Prasidėjo Lietuvos dvarų vasaros mokykla

 
2024 m. liepos 8–14 d. Valdovų rūmų muziejuje prasidėjo Lietuvos dvarų vasaros mokykla. Šiemet jos tema – „Nuo valdovų dvarų iki bajorkaimių: kilmingųjų luomo ir jų gyvenamosios aplinkos įvairovė“.
 
Jau trečius metus Lietuvos dailės istorikų draugijos kartu su Vilniaus dailės akademija organizuojami savaitę trunkantys intensyvūs kursai skirti jauniems specialistams. Jų tikslas yra kelti su tokio paveldo objektais dirbančių žmonių kvalifikaciją, skatinti dialogą tarp tyrėjo ir objekto savininko bei teorines žinias pritaikyti praktikoje.
 
Pirmąją mokyklos dieną, kuri vyko Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose, su dalyviais patirtimi dalijosi ir muziejaus generalinio direktoriaus pavaduotoja, istorikė dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė.
 
Lietuvos dvarų vasaros mokykloje dalyvių laukia paskaitos. Jose bus pristatomi valdovo, didikų dvarai ir skirtingų bajorų sluoksnių bajorų sodybos, jų esminiai skirtumai ir veikimo principai. Taip pat daug dėmesio bus skiriama dvaro gyvensenai, sociokultūriniam kontekstui, meno kolekcijoms, bus aptariamos dvaro ansamblio funkcinės zonos. Teorines paskaitas papildys ekskursijos, susitikimai su kultūros paveldo specialistais ir dvarų savininkais, dalyviai lankys didikų rezidencijas, stambių ir vidutinių bajorų sodybas, palivarkus, bajorkaimius. Projekte dalyvauja 15 studentų ir nuolat lydintys dėstytojai, jie per savaitę aplankys 12 dvarų, išklausys 12 paskaitų. Projekto kuratoriai: dr. Aistė Bimbirytė, dr. Marius Daraškevičius ir dr. Dalė Puodžiukienė.
 
Į 2024 m. programą įtraukti objektai: Valdovų rūmų muziejus, Chodkevičių rūmai (Vilniaus paveikslų galerija) ir Vilniaus Umiastovskių rūmai, Rumšiškėse, Etnografijos muziejuje, esantys Aristavėlės (anksčiau – Aristavos) dvaro rūmai, Aukštaitijos užusienio kaimo Mičiūnų sodyba, Daujėnų sodybos diendaržinis tvartas ir klojimas su jauja, Godingos sodybos numas, Darbėnų žemaičių bajoro sodyba, Žemaitijos bajorų sodyba ir kita, taip pat Plungės dvaro sodyba, Šateikių dvaro Bukantės palivarkas, Panemunės pilis, Veisiejų, Aštriosios Kirsnos ir Bulakavo dvarai.
 
 
Nuotraukų autorė – Deimantė Šuliauskaitė 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Simonas Čechavičius. Baroko meistras Pidhirciuose

20250612

Valdovų rūmų muziejus pristato vieną žymiausių Abiejų Tautų Respublikos Baroko epochos dailininkų – Simoną Čechavičių (Szymon Czechowicz, 1689–1775). Lenkijoje gimęs, Italijoje tapybos mokęsis S. Čechavičius išgarsėjo kaip religinės dailės kūrėjas, buvo kviečiamas tapyti Lenkijoje, Lietuvoje, dabartinės Ukrainos, Baltarusios miestuose, kurie anuomet priklausė Abiejų Tautų Respublikai. Išlikusias meistro drobes šiandien kiekviena valstybė saugo kaip savo dailės aukso fondą.

Plačiau

Parodoje – ir trapaus gobeleno restauravimo paslaptys

20250530

Valdovų rūmų muziejus birželio 1 ir 2 dienomis nedirbs, tačiau jau nuo birželio 3-iosios atveria duris vasaros sezonui – dirbs ilgiau ir parengęs staigmenų lauks lankytojų. Nuolatinėje ekspozicijoje visuomenei bus pristatyta naujausia muziejaus sėkmės istorija – restauruotas, kaip manoma, XVIII a. viduryje Obiusono karališkojoje manufaktūroje, Prancūzijoje, sukurtas gobelenas „Sabinių pagrobimas“. Šis nuostabaus grožio kūrinys buvo ilgai restauruotas ir jo restauravimo istorija tapo svarbia ekspozicijos dalimi. O Valdovų rūmų muziejaus lankytojams nuo šiol suteikiama galimybė iš arti pažinti gobeleno istoriją, jo restauravimo etapus ir restauratoriaus profesijos subtilybes.

Plačiau

Valdovų rūmų muziejaus programa „Europos ženklai Lietuvoje: Barokas“

20250526

Nuo balandžio 18 d. iki rugsėjo 27 d. visoje Lietuvoje vyks gausybė renginių: koncertai, paskaitos, ekskursijos, parodos, virtualios iniciatyvos ir gyvi susitikimai. Kaip ir praėjusiais metais, daugybe įdomių paskaitų, renginių skirtingose Lietuvos vietose lankytojus džiugins Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų mokslininkai.

Plačiau

Publikuota: 2024-07-08 18:33 Atnaujinta: 2024-07-09 09:58
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika