Valdovų rūmų muziejaus misija kasmetinėje Vilniaus knygų mugėje!

Renginio data: 2017 m.Vasario0223 d. - 2017 m.Vasario0226 d.00:00 Visi renginiai
Aktualu iki 2017-02-26
Renginio tipas:
Kiti renginiai
Renginio tipo nr.:
27

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai kviečia susitikti 2017 m. Vilniaus knygų mugėje, kuri tradiciškai vyks Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO šių metų vasario 23–26 dienomis.

Lauksime Jūsų 5 salėje, mūsų stendo Nr. 5.C03.

Knygų mugės metu maloniai kviečiame apsilankyti Valdovų rūmų muziejaus renginiuose.

Vasario 23 d., ketvirtadienis, 11.00 val.
Rašytojų kampas
Knygos „Everardas II – Lietuvos karalius“ pristatymas

Dalyvauja: tekstų autoriai doc. dr. Laima BUDZINAUSKIENĖ ir dr. Dainius BŪRĖ, recenzentė dr. Eugenija ULČINAITĖ, idėjos iniciatorė Jūratė ČERNIAUSKIENĖ bei knygos mecenatė restorano „Bona Lounge“ įkūrėja Rasa ŠNAIDERIENĖ

Knyga pristato Madrido karališkajame archyve atrastą 1782 m. pastatytą operą „Everardas II – Lietuvos karalius“. Šią operą tuomečio Portugalijos karaliaus Pedro III gimtadienio proga sukūrė Portugalijos rūmų kompozitorius Žao de Soua Karvaljo (João de Sousa Carvalho), jai libretą parašė italų poetas Gaetanas Martinelis (Gaetano Martinelli).

Nors operos libretas nėra paremtas tikrais šalies istoriniais įvykiais, jame yra vietovardžių ir veikėjų, kurie iš tiesų egzistavo. „Everardo II“ libreto autorius poetas G. Martinelis mini Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Renesanso visuomenės veikėją Mykolą Lietuvį. Kūrinio veiksmas vyksta ne vėliau negu XVI a., prie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos sienos (dabart. Baltarusijos teritorija) buvusioje Valkavisko pilyje. Siužete iškyla ir Aleksandras Augustas: šios istorinės asmenybės vardu pavadintas vienas iš pagrindinių veikėjų iš pradžių klaidžioja ir nusižengia, tačiau ilgainiui įrodo savo drąsą ir ištikimybę. Todėl kilnusis karalius Everardas II jam atleidžia ir sugrąžina buvusią sutuoktinę Erenikę.

2013 m. gruodžio 10 d. opera pirmą kartą parodyta Lietuvoje, Valdovų rūmuose.

Vasario 25 d., šeštadienis, 18.00 val.
Rašytojų kampas
Prof. V. DAUJOTYTĖS knygos
Justinas Marcinkevičius. Salomėja Nėris. Alfonsas Nyka-Niliūnas. Mintys, pastabos, fragmentai pristatymas

Dalyvauja: knygos autorė prof. Viktorija DAUJOTYTĖ, literatūros kritikas Valentinas SVENTICKAS, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktorius dr. Mindaugas KVIETKAUSKAS

Justinas Marcinkevičius, Salomėja Nėris, Alfonsas Nyka-Niliūnas – netikėta ši konfigūracija. Ji iškilo garsios lietuvių literatūros tyrinėtojos ir kritikės, įvairių knygų ir vadovėlių autorės, habilituotos humanitarinių mokslų daktarės, Vilniaus universiteto profesorės emeritės, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatės V. Daujotytės sąmonėje, pasirodė, veikė skirtingais, bet ir susijusiais kūrėjų likimais. A. Nykai-Niliūnui egzistenciškai trūko auditorijos. J. Marcinkevičiui kartais jos buvo per daug – turėjo aukoti ir vidinę erdvę. S. Nėries jauno populiarumo perteklius, virtęs ontologiniu stygiumi. A. Nyka-Niliūnas matė, jautė visus tris – taip, ir save – kaip gal niekas kitas. Kai dėl ko nors sunku apsispręsti, tai rodo ir reiškinio sudėtingumą, ir neapeinamumą. Tauta pasisako apie save ir elgesiu su savo talentingaisiais.

Vasario 26 d., sekmadienis, 11.00 val.
Konferencijų salė 5.1
Edukacinis užsiėmimas
„Improvizuojame operą: „Elenos pagrobimas“

Užsiėmimą ves Valdovų rūmų muziejaus edukatorių grupė – Beatričė URMILEVIČIENĖ, Elena GASIULYTĖ-DAUTARTIENĖ ir Egidijus UŽKURĖNAS

1636 m. rugsėjo 4 d. – anksčiau nei Paryžiuje ar Londone – Vilniuje buvo pastatyta pirmoji italų barokinė opera „Elenos pagrobimas.  Šis italų menininkų šedevras buvo svarbus kultūrinis įvykis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijoje. 

Edukaciniame užsiėmime patyrę Valdovų rūmų muziejaus edukatoriai supažindins su barokinės operos žanru, pristatys pirmąją Lietuvoje pastatytą operą ir jos pastatymo iniciatorių Lietuvos didįjį kunigaikštį ir Lenkijos karalių Vladislovą Vazą bei jo teatrą, leis vaikams ir šeimoms įsijausti ne tik į operos artistų, scenos kūrėjų, bet ir į paties valdovo bei jo žmonos vaidmenis.

Renginys skirtas vaikams (rekomenduojama nuo 5 iki 10 metų) su tėvais ir seneliais.
Trukmė – 45 min.

Iki susitikimo Vilniaus knygų mugėje!

Publikuota: 2017-02-21 12:42 Atnaujinta: 2017-03-02 09:49
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika