Kultūros vakaras „Nuo Europos parko iki Liubavo“

Renginio data: 2011m.Rugsėjo0929 d.17:00 - 00:00 Visi renginiai
Valdovų rūmai
Aktualu iki 2011-09-29
Renginio tipas:
Kultūros vakaras
Renginio tipo nr.:
14

Prasminga, kad pokalbis-susitikimas su dvidešimtmetį mininčio Europos parko ir visai naujo senojo Liubavo dvaro muziejaus įkūrėju skulptoriumi Gintaru Karosu vyks taip pat atkuriamame kultūros paveldo objekte – Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijoje. Kultūros vakaro metu bus rodomos skaidrės, pristatomas naujai išleistas Europos parko fotografijų albumas ir knyga „Liubavas“.

Diskusijos dalyviai:
Gintaras Karosas (Europos parkas)
dr. Reda Griškaitė (Lietuvos istorijos institutas)
dr. Jolanta Karpavičienė (Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai)
Prof. Jonas Glemža (Lietuvos Respublikos valstybinė kultūros paveldo komisija)
dr. Skaidrė Trilupaitytė (Lietuvos kultūros tyrimų institutas)
Romualdas Budrys (Lietuvos dailės muziejus).

Nuo Europos parko iki Liubavo

Šiemet sukanka 20 metų, kai Europos parko muziejuje po atviru dangumi netoli Vilniaus buvo pastatyta pirmoji skulptūra. Sunkiai įžengiamas, privirtęs medžių, pelkėtas ir gūdus miškas prieš du dešimtmečius tapo kūrybos erdve jaunam skulptoriui Gintarui Karosui. Aplinka buvo nuolat transformuojama, atnaujinama, siekiant vis geresnės kokybės. Muziejuje po atviru dangumi, kurio plotas 55 hektarai, dabar yra daugiau kaip šimtas meno kūrinių. Šių autoriai – įvairių pasaulio šalių menininkai. Europos parkas tapo vienu iš šiuolaikinę Lietuvos kultūrą identifikuojančių objektų. Jis kasmet sulaukia didelio Lietuvos ir užsienio svečių dėmesio. Didžiosios Britanijos meno žinovai Europos parką 30-uoju numeriu įtraukė į geriausių vaizduojamojo meno vietų Europoje penkiasdešimtuką šalia tokių objektų kaip Pompidu (Pompidou) nacionalinis meno ir kultūros centras, Pablo Pikaso (Pablo Picasso) muziejus, Ermitažas, Tretjakovo (Tretyakov) galerija, Gugenheimo (Guggenheim) muziejus Bilbao mieste ir kt.

Europos parko kaimynystėje visai neseniai duris atvėrė Liubavo dvaro muziejus. „Tyrinėdami ir pristatydami visuomenei Liubavo dvaro istoriją, kartu Lietuvai grąžiname vieną jos istorijos mozaikos dalių“, – sako dabar jau ir Liubavo muziejaus įkūrėjas G. Karosas. Kruopščiai restauruotas Liubavo dvaro vandens malūnas buvo pritaikytas kultūros reikmėms, tapo muziejumi. Čia veikia pusės tūkstantmečio dvaro istoriją pasakojanti muziejinė ekspozicija. Liubavo dvarą valdė mūsų kraštui svarbios asmenybės – Goštautai, Žygimantas Augustas, Mikalojus Radvila Rudasis, Golejevskiai, Krišpinai-Kiršenšteinai, Tiškevičiai, Slizieniai. Beveik prieš penkis šimtus metų šioje vietoje buvo įrengti tvenkiniai, kuriuose sugaunama žuvis tiekta į Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidenciją Vilniuje. XIX a. Liubave gyveno ir kūrė garsus Lietuvos skulptorius Rapolas Slizienis (1804–1881).

Ne atsitiktinai parašėme Nuo Europos parko iki Liubavo. Abu muziejai yra įsikūrę gretimuose kaimuose. Tik Europos parkas atsirado dviem dešimtmečiais anksčiau už Liubavo muziejų. Europos parkas yra kuriamas, o Liubavas – atkuriamas. Prieš pusantro šimto metų dabartinė Europos parko teritorija galėjo priklausyti Liubavo dvarui.

Susiję įrašai

Nuotraukų galerija

Publikuota: 2011-09-22 Atnaujinta: 2011-12-22 09:41
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika