Paroda „Vilniaus pilių istorinė ikonografija“

Renginio data: 2021 m.Liepos0706 d. - 2021 m.Rugsėjo0926 d.00:00 Visi renginiai
Valdovų rūmai
Aktualu iki 2021-09-26

Nacionalinė paroda „Vilniaus pilių istorinė ikonografija“ – tai išskirtinė galimybė retrospektyviai pažvelgti į viso Vilniaus pilių (Žemutinės ir Aukštutinės) ansamblio raidos istoriją: statybas, klestėjimo ir nuosmukio laikotarpius, griūtį, nebūtį, atmintį ir bandymus atkurti. Lietuvos ir užsienio mokslininkų per kelis dešimtmečius archyvuose, bibliotekose, muziejuose ir kitose institucijose atrasti ir į viešą gyvenimą sugrąžinti Vilniaus pilių ir jų svarbiausių statinių vaizdai leidžia išsamiai susipažinti su šio išskirtinio Lietuvos valstybės politinio, kultūrinio ir dvasinio centro raida bei esminiais pokyčiais amžių tėkmėje – nuo XIV a. pabaigos imaginacinių atvaizdų iki pat XX a. pradžios architektūrinių vizijų.

Parodoje eksponuojama net 40 aukštos raiškos faksimilinių kūrinių, kuriuose daugiausia dėmesio skiriama svarbiausiam politiniam centrui – Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijai. Atskiro dėmesio nusipelno ir kiti svarbūs Vilniaus Žemutinės ir Aukštutinės pilių ansamblio pastatai: Vilniaus katedra su Šv. Kazimiero koplyčia, Senieji vyskupų rūmai, Arsenalo pastatai, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Vyriausiasis Tribunolas, Pilies ir Žemės teismų rūmai, Vilniaus Žemutinės pilies gynybinė siena su bokštais, Pilies vartai, Aukštutinė pilis su gotikiniais rezidenciniais rūmais bei kiti reikšmingi objektai. Paroda suteikia galimybę pasigrožėti šiais statiniais, kuriuose vyko svarbūs Lietuvos valstybės istorijos įvykiai, ir patyrinėti jų kaitą.

Atrinktą Vilniaus pilių istorinę ikonografiją sudaro ne tik amžininkų užfiksuoti panoraminiai bei atskirų pastatų vaizdai, bet ir keli ypač tikslūs žemėlapiai, architektų projektai ir brėžiniai, romantikų bei keliautojų vizijos ir interpretacijos, galiausiai – Vilniaus architektūros istorijos širdžiai neabejingų dailininkų piešiniai, kuriais visada buvo siekiama istorinėje atmintyje išsaugoti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybinę tradiciją liudijusius pastatus, užkariautojų ne tik griaunamus, bet ir trinamus iš istorinės savimonės.

Parodoje pristatoma Vilniaus pilių bei svarbiausių šio ansamblio objektų ikonografija yra labai įvairi ir spalvinga, kartais architektūros ir topografijos požiūriais netiksli, pasižyminti išgalvotais elementais ir architektūros sprendimais, o kartais stebina savo preciziškomis proporcijomis ir detalėmis. Visa ši skirtybių puokštė leidžia parodos lankytojams pasinerti į atradimų pasaulį, susipažinti su Vilniaus pilis įamžinusiais dailininkais ir kitais autoriais, pažvelgti į šios teritorijos istoriją kitu kampu, o pasitelkus vaizduotę – sugrįžti į senąjį Vilniaus pilių ansamblį.

Publikuota: 2021-07-06 Atnaujinta: 2021-07-07 11:53
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika