Valdovų rūmų muziejuje – operos gimtadienis

Prisimenant 1636 m. rugsėjo 4 d. Vilniuje pastatytą operą „Elenos pagrobimas“ ir taip švenčiant operos gimtadienį Lietuvoje, Valdovų rūmų muziejus jau dešimtą kartą miestiečius bei sostinės svečius kviečia rudens kultūros renginių sezoną pradėti su operos žanru. Jauniausiems lankytojams rengiami edukaciniai užsiėmimai, o senosios muzikos klausytojams tarptautinė senosios muzikos atlikėjų komanda pristatys Stefano Landžio operą „Orfėjo mirtis“.

Pažintis su istorine opera – jauniausiems muziejaus lankytojams

Šeštadienį 5–10 metų vaikai su tėvais ar globėjais kviečiami dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose „Senųjų muzikos instrumentų karalystėje“ ir Istorinės operos dieną pasivaikščioti po atkurtas Valdovų rūmų menes, o per pasivaikščiojimą sužinoti, kokie muzikos instrumentai skambėjo Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose ir kokios muzikos klausėsi mūsų valdovai. Edukacinio užsiėmimo pabaigoje dalyvių laukia staigmena – animacinis filmukas „Senosios muzikos kelias“. Į 12.00 ir 14.00 val. rengiamus užsiėmimus būtina užsiregistruoti iš anksto.

Opera „Orfėjo mirtis“ – šmaikštus, XVII a. pradžios muzika ir judesiu prabilsiantis pastatymas

Tarptautinė senosios muzikos atlikėjų komanda rugsėjo 3 ir 4 d. 18.00 val. rengia istorinės operos vakarus. „Orfėjo mirtis“ sukurta 1619 metais. Dviejų veiksmų, su pertrauka teatralizuotą pastatymą atliks orkestras „Collegium musicum Riga“, choras „Collegium choro musici Riga“, meno vadovas ir dirigentas Māris Kupčs, solistai: Monta Martinsone (sopranas), Rūta Vosyliūtė (sopranas), Ieva Sumeja (sopranas), Nora Kalniņa (sopranas), Anete Viļuma (sopranas), Simona Jocevičiūtė (sopranas), Karolina Parmas (sopranas), Ignas Ščesnulevičius (tenoras), Krišs Pozemkovskis (bosas), Daniils Kuzmins (bosas), Arūnas Maliukas (bosas).

Spektaklio kostiumų dizainerė – Jeļena Forste. „Orfėjo mirties“ atlikėjai Valdovų rūmų scenoje atkurs ir prieš 400 metų naudotą scenos judesių kalbą. Istorinių gestų subtilybių kūrėjus mokė Katerina Antonenko.

Italų kompozitoriaus Stefano Landžio (Stefano Landi, 1587–1639) opera-pastoralinė tragedija „Orfėjo mirtis“ pirmą kartą buvo atlikta 1619 m. Romoje ir skirta Alesandrui Matėjui (Alessandro Mattei), kuris buvo artimas popiežiui Pauliui V. Libretą, tikriausiai parašytą paties kompozitoriaus, iš dalies įkvėpė Andželo Policjano (Angelo Poliziano, 1454–1494) „La Favola d’Orfeo“ (1484). Skirtingai nei Klaudijaus Monteverdžio (Claudio Monteverdi, 1567–1643) operoje „Orfėjas“ ir ankstyviausiose Florencijos operose ta pačia tema (J. Perio (J. Perri) ir Dž. Kačinio (G. Caccini) „Euridikė“), S. Landžio operoje gausu ryškių komiškų epizodų, personažų, ir ji yra tarsi Orfėjo istorijos tęsinys, kai šiam nepavyksta išgelbėti žmonos Euridikės iš požemių pasaulio. Orfėjas S. Landžio operoje atsisako vyno ir meilės moterims. Tai įžeidžia dievą Bakchą ir jis paragina savo pasekėjas nužudyti Orfėją. Įsiutusios Bakcho palydovės menadės Orfėją sudrasko. Dievai nori, kad miręs jis patektų į Olimpą, bet Orfėjas toliau ieško Euridikės Hade. Tik po to, kai dievas Merkurijus jam parodo, kad Euridikė, išgėrusi Letės upės vandens, nebeprisimena savo vyro, Orfėjas sutinka pakilti į Olimpą.

Lietuvos kultūros tarybos remiamas projektas organizatoriams suteikė galimybę surinkti talentingiausius jaunus ir žinomus Lietuvos ir Latvijos senosios muzikos atlikėjus. Kaimyninės šalies atlikėjai operą „Orfėjo mirtis“ šiemet pristatė Bauskės senosios muzikos festivalyje „Vivat Curlandia!“. Vilniuje ji bus atliekama tik dvi dienas. Bilietus galima įsigyti www.bilietai.lt ir Valdovų rūmų kasoje likus valandai iki renginio.

 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Muzika, šokiai ir kiti kerai – šeštadienį Valdovų rūmų muziejuje!

20241007

„Grieždama smuiku visada šiek tiek šoku“, – sako barokinio smuiko atlikėja ir istorinių šokių šokėja Mojca Gal. Spalio 12 d. ji viešės Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose vykstančiame tarptautiniame edukaciniame Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalyje. Iš Slovėnijos kilusi išskirtinė menininkė kartu su scenos kolegomis Thysu Grobelniku (klavesinas) ir Beatriče Baltrušaityte (pasakotoja) surengs interaktyvų koncertą šeimoms su vaikais „Užburtas miškas“. Jame bus istorinės muzikos, Baroko šokių ir gamtos kerų.

Plačiau

Muziejaus rinkinius papildė XVII a. Lietuvoje sukurtas liturginis indas

20241003

Valdovų rūmų muziejaus specialistai, gavę pasiūlymą įsigyti vertingą, 400 metų senumo juvelyrinį kūrinį, aiškinosi ilgą šio daikto istoriją. Mėginta sužinoti, koks buvo XVII a. Lietuvoje sukurtos komuninės kelias, bet kai kurie dalykai taip ir liko paslaptyje. Tačiau ištyrus šio liturginio indo istoriją atsiskleidė Lietuvos auksakalių meistrystė, prisiminta Lietuvos didikų giminių – Masalskių ir Jasinskių – veikla.

Plačiau

III maršruto „Ginkluotė, kasdienybė, muzika“ lankymo pakeitimai

20241008

Spalio 17–25 dienomis Valdovų rūmų muziejuje keisis III maršruto „Ginkluotė, kasdienybė, muzika“ lankymas dėl parodos įrengimo darbų!
 
Informuojame, kad nuo šių metų spalio 17 d. iki spalio 25 d. Ginkluotės ekspoziciją kviečiame lankyti nemokamai, įsigijus bilietą į bet kurį kitą maršrutą.
 
Kasdienybės ir Muzikos ekspozicijos bus uždarytos.

Plačiau

Publikuota: 2022-09-02 11:58 Atnaujinta: 2022-09-02 12:04
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika