Dalyvauja
„Le Poème Harmonique“
Vadovas Vincent Dumestre
Nepaisant to, kad išvertus iš lotynų kalbos „Tenebrae“ reiškia „sutemos“ ir „šešėliai“, katalikiškoje kultūroje tai ypatingas laikas, kai kiekvienoje bažnyčioje vyksta Didžiosios savaitės Tridienio liturginių valandų giedojimo apeigos. Jų metu kiekvienoje bažnyčioje deginamos ir vėliau gesinamos žvakės, palaipsniui giedant autentiškus liturginius tekstus, psalmes, kol lieka viena žvakė, simbolizuojanti Kristaus kančią ir neblėstančią viltį. Šie sakralinės muzikos giedojimai siekia dar Jeruzalės laikus, ypač išpopuliarėjo ir savo tikrąją meninę vertę įgijo Baroko epochos kultūroje. Jie išsiskiria nepaprastu dėmesiu virtuoziškumui bei ypatinga kompozicijos struktūra.
Mišelis Rišaras Delalandas (Michel-Richard de Lalande) – vienas talentingiausių ir įtakingiausių XVII–XVIII a. Versalio rūmų sakralinės muzikos kompozitorių. Didžiąją gyvenimo dalį jis praleido ir geriausius savo darbus parašė Prancūzijos karaliaus Liudviko XIV laikais valdovo rezidencijoje Versalio rūmuose. Tais laikais muzikoje dominavo vyriški balsai, būtent jiems parašytos ir pritaikytos aranžuotės. Šis kompozitorius savo aplinkoje išsiskyrė tuo, jog sakralinėje muzikoje įvedė ir pritaikė moteriškus balsus. Būtent šiam tikslui jis parašė kūrinį „Leçons de Ténèbres“ („Sutemų pamokos“), kurį dažniausiai atlikdavo jo dukterys ir mylima žmona. Šie kūriniai ypatingi tuo, kad vienoje muzikinėje linijoje dera žemi bei gilūs, tamsią ir niūrią nuotaiką atskleidžiantys garsai, išsiskiriantys aukštomis natomis perteiktu lengvumu ir grakštumu, taip pat ilgos bei tykios pauzės ir su dideliu dėmesingumu sukurtas muzikinis tekstas.
„Le Poème Harmonique“ – tai Vincento Diumestro (Vincent Dumestre) suburtas muzikantų ansamblis, susikūręs dar 1998 m. Prancūzijoje. Jo programa koncentruojasi ties XVII ir XVIII a. pradžios vokaline ir instrumentine muzika. Kolektyvas nuolat plėtoja ir kitas menines disciplinas, siekdamas muzikoje sukurti menų sintezę. Aktoriai, šokėjai, cirko artistai ar lėlininkai prisijungia prie dainininkų ir muzikantų, atliekant kamerinę muziką („Le Ballet des Fées“, „Il Fasolo“), o nuo 2004 m. buvo pastatyti tokie spektakliai kaip Moljero „Miestelėnas bajoras“ (muzika Lully, Benjamin Lazar pastatymas) arba „Baroko karnavalas“ (Cécile Roussat pastatymas). Tarp operos kūrinių garsesni yra „Kadmas ir Hermionė“ (muzika Lully), „Egistas“ (muzika Cavalli, Benjamin Lazar pastatymas). Ansamblio „Le Poème Harmonique“ kūryboje juntamas ryšys tarp tos „epochos“ estetikos (žvakių šviesa, gestikuliavimas, pieštos drobės ir mechanizmai) ir šiuolaikinės scenos, perteikiantis naują požiūrį į prancūzų bei italų populiarias repertuaro tendencijas. Šis kolektyvas yra įvertintas ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje, įrašęs keliolika diskų, pripažintas meno bei muzikos kritikų, o dabar atvažiuoja prisistatyti ir Lietuvos klausytojams.
Bilietai – 20, 40 Lt / 5,79, 11,58 Eur
Bilietus platina „Bilietai LT“ ir Valdovų rūmų muziejaus kasos.
Pirkti internetu-->
Festivalį rengia Prancūzų institutas Lietuvoje
Bendraorganizatoris – Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
Partneriai: „Veolia“, „Clear Channel“
Informaciniai partneriai: dienraštis „Lietuvos rytas“, interneto portalas „lrytas.lt“, žurnalas „Veidas“