Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi apdovanotas Lietuvos bičiulis, Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius Andrzejus Betlejus

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) ir Tautiškos giesmės dienos proga už nuopelnus Lietuvos Respublikai ir už jos vardo garsinimą pasaulyje apdovanojo Krokuvos Vavelio karališkosios pilies – Valstybinių meno rinkinių vadovą prof. habil. dr. Andrzejų Tadeuszą Betlejų. Už mokslinę, pedagoginę ir muziejinę veiklą, neįkainojamą indėlį į bendrą lietuvių ir lenkų tautų kultūrą jam įteiktas garbingas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžius.
 
Prezidento dekretu apdovanotas A. Betlejus – Valdovų rūmų muziejaus bičiulis. Jo meilė Lietuvai ir kolegiškos nuostatos lėmė, kad Lietuvoje išvydome apie 50 parodų, kurioms A. Betlejaus vadovaujamos muziejinės institucijos skolino eksponatus. Viena įspūdingiausių parodų – iš Vavelio karališkosios pilies atkeliavę Žygimanto Augusto gobelenai. Tokios apimties kolekcija iki šiol dar niekada nebuvo išvežta iš Krokuvos, to daryti neketinama ir ateityje. Vavelio karališkosios pilies direktoriaus A. Betlejaus iniciatyva Valdovų rūmų muziejuje surengta paroda yra viena brangiausių Lietuvos muziejininkystės istorijoje lituanistinių vertybių ekspozicijų, kurioje – net 37 gobelenai iš visų Lenkijos ir Lietuvos valdovo Žygimanto Augusto kolekcijos serijų. Vilniui, mininčiam savo 700 metų sukaktį, ši gobelenų paroda yra ypač reikšminga, nes būtent reziduodamas Lietuvos sostinėje Žygimantas Augustas ir užsakė didesnę gobelenų dalį, o pati kolekcija puikiai atspindi Vilniaus klestėjimo aukso amžių, tuomečius sostinės ryšius su ryškiausiais Europos kultūros ir meno centrais.
 
Lenkijos muziejininkas, mokslininkas A. Betlejus 2019–2020 m. inicijavo ir didelį tarptautinį parodinį projektą, skirtą Lietuvos paveldui aktualaus dailininko Simono Čechavičiaus kūrybai. Projekte dalyvavo Lenkija, Lietuva, Ukraina, Italija. Paroda buvo surengta Krokuvoje, išleistas solidus, informatyvus ir objektyvus katalogas.
 
2022 m. prof. A. Betlejus inicijavo ypač reikšmingos istorinės relikvijos – vaikiškų Žygimanto Augusto šarvų – parodą Valdovų rūmų muziejuje. Vos prieš metus iš Vengrijos gautas ypatingas eksponatas, kelis mėnesius rodytas Vavelio pilyje, vėliau restauruotas, iškart atkeliavo į Vilnių. Žygimantas Augustas savo brangenybių ir šarvų rinkinį XVI a. viduryje kaip tik ir saugojo Vilniaus rūmuose, tad tokia paroda tapo tam tikros istorinės tiesos sugrąžinimu, Vilniaus rezidencijos istorinės reikšmės priminimo ženklu, Vilniaus klestėjimo amžiaus simboliu.
 
Mokslinėje, dėstytojo bei muziejininko veikloje A. Betlejus visada pasižymėjo ypatingu dėmesiu Lietuvos istorijai ir paveldui, jo teiginiai ir išvados – istoriškai korektiški ir objektyvūs, o visoje Europoje žinomi ir vertinami veikalai svariai prisideda prie Lietuvos ir jos istorinio paveldo populiarinimo.
 
2022–2023 m. prof. A. Betlejus koordinavo Pietų Lenkijos ir dalies Lietuvos muziejinių institucijų pagalbą Vakarų Ukrainos muziejams ir muziejininkams, o 2024 m. kartu su Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos direktoriumi Tarasu Voznyaku pradėjo organizuoti naują Ukrainoje esančio paveldo apsaugojimo nuo potencialios karo grėsmės akciją, kurioje kaip partneris pakviestas dalyvauti ir Valdovų rūmų muziejus. Projekto tikslas – surengti didelę tarptautinę parodą, skirtą istorinėms Pidhircių rezidencijos meno ir kitoms kolekcijoms. Parodą planuojama rengti Krokuvoje, Vilniuje, o pasibaigus karui – ir Lvive arba Pidhirciuose, kur XVII  a. pradžioje yra dirbę ir Valdovų rūmus Vilniuje rekonstravę italų Baroko meistrai, o rūmus vėliau valdžiusios ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės giminės – kunigaikščiai Radvilos ir Sanguškos.
 
Valdovų rūmų muziejaus bendruomenė sveikina A. Betlejų ir dėkoja už įgyvendintus projektus bei planuojamus ateities darbus!

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

XV–XVIII a. graviūrų parodos atidarymas – jau čia pat!

20240620

Birželio 27 d. Valdovų rūmų muziejus pristatys parodą, kurioje išvysime žymiausių pasaulio dailininkų grafikos lakštus. Martino Šongauerio (Martin Schongauer), Piterio Breigelio Vyresniojo (Peter Brueghel de Oude), Albrechto Diurerio (Albrecht Dürer), Džovanio Jakopo Karaljo (Giovanni Jacopo Caraglio), Piterio Pauliaus Rubenso (Peter Paul Rubens), Bernardo Beloto (Bernardo Bellotto) grafikos darbai, sukurti XVI–XVIII a., dėl savo trapumo ir jautrumo aplinkai retai eksponuojami parodose.

Plačiau

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Publikuota: 2023-07-06 17:28 Atnaujinta: 2023-07-06 17:35
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika