų dailininkas Audrius Jankauskas

1636 m. rugsėjo mėnesį Valdovų rūmuose parodyta pirmoji opera Lietuvoje – „Elenos pagrobimas“ (Il ratto di Helena). Antikiniais siužetais paremtą libretą, kuris buvo atspausdintas Vilniaus universiteto spaustuvėje, parašė garsus literatas, valdovo sekretorius Virdžilijus Pučitelis (Virgilio Puccitelli), o muziką, manoma, – rūmų kapelos vadovas, Europoje žinomas kompozitorius ir muzikos teoretikas Markas Skakis (Marco Scacchi). Deja, operos partitūra iki mūsų dienų neišliko. Minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, italų klavesinininkas ir kompozitorius Markas Vitalė (Marco Vitale), susipažinęs su kompozicijos istorija, kontrapunktu bei skirtingų kompozicijos mokyklų stiliais ir pasitelkęs muzikinių analogų analizės metodą, sukūrė ir pritaikė iki mūsų dienų išlikusiam „vilnietiškajam“ (Vilniuje 1636 m. atliktos redakcijos) libretui naują partitūrą – ją ir girdėsime šį vakarą.

Daugiau informacijos čia.
Bilietus galite įsigyti čia.

Į renginį prašom nesivesti ikimokyklinio amžiaus vaikų. Juos su visa šeima kviečiame į edukacinius užsiėmimus Valdovų rūmuose.

Publikuota: 2018-08-29 14:37 Atnaujinta: 2018-09-05 15:09
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika