Europos archeologijos dienos renginiai

Birželio 18 d. 10–20 val.

Kviečiame šeštadienį, birželio 18 d., apsilankyti Archeologijos dienos renginiuose, vyksiančiuose Valdovų rūmų muziejuje. Europos archeologijos dienos – tarptautinė iniciatyva, kurią prieš ketverius metus inicijavo Prancūzijos muziejų bendruomenė, šiandien sulaukianti neįtikėtinai daug smalsių lankytojų visuose Europos muziejuose. Archeologai kviečia susipažinti su išskirtiniais eksponatais, pristato naujausius tyrimus, rodomi artefaktai padeda atskleisti protėvių istoriją.

Archeologijos dieną lankytojai kviečiami dalyvauti nemokamose paskaitose ir jas papildančiose ekskursijose.

 

Paskaita „Kur slepiasi seniausioji Vilniaus mūrinė pilis?“
2022 m. birželio 18 d. 13.00–13.30 val.

Valdovų rūmų Lankytojų vestibiulio auditorija

Prieš keliaujant į ekskursiją Valdovų rūmų muziejaus Archeologijos ir architektūros tyrimų skyriaus archeologė Dovilė Urbonavičiūtė-Jankauskienė kviečia susipažinti su seniausios Lietuvoje, XIII a. pabaigos – XIV a., pilies mūrais, eksponuojamais Vadovų rūmų muziejaus erdvėse. Mokslininkė papasakos apie šios pilies paieškų ir tyrinėjimų užkulisius.

Pasitelkiant autentiškus tyrimų vaizdus, glaustai bus pristatoma XIII a. pabaigos – XIV a. pilies archeologinių tyrimų istorija ir specifika. Nukeliausime į 1964-uosius metus, kai buvo atrasti pirmieji pilies mūrų fragmentai, ir perbėgsime per daugiau nei du dešimtmečius tyrinėjimų, padedančių pažinti šią pilį.

Taip pat pamatysime, koks sudėtingas ir sunkus yra Vilniaus pilies archeologinių tyrimų procesas. Tam, kad būtų pasiekti ir ištirti sluoksniai, kuriuose slepiasi XIII a. pabaigos – XIV a. pilies reliktai, tenka dirbti kelių metrų gylyje, žemiau gruntinio vandens lygio, ir spręsti įvairius dėl sudėtingų tyrimų sąlygų kylančius iššūkius.

Paskaita nemokama, tačiau privaloma registracija.

 

Ekskursija „Ankstyvosios mūrinės pilies mūrai“
2022 m. birželio 18 d. 13.45–14.30 val.

Valdovų rūmai

Ekskursijoje su Valdovų rūmų muziejaus Archeologijos ir architektūros tyrimų skyriaus vyresniuoju archeologu Egidijumi Ožalu išvysime Ankstyvosios mūrinės pilies autentiškas gynybines sienas, reprezentacinių pastatų ir bokštų liekanas (numatoma trukmė – iki 45 min.).

Ekskursija nemokama, tačiau privaloma registracija.

 

Paskaita „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų archeologinių tyrinėjimų istorija“
2022 m. birželio 18 d. 15.00–15.30 val.

Valdovų rūmų Lankytojų vestibiulio auditorija

Paskaitoje Valdovų rūmų muziejaus Archeologijos ir architektūros tyrimų skyriaus vedėjas Gintautas Striška apžvelgs Vilniaus Žemutinės pilies archeologinių darbų chronologiją, aptars pagrindinius tyrimus ir mokslinius duomenis, suteikusius rimtų argumentų Valdovų rūmų atkūrimui (numatoma trukmė – 30 min.).

Paskaita nemokama, tačiau privaloma registracija.

 

Ekskursija „Kuo rėmėsi rūmų atkūrimo projektas – išlikę laiko ženklai“
2022 m. birželio 18 d. 15.45–16.30 val.

Valdovų rūmai

Valdovų rūmų muziejaus Archeologijos ir architektūros tyrimų skyriaus vyresnysis archeologas Egidijus Ožalas supažindins su archeologų atkastais ir tyrinėtais autentiškais mūrais, kurie nulėmė Valdovų rūmams atkurti taikytus metodus ir priimtus sprendimus (numatoma trukmė – iki 45 min.)

Ekskursija nemokama, tačiau privaloma registracija.

 

Valdovų rūmų muziejuje archeologinės ekspozicijos pristatomos net dviejuose maršrutuose, jos nuolat pildomos restauruotais radiniais.

I MARŠRUTAS

Istorija, archeologija, architektūra

Šioje ekspozicijoje pristatomi trys svarbiausi chronologiniai vietovės ir rezidencijos raidos etapai: pilies periodas (teritorijos raida iki XV–XVI a. sandūros), rūmų periodas (XVI–XVII a.) bei jų sunaikinimas, nebūtis ir atkūrimas (XVII a. vidurys – XXI a. pradžia). Čia pamatysime išlikusius autentiškus įvairių laikotarpių mūrus ir gausius bei unikalius archeologinius radinius. Greta jų pristatoma iš viso pasaulio surinkta lituanistinė ikonografinė medžiaga, pateikiami tekstiniai komentarai, maketai, žemėlapiai ir kt.

III MARŠRUTAS

Ginkluotė, kasdienybė, muzika

Šį maršrutą sudaro trys ekspozicijos ir Renginių salė. Čia susipažinsime su Lietuvos didžiųjų kunigaikščių pilies ir rūmų įtvirtinimais bei ginkluotės kolekcija. Kita ekspozicija atskleidžia Lietuvos didžiųjų kunigaikščių pilies ir rūmų gyventojų kasdienybę. Joje sužinosime apie rūmų virtuvės struktūrą ir valgymo ypatumus. Greta pasimėgausime muzikinio paveldo ir muzikavimo Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose tradicijomis – jos atgaivinamos maršruto pabaigoje esančioje Renginių salėje.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

XV–XVIII a. graviūrų parodos atidarymas – jau čia pat!

20240620

Birželio 27 d. Valdovų rūmų muziejus pristatys parodą, kurioje išvysime žymiausių pasaulio dailininkų grafikos lakštus. Martino Šongauerio (Martin Schongauer), Piterio Breigelio Vyresniojo (Peter Brueghel de Oude), Albrechto Diurerio (Albrecht Dürer), Džovanio Jakopo Karaljo (Giovanni Jacopo Caraglio), Piterio Pauliaus Rubenso (Peter Paul Rubens), Bernardo Beloto (Bernardo Bellotto) grafikos darbai, sukurti XVI–XVIII a., dėl savo trapumo ir jautrumo aplinkai retai eksponuojami parodose.

Plačiau

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Publikuota: 2022-06-14 15:20 Atnaujinta: 2022-06-14 15:23
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika