Viešame dr. Prano Kiznio paveikslų galerijos pristatyme – Prezidentas Gitanas Nausėda

Fiksavimo data:
2021-07-14

2021 m. liepos 14 d. Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose viešai pristatyta ypatinga dovana – dr. Prano Kiznio paveikslų galerija. Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. Vydas Dolinskas ir VšĮ PK Fondas, vadovaujamas žinomo pramonininko bei kultūros mecenato, Pasvalio krašto garbės piliečio dr. P. Kiznio, po beveik dvejų metų tyrimų, atrankos ir derybų pasiekė susitarimą, pagal kurį mecenatas įsigijo ir muziejui neatlygintinai perdavė saugoti bei eksponuoti ypač vertingą 23 paveikslų galeriją – garsių XIV–XVII a. Italijos bei Italijoje dirbusių dailininkų tapybos darbų rinkinį.

Virtualią ekskursiją po dr. Prano Kiznio paveikslų galerija galima žiūrėti čia 

Naujoji muziejaus paveikslų galerija taikliai įvaizdina Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos erdves, nes, kaip minima rašytiniuose šaltiniuose, XVI–XVII a. Vilniaus rūmų vienoje ar keliose salėse tikrai buvo Jogailaičių ir Vazų dinastijų valdovų kaupta paveikslų galerija.

Renginyje dalyvavo Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda kartu su pirmąja ponia Diana Nausėdiene, mecenatas dr. Pranas Kiznis, kultūros ministras Simonas Kairys, Valdovų rūmų muziejaus direktorius Vydas Dolinskas, senosios dailės tyrinėtoja Dalia Tarandaitė, Valdovų rūmų muziejaus užsienio ryšių vadovė Daiva Mitrulevičiūtė.

„Valdovų rūmų muziejaus ir visos Lietuvos muziejininkystės istorijoje tai itin retas gestas ir labai sektinas pavyzdys, gal lygintinas su Mykolo Žilinsko iniciatyva, kai vieno asmens pastangomis ir dosnumu muziejus turi galimybę papuošti savo erdves ne vienu ar keliais kūriniais, o ištisa vertingų paveikslų galerija. Svarbu pabrėžti, kad išties kuklaus žmogaus dr. Prano Kiznio dėka į Lietuvą sugrįžta unikalios senojo europinio meno vertybės, kurios buvo ilgus šimtmečius naikinamos ir grobstomos įvairių perėjūnų, niokojusių Lietuvos žemę“, – sako Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. V. Dolinskas.

„Galime ir turime džiaugtis bei didžiuotis, kad mūsų šalyje yra kilnios dvasios žmonių, kurie, vedami meilės Lietuvai, asmeniškai prisideda prie to, kad kultūros lobiai mūsų šalyje būtų gausinami. Toks yra ir šio reikšmingo įvykio bei šiandienos renginio kaltininkas – pramonininkas ir mecenatas dr. Pranas Kiznis“, – sveikindamas susirinkusiuosius sakė Prezidentas G. Nausėda.

Renginyje dalyvavęs kultūros ministras Simonas Kairys, kreipdamasis į dr. P. Kiznį, teigė, kad šis poelgis padės turtinti Lietuvos meno kolekcijas, kartu paskatins apmąstyti, ką kiekvienas savo gyvenime nuveikiame dėl kitų. „Jūs savo veikla atkuriate tai, ką Lietuvos šviesuoliai puoselėjo anksčiau, kas vėliau iš mūsų buvo išplėšta, sunaikinta, o dabar vėl atgyja. Jūs dovanojate ne tik vertingą paveikslų galeriją, bet ir pagrįstą viltį, kad tokių žmonių ir tokių poelgių bus vis daugiau“,– sakė kultūros ministras.

Vakaro metu garsi lietuvių operos solistė Viktorija Miškūnaitė ir džiazo pianistas Artūras Anusauskas atliko žymių italų kompozitorių Džakomo Pučinio (Giacomo Puccini, 1858–1924), Pjetro Maskanjo (Pietro Mascagni, 1863–1945), Enijaus Morikonės (Ennio Morricone, 1928–2020) ir kitų gražiausius Romantizmo bei vėlesnių laikų kūrinius.

Daugiau apie galeriją čia 

Publikuota: 2021-07-15 14:40
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika