Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi apdovanotas Lietuvos bičiulis, Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius Andrzejus Betlejus

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) ir Tautiškos giesmės dienos proga už nuopelnus Lietuvos Respublikai ir už jos vardo garsinimą pasaulyje apdovanojo Krokuvos Vavelio karališkosios pilies – Valstybinių meno rinkinių vadovą prof. habil. dr. Andrzejų Tadeuszą Betlejų. Už mokslinę, pedagoginę ir muziejinę veiklą, neįkainojamą indėlį į bendrą lietuvių ir lenkų tautų kultūrą jam įteiktas garbingas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžius.
 
Prezidento dekretu apdovanotas A. Betlejus – Valdovų rūmų muziejaus bičiulis. Jo meilė Lietuvai ir kolegiškos nuostatos lėmė, kad Lietuvoje išvydome apie 50 parodų, kurioms A. Betlejaus vadovaujamos muziejinės institucijos skolino eksponatus. Viena įspūdingiausių parodų – iš Vavelio karališkosios pilies atkeliavę Žygimanto Augusto gobelenai. Tokios apimties kolekcija iki šiol dar niekada nebuvo išvežta iš Krokuvos, to daryti neketinama ir ateityje. Vavelio karališkosios pilies direktoriaus A. Betlejaus iniciatyva Valdovų rūmų muziejuje surengta paroda yra viena brangiausių Lietuvos muziejininkystės istorijoje lituanistinių vertybių ekspozicijų, kurioje – net 37 gobelenai iš visų Lenkijos ir Lietuvos valdovo Žygimanto Augusto kolekcijos serijų. Vilniui, mininčiam savo 700 metų sukaktį, ši gobelenų paroda yra ypač reikšminga, nes būtent reziduodamas Lietuvos sostinėje Žygimantas Augustas ir užsakė didesnę gobelenų dalį, o pati kolekcija puikiai atspindi Vilniaus klestėjimo aukso amžių, tuomečius sostinės ryšius su ryškiausiais Europos kultūros ir meno centrais.
 
Lenkijos muziejininkas, mokslininkas A. Betlejus 2019–2020 m. inicijavo ir didelį tarptautinį parodinį projektą, skirtą Lietuvos paveldui aktualaus dailininko Simono Čechavičiaus kūrybai. Projekte dalyvavo Lenkija, Lietuva, Ukraina, Italija. Paroda buvo surengta Krokuvoje, išleistas solidus, informatyvus ir objektyvus katalogas.
 
2022 m. prof. A. Betlejus inicijavo ypač reikšmingos istorinės relikvijos – vaikiškų Žygimanto Augusto šarvų – parodą Valdovų rūmų muziejuje. Vos prieš metus iš Vengrijos gautas ypatingas eksponatas, kelis mėnesius rodytas Vavelio pilyje, vėliau restauruotas, iškart atkeliavo į Vilnių. Žygimantas Augustas savo brangenybių ir šarvų rinkinį XVI a. viduryje kaip tik ir saugojo Vilniaus rūmuose, tad tokia paroda tapo tam tikros istorinės tiesos sugrąžinimu, Vilniaus rezidencijos istorinės reikšmės priminimo ženklu, Vilniaus klestėjimo amžiaus simboliu.
 
Mokslinėje, dėstytojo bei muziejininko veikloje A. Betlejus visada pasižymėjo ypatingu dėmesiu Lietuvos istorijai ir paveldui, jo teiginiai ir išvados – istoriškai korektiški ir objektyvūs, o visoje Europoje žinomi ir vertinami veikalai svariai prisideda prie Lietuvos ir jos istorinio paveldo populiarinimo.
 
2022–2023 m. prof. A. Betlejus koordinavo Pietų Lenkijos ir dalies Lietuvos muziejinių institucijų pagalbą Vakarų Ukrainos muziejams ir muziejininkams, o 2024 m. kartu su Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos direktoriumi Tarasu Voznyaku pradėjo organizuoti naują Ukrainoje esančio paveldo apsaugojimo nuo potencialios karo grėsmės akciją, kurioje kaip partneris pakviestas dalyvauti ir Valdovų rūmų muziejus. Projekto tikslas – surengti didelę tarptautinę parodą, skirtą istorinėms Pidhircių rezidencijos meno ir kitoms kolekcijoms. Parodą planuojama rengti Krokuvoje, Vilniuje, o pasibaigus karui – ir Lvive arba Pidhirciuose, kur XVII  a. pradžioje yra dirbę ir Valdovų rūmus Vilniuje rekonstravę italų Baroko meistrai, o rūmus vėliau valdžiusios ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės giminės – kunigaikščiai Radvilos ir Sanguškos.
 
Valdovų rūmų muziejaus bendruomenė sveikina A. Betlejų ir dėkoja už įgyvendintus projektus bei planuojamus ateities darbus!

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dienos stovykla vaikams „Karūnos akademija“ sugrįžta!

20240523

Muziejus – puiki vieta praleisti laiką smalsiems ir gudriems bendraminčiams! Kviečiame jus į penkių dienų nuotaikingą pažintinę kelionę. Joje, padedant Valdovų rūmų muziejaus darbuotojams – archeologams, restauratoriams, istorikams, genealogijos, heraldikos ir kitų paslaptingų sričių specialistams, – susipažinsime su Lietuvos didžiaisiais kunigaikščiais. Aiškinsimės, ką iš tiesų sapnavo Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas ir kodėl jis nešiojo kepurę, kodėl Gedimino pilį pastatė Vytautas, kokia kalba kalbėjo Aleksandras Jogailaitis ir kodėl jį bei jo žmoną sutuokė skirtingi dvasininkai, sužinosime, ką Žygimantas Augustas vadino Sibile ir Grifu bei kam priklausė Vladislovo Vazos širdis? Ir ne tik tai – stovyklautojų laukia dar daug įdomybių ir pramogų ne tik muziejuje, bet ir už jo ribų.

Plačiau

Publikuota: 2023-07-06 17:28 Atnaujinta: 2023-07-06 17:35
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika