Muziejų diena Valdovų rūmuose 2017

Renginio data: 2017m.Gegužės0518 d.10:00 - 20:00 Visi renginiai
Valdovų rūmai
Aktualu iki 2017-05-18
Renginio tipas:
Kultūros renginys
Renginio tipo nr.:
30

Tarptautinę muziejų dieną Valdovų rūmuose kviečiame aplankyti ne tik nuolatines muziejaus ekspozicijas, bet ir tris tarptautines parodas, iš kurių viena atidaryta specialiai Muziejų dienai. Šią šventinę dieną taip pat galėsite išgirsti nepapasakotas istorijas apie tai, ką byloja Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės raštijos rusėnų kalba paveldas – Pranciškaus Skorinos knygos, apžiūrėti muziejuje saugomus eksponatus ir sužinoti jų patekimo į muziejaus ekspozicijas istorijas.


Tarptautinės parodos

Slanime atgijusi Antika. Lietuvos etmono Mykolo Kazimiero Oginskio gobelenai

Tarptautinė paroda skiriama vienos žymiausių XVIII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bei visos Abiejų Tautų Respublikos valstybės ir kultūros asmenybių – Mykolo Kazimiero Oginskio – gobelenų kolekcijai, atskleidžiančiai tiek išlavintą skonį turėjusio užsakovo mecenatystės užmojus, tiek senosios Lietuvos kultūrinio paveldo tradicijas bei to meto Europos meninius ryšius.

Parodos svarbiausi akcentai – tai septyni per stebuklą išsaugoti aukšto meninio lygio, subtilių spalvų dirbiniai iš buvusios 12 gobelenų serijos. Apie 1784–1790 m. vietinių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės meistrų Slanime, M. K. Oginskio įsteigtoje manufaktūroje, sukurti audiniai vaizduoja antikines dievybes ir kitus personažus.

Pranciškaus Skorinos palikimas. Pirmoji Lietuvoje išspausdinta knyga

Tarptautinė paroda skiriama mąstytojo, rašytojo, publicisto ir vertėjo, dailininko ir knygų Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje spausdinimo pradininko, švietėjo humanisto, medicinos daktaro Pranciškaus Skorinos paveldui, minint jo išleistos Rusėniškosios Biblijos (1517) 500 metų sukaktį.

Senąsias Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės knygų leidybos paveldo vertybes pristatančios ir jas į istorinę atmintį grąžinančios parodos akcentai – dvi P. Skorinos spaustuvėje išleistos knygos. Pirmoji – 1517 m. Prahoje išleista Jobo knyga. Tai viena iš Senojo Testamento dalių, taip pat viena iš Rusėniškosios Biblijos knygų. Antrasis parodoje pristatomas leidinys yra Mažoji kelionių knygelė – pirmoji Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje išspausdinta knyga, dienos šviesą išvydusi P. Skorinos dirbtuvėse Vilniuje (1522).

Senasis Baltijos sidabras iš privačios kolekcijos

Tarptautinės Muziejų dienos ir Muziejų nakties išvakarėse Valdovų rūmų muziejuje atidaryta tarptautinė paroda yra puiki galimybė susipažinti su bendromis europinėmis pasaulietinės auksakalystės tradicijomis, pasigrožėti subtiliomis sidabro dirbinių formomis ir išraiškingais ornamentais, artimiau pažinti kaimyninės šalies – Latvijos – istorinį paveldą, taip pat jį palyginti su Lietuvoje išsaugotu palikimu, permąstyti Lietuvos auksakalystės paveldo raidos kontekstus ir vertę.

Valdovų rūmų muziejaus lankymo laikas ir kainos. 


Renginiai

17 val. – vieša paskaita „Išaugintas LDK raštijos tradicijų: Pranciškus Skorina ir jo Rusėniškoji Biblija

Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka (Žygimantų g. 1) ir Valdovų rūmai (Katedros a. 4)

Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos direktorius dr. SIGITAS NARBUTAS

Lektorius pristatys Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės raštiją, suformavusią Pranciškų Skoriną – vertėją, leidėją, poetą ir religinių raštų rengėją. Po Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje vyksiančios paskaitos renginys pratęsiamas ekskursija Valdovų rūmų muziejuje. S. Narbutas supažindins su šiuo metu čia eksponuojamu P. Skorinos paveldu: viena pirmųjų Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje išspausdintų knygų – 1522 m. Vilniuje pasirodžiusia „Mažąja kelionių knygele“ – bei 1517 m. Prahoje išleista „Jobo knyga“.

Paskaita ir apsilankymas Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijoje nemokami.


18 val. – vieša paskaita

Valdovų rūmai

„Archeologinių radinių atgimimas muziejuje“

Valdovų rūmų muziejaus restauratorius MANTVIDAS MIELIAUSKAS

„Auksas ir sidabras Viduramžių Vilniuje: ką pasakoja archeologiniai radiniai“

Valdovų rūmų muziejaus archeologė RASA VALATKEVIČIENĖ

Valdovų rūmų muziejuje eksponuojama apie 1 500 Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijoje rastų restauruotų archeologinių radinių. Apie tai, kaip šios unikalios vertybės iš kasinėjimų vietos „nukeliavo“ į muziejaus ekspoziciją, paskaitoje Jums papasakos restauratoriai bei archeologai. Bus galima iš arčiau susipažinti su jų profesija ir atliekamo darbo ypatumais. Taip pat turėsite galimybę apžiūrėti per Valdovų rūmų rezidencijos archeologinius tyrimus rastus tauriųjų metalų dirbinius, sužinosite, kuo mėgo puoštis vilniečiai bei dvariškiai, kokias prabangias dovanas dovanodavo, iš kur atsigabendavo aukso bei sidabro žaliavos.

Paskaita nemokama.

Daugiau informacijos tel. (8 5) 262 0067, el. p. renginiai@valdovurumai.lt

Publikuota: 2017-05-15 18:34 Atnaujinta: 2017-05-17 08:40
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika