Paskaita „Žygimanto Augusto bibliniai gobelenai ir jų kūrėjas Michilis I Koksis (Michiel I Coxcie)“

Senojo Testamento scenas vaizduojančių figūrinių gobelenų serija pagrįstai laikoma Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto (1544/1548–1572) gobelenų kolekcijos pradžia. Ši serija buvo kuriama apie dešimt metų, maždaug nuo 1550 iki 1560-ųjų, ją sudarė apie 160 meninių audinių.
Didelio formato meninių audinių „Pirmųjų tėvų istorijos“ ir „Nojaus istorijos“ temas valdovas Žygimantas Augustas pasirinko iš eskizų, kuriuos Vilniuje 1547 m. jam pristatė atvykęs flamandų menininkas, tuo metu garsėjęs kaip vienas talentingiausių ir produktyviausių kartonų gobelenams kūrėjų. Šis menininkas buvo Michilis I Koksis (Michiel I Coxcie, 1499–1592) iš Malino (Mecheleno). Laikas ir šiuolaikiniai moksliniai tyrimai patvirtino jaunojo valdovo pasirinkimo tikslumą. Michilio I Koksio sukurtos meninių audinių kompozicijos įkūnijo Rafaelio ir jo aplinkos dailininkų kūrybos refleksijas bei antikinius motyvus, kuriuos noriai naudojo iškiliausi Renesanso menininkai. Figūrines scenas menininkas išdėstė erdvinio peizažo fone, tarp nuostabiai pavaizduotų augalų ir gyvūnų. Neatsitiktinai Žygimanto Augusto gobelenai laikomi geriausiais Michilio I Koksio sukurtais meniniais audiniais ir vienu ambicingiausių XVI a. audimo meno projektų.
 
Paskaitą skaitys Dr. Magdalena Piwocka (Vavelio karališkoji pilis – Valstybiniai meno rinkiniai)
 
 
Po renginio klausytojai maloniai kviečiami aplankyti parodą.
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Parfumerijos istorikė: vargu ar šiandien mus sužavėtų specialiai Barborai Radvilaitei kurti kvepalai

20240516

Europos muziejų naktį, gegužės 18 d., parfumerijos kultūros ir istorijos tyrinėtoja Eglė Bertašienė Valdovų rūmų muziejuje lankytojus ves per kvapų pasaulį. Ji papasakos, kuo kvepėjo valdovai ir didikai, taip pat jų rezidencijos Renesanso epochoje, žmonės turės galimybę pažinti medžiagas, kurios buvo įprastos gaminant įvairius aromatinius mišinius – tepalus, kvapiuosius vandenis, pomanderius. 

Plačiau

Speciali programa Europos muziejaus naktį – atversime Renesanso paslaptis

20240510

Europos muziejų naktį, 2024 m. gegužės 18-ąją, Valdovų rūmų muziejus kviečia panirti į Renesanso paslapčių naktį. Nuo 18.00 val. iki vidurnakčio muziejaus mokslininkai, gidai, edukatoriai ir kviestiniai tyrėjai dalysis žiniomis apie renesansinius rūmus, pasakos, kaip iš raudonų plytų pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija tapo baltais, amžininkų lygintais su gulbe rūmais. Lankytojai išgirs istorijų apie XVI a. Jogailaičių dinastijos šeimų paslaptis.

Plačiau

Publikuota: 2023-06-09 13:56 Atnaujinta: 2023-06-09 14:55
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika