Valdovų rūmuose – istoriją ir aplinką nagrinėjanti garso instaliacijų paroda „Paviršius yra istorija“

Renginio data: 2017 m.Liepos0715 d.10:00 - 2017 m.Liepos0716 d.16:00 Visi renginiai
Valdovų rūmai
Aktualu iki 2017-07-16
Renginio tipas:
Parodos atidarymas
Renginio tipo nr.:
17

2017 m. liepos 15–16 d. Valdovų rūmuose pristatoma Pasaulinei klausymosi dienai skirta garso instaliacijų paroda „Paviršius yra istorija“. Šešiose specialiai šiai parodai sukurtose instaliacijose vilniečiai ir miesto svečiai galės išgirsti nuo Gedimino kalno nukirstų medžių ošimą, rūmų vėles, kaip skambėtų Gediminaičių dinastijos genealoginis medis ar Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės heraldika, slapta pasiklausyti Gedimino ir Lizdeikos pokalbių bei pakeliauti laiku.

Norėdamas įsitraukti į Pasaulinės klausymosi dienos renginius, Naujosios muzikos komunikacijos centras pristato skirtingų kartų šešių lietuvių kompozitorių garso instaliacijas, kurias vienija bendra tema „Paviršius yra istorija“. Kūrinių autoriai interpretuoja bendrą šių metų „pasaulinę“ temą: „Listening to the Ground“. Rodomose instaliacijose paviršius suvokiamas kaip žemės ar objekto pagrindas, leidžiantis klausantis jo suprasti materijos prigimtį ir tam tikrą kontekstą. Kartu galima suaktualinti įvairius istorinius procesus, įvykius ar asmenybes, kurie pasirodo įdomūs ir reikšmingi, žvelgiant iš šių dienų požiūrio taško. Visas garsines instaliacijas, eksponuojamas skirtingose Valdovų rūmų vidaus erdvėse, vienijanti istorijos tematika – tai ir praeitis, ir pasakojimas, jungiantis natūralius dabarties bei įsivaizduojamus buvusios aplinkos garsus, tiesioginį arba menamą naratyvą, padiktuotą vietos, erdvės ir su jomis susijusių objektų.

Antanas Kučinskas instaliacijoje „Genealoginis akordas“ sonifikuos Gediminaičių dinastijos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų gimimo ir mirties datas. Snieguolės Dikčiūtės „Skambantys herbai“ interpretuos Valdovų rūmuose esančią heraldiką. Anot kompozitorės, tai ypač aktualu regėjimo negalią turintiems žmonėms. Mantautas Krukauskas instaliacijoje „Valdovų rūmų vėlės“ kviečia kartu ieškoti vaiduoklių bei elektromagnetiniuose triukšmuose galbūt net išgirsti Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės meilės prisipažinimus. Gailės Griciūtės instaliacijoje „Truputis viso to“, įsikursiančioje Valdovų rūmų bokštelyje, iš kurio atsiveria Gedimino kalno vaizdas, kompozitorės balsu imituojamas medžių ošimas – lyg visuomenėje plačiai aptariamos kalno problemos komentaras. Mato Drukteinio instaliacijoje-kelionėje „Kontinuumas“ atsidursite laiko ir erdvės tunelyje, čia išgirsite praeities, dabarties ir galimos ateities garsinį koliažą. Agnės Matulevičiūtės pristatoma instaliacija „Objektas Nr. 6“ suteiks unikalią galimybę slapta telefonu pasiklausyti Gedimino ir Lizdeikos pokalbių, kurių metu aptariamas Vilniaus miesto įkūrimo klausimas. Instaliacijoje, anot kompozitorės, kuriamos nuorodos į kelis istorinius tarpsnius – į miesto įkūrimo, rūmų klestėjimo ir sovietinį laikotarpį.

Pasaulinė klausymosi diena – tarptautinis aplinkos garsus tyrinėjančios muzikos bendruomenės renginys, vykstantis kasmet liepos 18 dieną. Taip siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į mus supančius garsus, jų įtaką mūsų kasdieniniam gyvenimui, emocinei būsenai, bendravimui, taip pat į akustinį miestų užterštumą. Šią nuo 2010 m. rengiamą iniciatyvą organizuoja Amerikos akustinės ekologijos asociacija kartu su organizacija „Pasaulinis klausymosi projektas“.

Garso instaliacijų parodą visi norintieji galės aplankyti liepos 15–16 dienomis įprastu Valdovų rūmų darbo laiku: šeštadienį – 10–20 val., sekmadienį – 10–16 val. Paskutiniai lankytojai įleidžiami likus valandai iki muziejaus uždarymo. 


Daugiau informacijos

Projekto koordinatorius – Antanas Kučinskas
El. p. antakuci@gmail.com
Tel. 8 620 87 161

Publikuota: 2017-07-14 11:32
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika