Tarptautinė mokslinė konferencija „Vilnius ir jo bendruomenės XIII–XXI a.: septyni sugyvenimo mieste istorijos šimtmečiai“


2023 m. spalio 25–27 d. Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose vyks viena didžiausių šių metų tarptautinių mokslinių konferencijų, skirtų Vilniaus miesto istorijai. Kviečiame!
 
„In super terram, dominium et regnum nostrum unicuique bone voluntatis patefacimus... atveriame mūsų žemę, valdas ir karalystę kiekvienam geros valios žmogui“ – šitaip savo laiškuose, skirtuose krikščioniškosios Europos miestams, 1323 m. iš Vilniaus rašė pagoniškosios Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas, pristatydamas savo miestą kaip traukos centrą, kuriame gali sugyventi įvairių religijų, kalbų ir kultūrų gyventojai. Jie pagal savo socialinį statusą, išpažįstamą religiją, tautinę priklausomybę, puoselėjamą amatą ar verslą kūrė kaimynystės formas, organizavo ekonominę veiklą ar laisvalaikio leidimo būdus, telkėsi į formalias ir neformalias bendruomenes ar grupes.
 
2023  m. Vilnius švenčia 700 metų Vilniaus paminėjimo istoriniuose šaltiniuose jubiliejų. Šiai sukakčiai paminėti ir aptarti naujausius Lietuvos sostinės istorijos tyrimus yra rengiama tarptautinė mokslinė konferencija. Jos metu norima atkreipti dėmesį ne į pavienius daug pasiekusius ir istorijoje ,,matomus” vilniečius, bet į miesto bendruomenių organizavimąsi, kolektyvinį veikimą bei jo formas, įvairių miestiečių grupių veiksmus kuriant miestą bei reaguojant į įvairius sukrėtimus ir negandas.
 
Į miesto bendruomenių istoriją bus gilinamasi plačiu chronologiniu laikotarpiu – nuo XIV a. iki šių dienų. Laukiama istorijos, archeologijos, kultūros istorijos, antropologijos, menotyros, paveldo tyrimus pristatančių pranešimų, taip pat tarpdalykinių ir tarpdisciplininių požiūrių į įvairius Vilniaus bendruomenių istorijos aspektus.
 
Numatomi šie teminiai pranešimų blokai:
 
 1. 1323–2023 m. Vilniaus istorijos įamžinimas ir atminties formavimas, Vilniaus istorijos poreikis visuomenėje, jos populiarinimo problemos ir tendencijos, „Vilniaus istorijų“ ir sintezių rašymo istorija.
 2. Vilnius „iki“ Vilniaus. Ankstyviausi Vilniaus teritorijos archeologiniai radiniai (nuo akmens amžiaus iki XIV a.: pirmųjų gyventojų pėdsakai, ankstyvosios gyvenvietės, fortifikacija).
 3. Daugiakonfesinis Vilnius: 1323 m. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškų reikšmė miesto raidai ir gyventojų skaičiaus augimui, Vilniaus gyventojai pagonys ir pirmieji atvykėliai krikščionys (stačiatikių rusėnų bendruomenės ištakos, pirmųjų katalikų vokiečių atsikraustymas); krikščioniškų (katalikų, stačiatikių, unitų, evangelikų) ir nekrikščioniškų (musulmonų, judėjų) bendruomenės ir jų sugyvenimo formos.
 4. Daugiatautis Vilnius: lietuvių, lenkų, rusėnų, rusų, žydų, vokiečių, italų, totorių ir kitų tautybių bendruomenių istorija, tautiniai judėjimai, nacionalizmo apraiškos, tautinių mažumų teisinis reglamentavimas.
 5. Vilniečių socialinė ir profesinė įvairovė: kilmingieji ir amatininkai, dvasininkai ir studentai, marginalai ir atvykėliai; miesto sociotopografija.
 6. Bendruomenių ir atskirų grupių teisinis reguliavimas, konfliktai, atstovavimas miesto valdyme, politinių grupių ir partijų veikla.
 7. Vilniečių kasdienybė: mityba, sanitarija, ligos ir medicina, pragyvenimo lygis, būstas, laidosena, bendruomenių šventės. 
 8. Vilniečių bendruomenės miesto kultūrinėje aplinkoje: švietimas, menai, literatūra ir pan.
Oficialios konferencijos kalbos – lietuvių ir lenkų. Numatomas sinchroninis vertimas. Numatoma galimybė parengti stendinius pranešimus (lietuvių, lenkų arba anglų k.). Konferencijoje skaitytų pranešimų pagrindu parengtus straipsnius planuojama publikuoti atskiru teminiu leidiniu. Pranešimų temas siųsti iki 2023 m. sausio 31 d.
 
 
Konferencijos organizatoriai:
 • LIETUVOS ISTORIJOS INSTITUTAS (pagrindinis organizatorius) (dr. Mindaugas Klovas, dr. Jolita Sarcevičienė)
 • NACIONALINIS MUZIEJUS LIETUVOS DIDŽIOSIOS KUNIGAIKŠTYSTĖS VALDOVŲ RŪMAI (Gintautas Striška, dr. Rasa Gliebutė)
 • VILNIAUS UNIVERSITETO ISTORIJOS FAKULTETAS (prof. dr. Jurgita Verbickienė)
 • ADOMO MICKEVIČIAUS UNIVERSITETAS POZNANĖJE (dr. hab. Bernadetta Manyś)
 • MIKALOJAUS KOPERNIKO UNIVERSITETAS TORUNĖJE (prof. dr. hab. Tomasz Kempa)
 • BALSTOGĖS UNIVERSITETO ISTORIJOS IR TARPTAUTINIŲ SANTYKIŲ FAKULTETAS (dr. hab. Krzysztof Buchowski)
 • KARALIŠKŲJŲ LAZENKŲ MUZIEJUS VARŠUVOJE (dr. Kamil Frejlich)
Visą tarptautinės mokslinės konferencijos programą rasite čia.
 
Skiriama Vilniaus paminėjimo istoriniuose šaltiniuose 700 metų jubiliejui.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dienos stovyklos vaikams – įsimintiniausioms vaikų vasaros akimirkoms!

20240710

Muziejus – puiki vieta praleisti laiką smalsiems ir gudriems bendraminčiams. Valdovų rūmų muziejaus edukatoriai pakvietė būsimų antrų–penktų klasių mokinius į penkių dienų pažintinę kelionę po Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją – dienos stovyklas vaikams „Karūnos akademija“. Padedant Valdovų rūmų muziejaus darbuotojams (archeologams, restauratoriams, istorikams, genealogijos, heraldikos ir kitų paslaptingų sričių specialistams), vaikai supažindinami su Lietuvos didžiaisiais kunigaikščiais. 

Plačiau

Per vasaros kaitrą Jus atgaivins muziejus!

20240710

Primename, kad lauke tvyrant pavojingiems karščiams Valdovų rūmų muziejuje visada rasite atgaivą: čia palaikoma 20-ties laipsnių temperatūra, dėl eksponatų saugumo kuriamas mikroklimatas yra malonus ir žmogui. Artimiausiomis dienomis meteorologų teigimu, oro temperatūra Vilniuje kils virš 30-ties laipsnių, todėl, jei anksčiau planavote užsukti į Valdovų rūmų muziejų, bet nespėjote to padaryti, dabar – puiki proga susipažinti su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūros istorija, paveldu.

Plačiau

Prasidėjo festivalis „Midsummer Vilnius“

20240716

Pirmadienio vakarą sostinėje jungtiniu džiazo superžvaigždės Gregory Porterio ir Lietuvos kamerinio orkestro koncertu atidarytas festivalis „Midsummer Vilnius“. Įspūdingi pasirodymai po atviru dangumi Valdovų rūmų didžiajame kieme šalies melomanų laukia artimiausias dvi savaites.

Plačiau

Publikuota: 2023-10-24 17:02 Atnaujinta: 2023-10-24 17:21
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika