Gastronomijos savaitė Valdovų rūmuose: Lietuvos istorijos įkvėpti skoniai NATO viršūnių susitikimui sukurtame meniu

 
Lapkričio 6–12 dienomis Lietuvoje vyksta Gastronomijos savaitė. Valdovų rūmų muziejus ta proga kviečia į ekskursijas, kuriose lankytojų laukia įvairios skonių istorijos. Vienos jų, jau tapusios tradicinėmis, supažindins su maisto gaminimo ypatumais XVI–XVII a., virtuvės rakandais bei valdovo stalo etiketo taisyklėmis, kitos bus dar negirdėtos. Turbūt daugeliui smalsu sužinoti, kokiais istorinės valdovų virtuvės patiekalais šią vasarą buvo vaišinami NATO viršūnių susitikime dalyvavę pasaulio lyderiai ir jų antrosios pusės.
 
Šiandien pagaminti egzotišką patiekalą atrodo vieni niekai, tačiau vasarą NATO viršūnių susitikimo dalyviams patiekti istorinės virtuvės patiekalus nebuvo lengva – kultūros istorikai, archeologai ir net biologai, chemikai ne vienus metus pildo žinias, kaip atrodė valdovų stalas. Žinoma, kad Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais sezoniniai lietuviški produktai derinti su tokiais prabangiais prieskoniais kaip šafranas, o kiekvienam valdovo šeimos nariui buvo sudaromas individualus meniu. Tokios vakarienės negavo net ir šią vasarą Vilniuje viešėję pasaulio lyderiai. Gastronomijos savaitę vykstančios valdovų virtuvės ekskursijos, pasak Valdovų rūmų muziejaus gidų, sukurtos taip, kad grįžę namo dalyviai galėtų improvizuoti ir patys pabandyti pagaminti valdovų vertą vakarienę.
 
Nors... Šiemet ne vienas Gastronomijos savaitėje dalyvaujantis restoranas įkvėpimo ieško istorinėje Lietuvos valdovų virtuvėje, o kai kurie savo svečius pasirengę tikrąja to žodžio prasme nukelti į praeitį – tieks valgius, sukurtus pagal Abiejų Tautų Respublikos virėjų užrašus ir, kaip tikina, net pagal 800 metų senumo receptūras.
 
Valdovų rūmų muziejuje ekskursijos vyks lapkričio 9 d. 18.00 val. ir lapričio 11 d. 13.00 val. Ekskursijos trukmė – 1,5 val.
 
Gastronomijos savaitę organizuoja Lietuvos vyriausiųjų virėjų ir konditerių bei Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos.
 
 

 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Švietimo ministerija – viena seniausių institucijų Europoje

20231205

Minint 250-ąsias Tautinės edukacinės komisijos įsteigimo metines Valdovų rūmuose gruodžio 7–8 d. vyks tarptautinė mokslinė konferencija „Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė XVIII amžiuje: pilietis, šeima, edukacija“. Jos dėmesio centre – XVIII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės visuomenės istorija, tautos ir piliečio sąvokų turinys, jo kismas, socialiniai ryšiai ir santykiai šeimoje, vaikų ugdymo modeliai ir jų kaita.

Plačiau

Gotikos epocha Lietuvoje – Valdovų rūmų muziejaus parodoje

20231201

Paskutiniais dešimtmečiais Valdovų rūmų muziejuje vykę archeologinių radinių tyrimai leido daugiau pažinti Gotikos epochą – jos interjerą, puošybos detales, susiformavusį stilių. Remiantis naujausiais tyrimais Valdovų rūmų muziejuje pristatyta paroda „Nuo vienaragio iki Trijų Karalių: gotikiniai kokliai iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinių“. Čia atsiskleidžia pirmasis Europos dailės ir architektūros stilius, palikęs ryškius pėdsakus Lietuvos kultūros ir meno pavelde.

Plačiau

Sudalyvaukite apklausoje apie Valdovų rūmų muziejų

20231130

Mieli lankytojai,
kviečiame dalyvauti apklausoje, kurioje galėsite įvertinti Valdovų rūmų muziejaus teikiamas paslaugas. Mums labai svarbi Jūsų nuomonė. Pateikdami savo atsakymus ir rekomendacijas, padėsite mums tobulėti. Visada siekiame patenkinti Jūsų lūkesčius.

Plačiau

Publikuota: 2023-11-08 14:26 Atnaujinta: 2023-11-09 10:05
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika