Istorinio šokio diena Valdovų rūmuose

Renginio data: 2018m.Balandžio0414 d.10:00 - 18:00 Visi renginiai
Valdovų rūmai
Aktualu iki 2018-04-14
Renginio tipas:
Visi renginiai
Renginio tipo nr.:
1

„Pasižvalgius po Renesanso valdovės dvarą: šokis ir mada“

Valdovų rūmų muziejus tęsia tradiciją kasmet balandį pakviesti lankytojus į Istorinio šokio dieną ir priminti šį reikšmingą Europos bei Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės dvasinės kultūros paveldo fenomeną, kuris istoriniais laikais skleidėsi ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose. Šiemet norime paminėti ir svarbią istorinę sukaktį – balandžio 18 d. sukaks 500 metų, kai Krokuvoje įvyko Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Senojo bei iš Italijos atvykusios Milano, Bario ir Rosano kunigaikštytės Bonos Sforcos vestuvės. Tuoktuvių puotą tuomet padabino iki tol šiuose kraštuose nematyti renesansiniai šokiai, kuriuos atliko jaunoji valdovė su freilinomis. Valdant Bonai Sforcai Vilniuje ir visoje šalyje suklestėjo Renesanso kultūra – architektūra, literatūra, menas, dvaro prabanga. Gyvenimo stilius tapo rafinuotesnis, puotas vis dažniau paįvairindavo šokiai, plito prašmatnios aprangos ir aksesuarų mados, propaguotas grožio ir jaunystės kultas.

Kviečiame susipažinti su Renesanso valdove, pasižvalgyti po jos dvarą, šventes ir kasdieną, sužinoti, kaip tais laikais puoštasi ir linksmintasi. Į istorinius laikus nukels rūmų menėse šokančios damos ir jų dvariškiai.


11.00–12.00, 16.00–17.00

Ekskursija „Renesanso valdovė“
Ekskursiją veda Valdovų rūmų muziejaus edukatorė-metodininkė, istorikė dr. Nelija Kostinienė
Ekskursija prasideda nurodytomis valandomis prie muziejaus kasų

Bona Sforca – viena žinomiausių ir labiausiai legendomis apipintų Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovių. Atvykdama iš tolimų italų žemių su savimi ji atsivežė ne tik turtingą kraitį ir gausią italų palydą, bet ir Renesanso kultūrą, ši išplito visoje jos valdomoje valstybėje. Ekskursijoje sužinosite ne tik apie Bonos Sforcos politinę bei kultūrinę įtaką, bet ir apie jos asmeninius pomėgius ir ypatumus.

Būtina išankstinė registracija paspaudus nuorodą ties pageidaujama valanda:
Registracija į 11.00–12.00 val. ekskursiją
Registracija į 16.00–17.00 val. ekskursiją
Teminės ekskursijos kaina – muziejaus lankytojo bilietas + 1,5 Eur
Informaciją apie muziejaus lankymo kainas rasite čia


13.30–15.00

Paskaita „Renesanso Italijos šokis ir Bona Sforca“
Paskaitą skaito „Banchetto musicale“ meno vadovė Jūratė Mikiškaitė-Vičienė
Lankytojų vestibiulio auditorija

Prie šokio plitimo Lietuvoje reikšmingai prisidėjo ne kas kitas, o pati Milano, Bario ir Rosano kunigaikštytė Bona Sforca, iš Italijos į Lietuvą atvežusi Renesanso kultūrą. Žygimanto Senojo ir Bonos Sforcos vestuvių puotą padabino iki tol šiuose kraštuose nematyti renesansiniai šokiai, kuriuos atliko jaunoji valdovė su freilinomis. Su Bonos Sforcos atvykimu keitėsi kultūrinė aplinka, gyvenimo stilius tapo rafinuotesnis.

Jūratė Mikiškaitė-Vičienė paskaitoje atskleis Renesanso šokių ypatumus, gausi vaizdinė medžiaga padės sužinoti daug istorinių detalių apie Bonos Sforcos gyvenamo laikotarpio šokius ir pamatyti, kaip atrodė tų šokių žingsneliai.

Paskaita nemokama, galima rezervuoti vietą paspaudus šią nuorodą.


15.00–16.00
Istorinio šokio kino salė
Lankytojų vestibiulio auditorija

Kino popietei ateikite į Valdovų rūmų muziejų pažiūrėti pažintinių laidų, filmų ir koncertų, skirtų Renesanso šokiams. Prieš filmų peržiūrą kviečiame į Jūratės Mikiškaitės-Vičienės paskaitą, kurioje bus pristatytas šios vizualios medžiagos kontekstas.

Lankymas nemokamas, registracija nebūtina.


16.00–17.30

Paskaita „Renesanso mados kodas: nuo audinių iki brangakmenių“
Paskaitą skaito Valdovų rūmų muziejaus vyr. muziejininkė-archeologė Rasa Valatkevičienė
Lankytojų vestibiulio auditorija

Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose rezidavę valdovai ir diduomenė nei drabužiais, nei papuošalais nenusileido kitų Europos kraštų monarchams bei jų aplinkai. Tai liudija rūmų teritorijoje archeologų rasti tauriųjų metalų papuošalai, istorinės žinios ir aksesuarų analogai Europoje.

Paskaitoje sužinosite apie vadinamąjį aukso amžių Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose, senuosius juvelyrikos dirbinius ir audinius iš Vilniaus miesto tyrinėjimų bei rastus lobius.

Paskaita nemokama, galima rezervuoti vietą paspaudus šią nuorodą.


11.00–12.00, 15.00–16.00
„Pavanos žingsniu“
Didžioji renesansinė menė

„<....> laikykitės tokios eisenos taisyklės – būtina eiti grakščiai, nugara, tiesiai, tai dera ir šokant, ir einant gatve“, – taip pirmųjų choreografijos ir šokių traktatų autorius italas Čezarė Negris (Cesare Negri) apibūdino vieną paprasčiausių šokio žingsnelių – segvito. Klausydamos šių patarimų rūmų damos pademonstruos, kaip atrodo senasis istorinis šokis. Jei panorėsite, galėsite tapti jo dalimi.

O netoliese šių šokančių damų, nepraleiskite progos iš arčiau pažiūrėti, kaip atrodė praeities drabužiai, ir ant sustingusių Renesanso atstovų.

Įėjimas su muziejaus lankytojo bilietu.
Bilieto kaina – 3,00 Eur
Bilieto su 50 proc. nuolaida kaina – 1,50 Eur (informaciją apie nuolaidų taikymo tvarką rasite paspaudę šią nuorodą)


10.00–18.00

Ekskursija „Moterys istorijoje – Bona Sforca“
Ekskursija su audiogidu
Valdovų rūmų ekspozicija

Apžiūrėkite Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijas besiklausydami specialios teminės ekskursijos su audiogidu apie Boną Sforcą. Ši išsilavinusi, aktyvi, ambicinga valdovė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijoje beveik keturis dešimtmečius darė įtaką šalies, kurios valdove tapo ištekėjusi už Žygimanto Senojo, gyvenimui. Ekskursijoje sužinosite apie Bonos jaunystę, gyvenimą Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose, mados pomėgius ir įtaką kultūrai. Išsiaiškinsite, ar ji galėjo bendrauti su Leonardu da Vinčiu (Leonardo da Vinci), ir išgirsite daug kitų įdomybių.

Audiogido kaina: muziejaus lankytojo bilietas + 1 Eur
Informaciją apie muziejaus lankymo kainas rasite paspaudę šią nuorodą


12.00–18.00

„Kvapai iš senųjų laikų“
Kvapų namai  
Lankytojų vestibiulis

“Kvapų namų" kolektyvas, pradėjęs domėtis Vilniaus praeitimi, susidūrė su cechų, vaistininkystės ir kosmetikos gamybos paslaptimis, kurių užuomazgos siekia Renesanso epochą ir įkūnija Europos tradicijų sklaidą. 

Kuo kvepėjo, ką vartojo, kuo gražinosi ir gydėsi valdovai bei didikai? Galėsite susipažinti su populiariausiais anuomet naudotais kvapiaisiais ir gydomaisiais aliejais, vandenimis, tepalais ir druskomis.

Lankymas nemokamas, registracija nereikalinga.

Publikuota: 2018-04-10 11:13 Atnaujinta: 2018-04-13 11:04
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika