Publikuota 20240708
2024 m. liepos 8–14 d. Valdovų rūmų muziejuje prasidėjo Lietuvos dvarų vasaros mokykla. Šiemet jos tema – „Nuo valdovų dvarų iki bajorkaimių: kilmingųjų luomo ir jų gyvenamosios aplinkos įvairovė“.
Jau trečius metus Lietuvos dailės istorikų draugijos kartu su Vilniaus dailės akademija organizuojami savaitę trunkantys intensyvūs kursai skirti jauniems specialistams. Jų tikslas yra kelti su tokio paveldo objektais dirbančių žmonių kvalifikaciją, skatinti dialogą tarp tyrėjo ir objekto savininko bei teorines žinias pritaikyti praktikoje.
Pirmąją mokyklos dieną, kuri vyko Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose, su dalyviais patirtimi dalijosi ir muziejaus generalinio direktoriaus pavaduotoja, istorikė dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė.
Lietuvos dvarų vasaros mokykloje dalyvių laukia paskaitos. Jose bus pristatomi valdovo, didikų dvarai ir skirtingų bajorų sluoksnių bajorų sodybos, jų esminiai skirtumai ir veikimo principai. Taip pat daug dėmesio bus skiriama dvaro gyvensenai, sociokultūriniam kontekstui, meno kolekcijoms, bus aptariamos dvaro ansamblio funkcinės zonos. Teorines paskaitas papildys ekskursijos, susitikimai su kultūros paveldo specialistais ir dvarų savininkais, dalyviai lankys didikų rezidencijas, stambių ir vidutinių bajorų sodybas, palivarkus, bajorkaimius. Projekte dalyvauja 15 studentų ir nuolat lydintys dėstytojai, jie per savaitę aplankys 12 dvarų, išklausys 12 paskaitų. Projekto kuratoriai: dr. Aistė Bimbirytė, dr. Marius Daraškevičius ir dr. Dalė Puodžiukienė.
Į 2024 m. programą įtraukti objektai: Valdovų rūmų muziejus, Chodkevičių rūmai (Vilniaus paveikslų galerija) ir Vilniaus Umiastovskių rūmai, Rumšiškėse, Etnografijos muziejuje, esantys Aristavėlės (anksčiau – Aristavos) dvaro rūmai, Aukštaitijos užusienio kaimo Mičiūnų sodyba, Daujėnų sodybos diendaržinis tvartas ir klojimas su jauja, Godingos sodybos numas, Darbėnų žemaičių bajoro sodyba, Žemaitijos bajorų sodyba ir kita, taip pat Plungės dvaro sodyba, Šateikių dvaro Bukantės palivarkas, Panemunės pilis, Veisiejų, Aštriosios Kirsnos ir Bulakavo dvarai.
Nuotraukų autorė – Deimantė Šuliauskaitė