Gastronomijos savaitė Valdovų rūmuose: Lietuvos istorijos įkvėpti skoniai NATO viršūnių susitikimui sukurtame meniu

 
Lapkričio 6–12 dienomis Lietuvoje vyksta Gastronomijos savaitė. Valdovų rūmų muziejus ta proga kviečia į ekskursijas, kuriose lankytojų laukia įvairios skonių istorijos. Vienos jų, jau tapusios tradicinėmis, supažindins su maisto gaminimo ypatumais XVI–XVII a., virtuvės rakandais bei valdovo stalo etiketo taisyklėmis, kitos bus dar negirdėtos. Turbūt daugeliui smalsu sužinoti, kokiais istorinės valdovų virtuvės patiekalais šią vasarą buvo vaišinami NATO viršūnių susitikime dalyvavę pasaulio lyderiai ir jų antrosios pusės.
 
Šiandien pagaminti egzotišką patiekalą atrodo vieni niekai, tačiau vasarą NATO viršūnių susitikimo dalyviams patiekti istorinės virtuvės patiekalus nebuvo lengva – kultūros istorikai, archeologai ir net biologai, chemikai ne vienus metus pildo žinias, kaip atrodė valdovų stalas. Žinoma, kad Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais sezoniniai lietuviški produktai derinti su tokiais prabangiais prieskoniais kaip šafranas, o kiekvienam valdovo šeimos nariui buvo sudaromas individualus meniu. Tokios vakarienės negavo net ir šią vasarą Vilniuje viešėję pasaulio lyderiai. Gastronomijos savaitę vykstančios valdovų virtuvės ekskursijos, pasak Valdovų rūmų muziejaus gidų, sukurtos taip, kad grįžę namo dalyviai galėtų improvizuoti ir patys pabandyti pagaminti valdovų vertą vakarienę.
 
Nors... Šiemet ne vienas Gastronomijos savaitėje dalyvaujantis restoranas įkvėpimo ieško istorinėje Lietuvos valdovų virtuvėje, o kai kurie savo svečius pasirengę tikrąja to žodžio prasme nukelti į praeitį – tieks valgius, sukurtus pagal Abiejų Tautų Respublikos virėjų užrašus ir, kaip tikina, net pagal 800 metų senumo receptūras.
 
Valdovų rūmų muziejuje ekskursijos vyks lapkričio 9 d. 18.00 val. ir lapričio 11 d. 13.00 val. Ekskursijos trukmė – 1,5 val.
 
Gastronomijos savaitę organizuoja Lietuvos vyriausiųjų virėjų ir konditerių bei Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos.
 
 

 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Istorinio šokio dieną po Valdovų rūmus – galjardos ritmu

20240411

Šių dienų medicina žodžiu „chorėja“ įvardija staigius, nevalingus, betikslius judesius, atsirandančius dėl centrinės nervų sistemos pažeidimo. Tačiau XIV–XVII a. chorėja buvo populiarus Europos šokis. Sakoma, kad šis šokis (gr. choreia – „ratelis“, „šokis“) nebuvo toks nekaltas, kaip atrodo iš pradžių. Rašytiniuose šaltiniuose nuo Viduramžių minima, kaip grupė žmonių (kartais tūkstančiai vienu metu) imdavo šokti ir judėdavo tol, kol apalpdavo nuo išsekimo, o kartais net mirdavo. Šokantys žmonės atrodė nesąmoningi ir savęs nekontroliuojantys. Minias įtraukiantis socialinis reiškinys vadintas epidemine chorėja, choreomanija arba tiesiog šokio maru.

Plačiau

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejus pasipuošė Ukrainos vėliava. Palaikymo akcija – karo sąlygomis dirbantiems muziejininkams

20240415

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejaus fasadą papuošė Ukrainos vėliava – taip muziejus skelbia palaikantis maskolių sukurstyto grobikiško karo siaubiamos Ukrainos muziejininkus ir menininkus, šalį, kurioje šiandien nuo žvėriškų naikinimo atakų slepiami visos Europos kultūros paveldo turtai ir su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste susiję artefaktai.

Plačiau

Publikuota: 2023-11-08 14:26 Atnaujinta: 2023-11-09 10:05
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika