Valdovų rūmuose žurnalistams pristatyta pirmosios operos Lietuvoje premjera

Fiksavimo data:
2018-09-04
Fotografas:
Vytautas Abramauskas

Valdovų rūmų muziejus jau suformavo tradiciją kasmet rudens kultūros renginių sezoną pradėti operinės muzikos istorijos Lietuvoje faktų paminėjimu. Remiantis istoriniais šaltiniais, žinoma, kad 1636 m. rugsėjo 4 d. Valdovų rūmuose Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vladislovo Vazos rūpesčiu buvo pastatyta pirmoji opera Lietuvoje – „Elenos pagrobimas“. Žinomi arba numanomi ir šios baroko operos kūrėjai – italų menininkai. Muziką jai greičiausiai sukūrė valdovo kapelos dirigentas ir kompozitorius Markas Skakis (Marco Scacchi), libretą parašė poetas ir dramaturgas Virdžilijus Pučitelis (Virgilio Puccitelli), o scenografija ir mašinerijos architektūra rūpinosi Agostinas Ločis (Agostino Locci).

Deja, operos partitūra iki mūsų dienų neišliko. Minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, italų klavesinininkas ir kompozitorius Markas Vitalė (Marco Vitale), susipažinęs su kompozicijos istorija, kontrapunktu bei skirtingų kompozicijos mokyklų stiliais ir pasitelkęs muzikinių analogų analizės metodą, sukūrė ir pritaikė iki mūsų dienų išlikusiam „vilnietiškajam“ (Vilniuje 1636 m. atliktos redakcijos) libretui naują partitūrą.

2018 m. rugsėjo 8–9 d., švęsdamas operos gimtadienį Lietuvoje, Valdovų rūmų muziejus kartu su partneriais kviečia pasimėgauti atkurtos pirmosios operos Lietuvoje spektakliu. Jis šią savaitę ir buvo pristatytas žiniasklaidos atstovams.

Publikuota: 2018-09-05 14:29
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika