Muziejaus bendruomenė pasveikino ukrainiečius iš Mariupolio su artėjančiomis šventėmis

Keturias ukrainiečių šeimas, kurioms Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai suteikė laikiną prieglobstį ir pagalbą, muziejaus bendruomenė pasveikino su artėjančiomis šv. Kalėdomis ir Naujaisiais metais bei perdavė dovanėles.
 
Iš agresorių naikinamo Mariupolio pabėgusios keturios ukrainiečių šeimos – seneliai, tėvai ir vaikai – viltingai laukia Ukrainos pergalės, dėkoja Lietuvai ir nedidelei Valdovų rūmų muziejaus bendruomenei, priėmusiai seses ir brolius ukrainiečius po savo stogu, globojančiai ir palaikančiai be namų likusias ir savo artimuosius praradusias ukrainiečių šeimas. Dauguma jų iki karo dirbo herojiškai gintoje „Azovstalio“ gamykloje. Buvusių darbuotojų teigimu, šiandien maskoliai iš šios teritorijos laivais gabena tūkstančius tonų metalo ir jo laužo. Nežinia, į kokį miestą teks grįžti, bet ukrainiečiai labai tikisi, kad ateis diena, kai jie susigrąžins savo gyvenimus, ramybę ir taiką.
 
Valdovų rūmų muziejus ukrainiečių šeimas priglaudė savo padalinyje ‒ Naujuosiuose rūmuose Kražių g. (buvusio Lietuvos istorijos instituto patalpose). Valdovų rūmų muziejaus bendruomenė, prasidėjus karui Ukrainoje, sutvarkė kelias patalpas ir priėmė gyventi bėgančias nuo karo ukrainiečių šeimas. Viena jų – Irina su dviem mažamečiais vaikais – šiandien persikėlė gyventi į Vilniaus savivaldybės suteiktą socialinį būstą, tačiau palaiko artimą ryšį su muziejaus bendruomene. Ši jauna moteris per karą neteko vyro – jis žuvo gindamas „Azovstalio gamyklą“... Į Lietuvą išvažiavo tik tada, kai užpuolikai jaunajai našlei atidavė vyro kūną ir ji savo dviejų vaikų tėvą galėjo palaidoti.
 
Pakvietę muziejininkus prie šventinio stalo, ukrainiečiai pavaišino Mariupolio medaus tortu. Pasak vyriausios ukrainietės Lenos, kiekvienas regionas Ukrainoje kepa vis kitokį medaus tortą. Mariupolietiškas – su džiovintomis slyvomis, abrikosais, razinomis, graikiniais riešutais, o į tešlą nededama kvapiųjų gvazdikėlių.
 
Visų darbuotojų vardu ukrainiečius jų kalba pasveikino Valdovų rūmų muziejaus vadovas Vydas Dolinskas. Jis palinkėjo pergalės ir taikaus dangaus virš Mariupolio: „Nuoširdžiai dėkoju jums už tai, kad jūsų artimieji tęsia kovą ne tik už Ukrainos, bet ir už mūsų laisvę, mūsų rūpestis jumis – tai tik maža dalelė to dėkingumo, kurį jaučiame. Linkime košmaro pabaigos ir laisvo Mariupolio, laisvos ir stiprios Ukrainos.“ Ukrainiečiai į tai lietuviškai atsakė: „Tegu šie žodžiai – Dievui į ausį.“ 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Simonas Čechavičius. Baroko meistras Pidhirciuose

20250612

Valdovų rūmų muziejus pristato vieną žymiausių Abiejų Tautų Respublikos Baroko epochos dailininkų – Simoną Čechavičių (Szymon Czechowicz, 1689–1775). Lenkijoje gimęs, Italijoje tapybos mokęsis S. Čechavičius išgarsėjo kaip religinės dailės kūrėjas, buvo kviečiamas tapyti Lenkijoje, Lietuvoje, dabartinės Ukrainos, Baltarusios miestuose, kurie anuomet priklausė Abiejų Tautų Respublikai. Išlikusias meistro drobes šiandien kiekviena valstybė saugo kaip savo dailės aukso fondą.

Plačiau

Parodoje – ir trapaus gobeleno restauravimo paslaptys

20250530

Valdovų rūmų muziejus birželio 1 ir 2 dienomis nedirbs, tačiau jau nuo birželio 3-iosios atveria duris vasaros sezonui – dirbs ilgiau ir parengęs staigmenų lauks lankytojų. Nuolatinėje ekspozicijoje visuomenei bus pristatyta naujausia muziejaus sėkmės istorija – restauruotas, kaip manoma, XVIII a. viduryje Obiusono karališkojoje manufaktūroje, Prancūzijoje, sukurtas gobelenas „Sabinių pagrobimas“. Šis nuostabaus grožio kūrinys buvo ilgai restauruotas ir jo restauravimo istorija tapo svarbia ekspozicijos dalimi. O Valdovų rūmų muziejaus lankytojams nuo šiol suteikiama galimybė iš arti pažinti gobeleno istoriją, jo restauravimo etapus ir restauratoriaus profesijos subtilybes.

Plačiau

Valdovų rūmų muziejaus programa „Europos ženklai Lietuvoje: Barokas“

20250526

Nuo balandžio 18 d. iki rugsėjo 27 d. visoje Lietuvoje vyks gausybė renginių: koncertai, paskaitos, ekskursijos, parodos, virtualios iniciatyvos ir gyvi susitikimai. Kaip ir praėjusiais metais, daugybe įdomių paskaitų, renginių skirtingose Lietuvos vietose lankytojus džiugins Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų mokslininkai.

Plačiau

Publikuota: 2023-12-22 15:40 Atnaujinta: 2023-12-22 15:48
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika