Ukrainoje apdovanojimas „Už intelektinę drąsą“ įteiktas istorikui, muziejininkui Vydui Dolinskui

 
 
Ukrainoje, Lvivo Potockių rūmuose, istorikui, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų generaliniam direktoriui dr. Vydui Dolinskui įteiktas prestižinis nepriklausomo kultūrologinio žurnalo „Ï“ apdovanojimas – ordinas „Už intelektinę drąsą“.
 
V. Dolinskui apdovanojimas skirtas už nenuilstamą Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos kultūrinio kraštovaizdžio atkūrimą. Apibendrinant Ukrainos kultūrinės veiklos metus apdovanojimai skirti jau dvidešimt penktą kartą. Šiuo ženklu įprastai pagerbiami iškilūs Ukrainos ir užsienio šalių intelektualai, kultūrininkai, mokslininkai, politikai, visuomenės veikėjai, bažnyčių hierarchai.
 
Tarp laureatų yra Kijevo ir visos Ukrainos Stačiatikių bažnyčios patriarchas Filaretas, Krymo totorių Medžliso (parlamento) vadovas Mustafa Džemilevas, politologas Andrejus Piontkovskis, Ukrainiečių katalikiškojo universiteto JAV rektorius prof. Borysas Hudziakas (Borys Gudziak), JAV istorikas prof. Timotis Snaideris (Timothy D. Snyder), Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius prof. Andžejus Betlejus (Andrzej Betlej), Lietuvos istorikas prof. Alvydas Nikžentaitis ir kt.
 
Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų generalinis direktorius V. Dolinskas apdovanojimą, teigė priimantis kaip padėką visai muziejaus bendruomenei ir pabrėžė, kad ypač vertina ilgamečius ir draugiškus santykius su Lvivo nacionaline Boryso Voznyckio dailės galerija bei Lvivo istorijos muziejumi: „Ačiū direktoriams ponams Tarasui Vozniakui (Taras Voznyak) ir Romanui Čmelykui (Roman Chmelik) bei jų muziejų bendruomenėms. Kaip dažnai sakome, kartu mes galime viską. Kaip tik dabar dirbame prie bendros parodos, kuri bus skirta Pidhircių pilies paveldui. Ją Valdovų rūmų muziejuje Vilniuje atidarysime kitų metų pradžioje. Ačiū Ukrainai, kad Lietuvos gyventojai ir Vilniaus svečiai jau galėjo pasigėrėti dramatiškomis Pinzelio skulptūromis, vertingiausiais Europos tapybos kūriniais, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikų portretais... Priešo pykčiui, kaip mėgsta sakyti Tarasas Vozniakas, mes privalome nuosekliai vykdyti muziejinius projektus. Tai ir yra mūsų frontas.“
 
V. Dolinskas priminė, kad Rusijos agresiją ne kartą yra patyrusi ir Lietuva, anksčiau yra padėjusi gintis ukrainiečiams: „Kadaise XIV–XV a. Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė gynė Ukrainos žemes nuo rytų barbarų. O dabar dėkojame narsiai ukrainiečių tautai, kuri nuo rytų ordų gina ne tik savo, bet ir mūsų, visos Europos ir viso pasaulio laisvę. Lenkiame galvas prieš Jus, giliai liūdime kartu su Jumis dėl neapsakomų netekčių. Pirma vieta, kurią aplankome Lvive, – tai Lyčakovo kapinių Marso laukas.“
 
 
Lietuvos ir Ukrainos muziejininkų bendradarbiavimas suintensyvėjo Rusijai užpuolus Ukrainą
 
Valdovų rūmų muziejus ne kartą iš Ukrainos kultūros institucijų, muziejų skolinosi eksponatų tarptautinėms parodoms Lietuvoje, taip pat muziejaus rinkinio eksponatus siuntė laikinoms parodoms Ukrainoje, muziejų specialistai dalijosi patirtimi. Pirmieji ryšiai su Ukrainos muziejininkais užsimezgė prieš dvidešimtį metų, dar iki Valdovų rūmų muziejaus susikūrimo. 2012 m. buvo surengta pirma ryški paroda iš Lvivo ir Lucko muziejų – „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų ir didikų portretai iš Ukrainos muziejų“.
 
2022 m. vasario 16 d., švenčiant Lietuvos valstybės atkūrimo dieną ir vos savaitei likus iki pasaulį sukrėtusios Rusijos invazijos į nepriklausomą Ukrainos valstybę, Valdovų rūmų muziejuje buvo atidaryta tarptautinė paroda „Baroko skulptūros mistika: Johanas Georgas Pinzelis ir kiti XVIII a. Lvivo meistrai“. Joje pristatytas šiandienės Vakarų Ukrainos teritorijoje (istoriniame Haliče ir gretimose žemėse) susiformavęs, suklestėjęs ir paplitęs labai savitas vėlyvojo Baroko skulptūros fenomenas. Maskoliams pradėjus taikytis į kultūros pastatus, Valdovų rūmų muziejus su Ukrainos muziejininkais ir kolegomis Lenkijoje pradėjo tartis, kam po parodos galėtų laikinai perleisti neįkainojamus kūrinius, kad taip jie būtų apsaugoti nuo iškilusios sunaikinimo grėsmės. Vėliau šios skulptūros buvo rodomos Latvijoje ir Lenkijoje.
 
Tuoj po Maskvos agresijos Ukrainoje pradžios Valdovų rūmų muziejaus Lankytojų vestibiulyje buvo atidaryta paroda, kurioje lankytojams pristatyti pasaulyje itin reti ankstyvieji Ukrainos valstybės ordinai. Žurnalistas, faleristikos tyrinėtojas Vilius Kavaliauskas šiuos XX a. pradžios Ukrainos valstybės apdovanojimus paskolino parodai, kad kiekvienas lankytojas galėtų susipažinti su modernios Ukrainos valstybės nepriklausomybės pradžia, kurią šiandien vis dar siekia paneigti ir sunaikinti Rusija.
 
Po metų, 2023 m. vasarį, iš Ukrainos atvežta paroda „Lvivas sveikina Vilnių. Europos tapybos šedevrai iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos“. Vilniaus 700 metų sukakties proga kariaujanti Ukraina dovanojo parodą, kurioje pristatyti 33 tapybos šedevrai iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos dviejų pagrindinių padalinių, įsikūrusių Potockių ir Lozinskio rūmuose. Saugomi nuo raketų smūgių ir antpuolių paveikslai, iki invazijos puošę nuolatines ekspozicijas, į Lietuvą atvežti sudėtingomis sąlygomis, tikintis, kad NATO valstybėje vertingas tapybos rinkinys išvengs raketų antpuolių grėsmės. Po Vilniaus paveikslai dar buvo rodyti ir Varšuvoje.
 
Ukrainos muziejininkai buvo ir yra dažni Valdovų rūmų muziejaus svečiai. Vykstant karui jie turi galimybę čia trumpam atsikvėpti nuo grėsmių, konsultuoja muziejininkus eksponatų evakavimo karo sąlygomis klausimais. Valdovų rūmų muziejus parėmė kariaujančios šalies muziejininkus, skirdamas pakavimo medžiagų, taip pat Valdovų rūmų muziejaus bendruomenė ne kartą rinko lėšas, kad galėtų paremti kolegas Lvive. 2025 m. greta Pidhircių istorijai ir paveldui skirtos parodos planuojamas specialus Ukrainos ir Lietuvos muziejininkų kvalifikacijos kėlimo seminaras.
 
 
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Vilniaus arkikatedros požemiuose rasta slaptavietė su Lietuvos ir Lenkijos valdovų laidojimo insignijomis

20250106

Valdovų rūmų muziejaus specialistai, pakviesti kartu su Bažnytinio paveldo muziejaus atstovais ištirti Vilniaus arkikatedros požemius, atskleidė daugiau nei prieš devyniasdešimt metų paslėptų Lietuvos ir Lenkijos valdovų regalijų paslaptį. 2024 m. gruodžio 16 d. atverta slaptavietė, kurioje, greičiausiai 1939 m., prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, paslėptos karališkosios insignijos.

Plačiau

Žymus pasaulio architektas Massimiliano Fuksas domėjosi atkurtais Valdovų rūmais

20241217

Šį rytą Valdovų rūmų muziejuje apsilankė žymus pasaulio architektas, gyvenantis Italijoje, litvakas Masimilianas Fuksas (Massimiliano Fuksas) ir Vilniaus Didžiosios sinagogos archeologinius tyrimus vykdantis Izraelio senienų tarnybos Kasinėjimų ir tyrimų departamento vadovas dr. Džonas Seligmanas (Jon Seligman). Svečiai domėjosi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimu bei Lietuvos Didžiosios sinagogos liekanų išsaugojimo ir eksponavimo galimybėmis. 

Plačiau

Džiaugsmingų šventų Kalėdų ir naujų 2025 metų!

20241223

Dėkojame visiems, kad buvote kartu 2024 metais. Visus metus dirbome Jums, kad galėtumėte geriau pažinti Lietuvos istoriją ir kultūros paveldą, išvysti netikėtų praeities niuansų, pasigrožėti išskirtiniais meno kūriniais ar pasisemti įkvėpimo.
 
Linkime Jums ir Jūsų Artimiesiems ramių, šviesių, džiaugsmingų šventų Kalėdų ir sėkmės bei taikos lydimų Naujųjų 2025 metų!
 
 

Plačiau

Publikuota: 2024-12-23 12:27 Atnaujinta: 2024-12-26 13:28
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika