Tarptautinė mokslinė konferencija „Vilnius ir jo bendruomenės XIII–XXI a.: septyni sugyvenimo mieste istorijos šimtmečiai“


2023 m. spalio 25–27 d. Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose vyks viena didžiausių šių metų tarptautinių mokslinių konferencijų, skirtų Vilniaus miesto istorijai. Kviečiame!
 
„In super terram, dominium et regnum nostrum unicuique bone voluntatis patefacimus... atveriame mūsų žemę, valdas ir karalystę kiekvienam geros valios žmogui“ – šitaip savo laiškuose, skirtuose krikščioniškosios Europos miestams, 1323 m. iš Vilniaus rašė pagoniškosios Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas, pristatydamas savo miestą kaip traukos centrą, kuriame gali sugyventi įvairių religijų, kalbų ir kultūrų gyventojai. Jie pagal savo socialinį statusą, išpažįstamą religiją, tautinę priklausomybę, puoselėjamą amatą ar verslą kūrė kaimynystės formas, organizavo ekonominę veiklą ar laisvalaikio leidimo būdus, telkėsi į formalias ir neformalias bendruomenes ar grupes.
 
2023  m. Vilnius švenčia 700 metų Vilniaus paminėjimo istoriniuose šaltiniuose jubiliejų. Šiai sukakčiai paminėti ir aptarti naujausius Lietuvos sostinės istorijos tyrimus yra rengiama tarptautinė mokslinė konferencija. Jos metu norima atkreipti dėmesį ne į pavienius daug pasiekusius ir istorijoje ,,matomus” vilniečius, bet į miesto bendruomenių organizavimąsi, kolektyvinį veikimą bei jo formas, įvairių miestiečių grupių veiksmus kuriant miestą bei reaguojant į įvairius sukrėtimus ir negandas.
 
Į miesto bendruomenių istoriją bus gilinamasi plačiu chronologiniu laikotarpiu – nuo XIV a. iki šių dienų. Laukiama istorijos, archeologijos, kultūros istorijos, antropologijos, menotyros, paveldo tyrimus pristatančių pranešimų, taip pat tarpdalykinių ir tarpdisciplininių požiūrių į įvairius Vilniaus bendruomenių istorijos aspektus.
 
Numatomi šie teminiai pranešimų blokai:
 
 1. 1323–2023 m. Vilniaus istorijos įamžinimas ir atminties formavimas, Vilniaus istorijos poreikis visuomenėje, jos populiarinimo problemos ir tendencijos, „Vilniaus istorijų“ ir sintezių rašymo istorija.
 2. Vilnius „iki“ Vilniaus. Ankstyviausi Vilniaus teritorijos archeologiniai radiniai (nuo akmens amžiaus iki XIV a.: pirmųjų gyventojų pėdsakai, ankstyvosios gyvenvietės, fortifikacija).
 3. Daugiakonfesinis Vilnius: 1323 m. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškų reikšmė miesto raidai ir gyventojų skaičiaus augimui, Vilniaus gyventojai pagonys ir pirmieji atvykėliai krikščionys (stačiatikių rusėnų bendruomenės ištakos, pirmųjų katalikų vokiečių atsikraustymas); krikščioniškų (katalikų, stačiatikių, unitų, evangelikų) ir nekrikščioniškų (musulmonų, judėjų) bendruomenės ir jų sugyvenimo formos.
 4. Daugiatautis Vilnius: lietuvių, lenkų, rusėnų, rusų, žydų, vokiečių, italų, totorių ir kitų tautybių bendruomenių istorija, tautiniai judėjimai, nacionalizmo apraiškos, tautinių mažumų teisinis reglamentavimas.
 5. Vilniečių socialinė ir profesinė įvairovė: kilmingieji ir amatininkai, dvasininkai ir studentai, marginalai ir atvykėliai; miesto sociotopografija.
 6. Bendruomenių ir atskirų grupių teisinis reguliavimas, konfliktai, atstovavimas miesto valdyme, politinių grupių ir partijų veikla.
 7. Vilniečių kasdienybė: mityba, sanitarija, ligos ir medicina, pragyvenimo lygis, būstas, laidosena, bendruomenių šventės. 
 8. Vilniečių bendruomenės miesto kultūrinėje aplinkoje: švietimas, menai, literatūra ir pan.
Oficialios konferencijos kalbos – lietuvių ir lenkų. Numatomas sinchroninis vertimas. Numatoma galimybė parengti stendinius pranešimus (lietuvių, lenkų arba anglų k.). Konferencijoje skaitytų pranešimų pagrindu parengtus straipsnius planuojama publikuoti atskiru teminiu leidiniu. Pranešimų temas siųsti iki 2023 m. sausio 31 d.
 
 
Konferencijos organizatoriai:
 • LIETUVOS ISTORIJOS INSTITUTAS (pagrindinis organizatorius) (dr. Mindaugas Klovas, dr. Jolita Sarcevičienė)
 • NACIONALINIS MUZIEJUS LIETUVOS DIDŽIOSIOS KUNIGAIKŠTYSTĖS VALDOVŲ RŪMAI (Gintautas Striška, dr. Rasa Gliebutė)
 • VILNIAUS UNIVERSITETO ISTORIJOS FAKULTETAS (prof. dr. Jurgita Verbickienė)
 • ADOMO MICKEVIČIAUS UNIVERSITETAS POZNANĖJE (dr. hab. Bernadetta Manyś)
 • MIKALOJAUS KOPERNIKO UNIVERSITETAS TORUNĖJE (prof. dr. hab. Tomasz Kempa)
 • BALSTOGĖS UNIVERSITETO ISTORIJOS IR TARPTAUTINIŲ SANTYKIŲ FAKULTETAS (dr. hab. Krzysztof Buchowski)
 • KARALIŠKŲJŲ LAZENKŲ MUZIEJUS VARŠUVOJE (dr. Kamil Frejlich)
Visą tarptautinės mokslinės konferencijos programą rasite čia.
 
Skiriama Vilniaus paminėjimo istoriniuose šaltiniuose 700 metų jubiliejui.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Maltos prezidentas nustebo Valdovų rūmų muziejuje radęs žymiausio Maltos dailininko darbą

20240228

Maltos Respublikos prezidentas dr. Georgeʼas Williamas Vella su žmona Miriam Vella, lankydamasis Lietuvoje, pageidavo daugiau pažinti ir Lietuvos istoriją, paveldą, abi valstybes siejusius ryšius. Valdovų rūmų muziejuje svečius lydėjęs gidas dr. Povilas Dikavičius pasakojo apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus ir čia rezidavusius valdovus. Prezidentas maloniai nustebo išgirdęs Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Neapolio karališkosios princesės ir Bario bei Rosano kunigaikštienės Bonos Sforcos vardą, domėjosi jungtimis su Italija, Sforcų gimine.

Plačiau

Paskaitoje – kolekcininkas apie savo aistrą

20240226

Kokie apdovanojimai, skiriami šalių vadovams, ministrams ir kitoms svarbioms asmenybėms? 

Vasario 27 d., antradienį, 18.00 val. garsus kolekcininkas Vilius Kavaliauskas pristatys asmeninę, kelis dešimtmečius kauptą įspūdingą faleristikos kolekciją ir atskleis Lietuvos Respublikos 1918–1940 m. valstybinių apdovanojimų istoriją.
 

Plačiau

Su muziejaus ekspozicija gali susipažinti ir neregiai. Planuojama daugiau naujovių

20240229

Šiuo metu Valdovų rūmų muziejuje veikianti paroda „Nuo vienaragio iki Trijų Karalių: gotikiniai kokliai iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinių“ parengta konsultuojantis su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos atstovais. Parodos kuratoriai norėjo Gotikos epochos interjero puošmenas – krosnių koklius – pristatyti taip, kad ir regėjimo negalią turintys lankytojai galėtų pažinti Lietuvos valdovų gyvenamąją aplinką XV amžiuje. Taip parodoje atsirado iš medžio išdrožtų bei gipsinių matricų, ant kurių užliejus molio senaisiais laikais būdavo formuojami ir degami krosnių kokliai.

Plačiau

Renesanso šedevras – Valdovų rūmų muziejuje

20240223

Valdovų rūmų muziejus pristato vieno žymiausių visų laikų italų dailininkų, Renesanso genijaus Džovanio Belinio (Giovanni Bellini, apie 1430–1516) paveikslą „Dievo Motina su Kūdikiu“. Jis eksponuojamas Atkurtų istorinių interjerų ekspozicijoje, specialiai šedevrui įrengtoje erdvėje.

Plačiau

Publikuota: 2023-10-24 17:02 Atnaujinta: 2023-10-24 17:21
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika