Europos archeologijos dienos renginiai

Birželio 18 d. 10–20 val.

Kviečiame šeštadienį, birželio 18 d., apsilankyti Archeologijos dienos renginiuose, vyksiančiuose Valdovų rūmų muziejuje. Europos archeologijos dienos – tarptautinė iniciatyva, kurią prieš ketverius metus inicijavo Prancūzijos muziejų bendruomenė, šiandien sulaukianti neįtikėtinai daug smalsių lankytojų visuose Europos muziejuose. Archeologai kviečia susipažinti su išskirtiniais eksponatais, pristato naujausius tyrimus, rodomi artefaktai padeda atskleisti protėvių istoriją.

Archeologijos dieną lankytojai kviečiami dalyvauti nemokamose paskaitose ir jas papildančiose ekskursijose.

 

Paskaita „Kur slepiasi seniausioji Vilniaus mūrinė pilis?“
2022 m. birželio 18 d. 13.00–13.30 val.

Valdovų rūmų Lankytojų vestibiulio auditorija

Prieš keliaujant į ekskursiją Valdovų rūmų muziejaus Archeologijos ir architektūros tyrimų skyriaus archeologė Dovilė Urbonavičiūtė-Jankauskienė kviečia susipažinti su seniausios Lietuvoje, XIII a. pabaigos – XIV a., pilies mūrais, eksponuojamais Vadovų rūmų muziejaus erdvėse. Mokslininkė papasakos apie šios pilies paieškų ir tyrinėjimų užkulisius.

Pasitelkiant autentiškus tyrimų vaizdus, glaustai bus pristatoma XIII a. pabaigos – XIV a. pilies archeologinių tyrimų istorija ir specifika. Nukeliausime į 1964-uosius metus, kai buvo atrasti pirmieji pilies mūrų fragmentai, ir perbėgsime per daugiau nei du dešimtmečius tyrinėjimų, padedančių pažinti šią pilį.

Taip pat pamatysime, koks sudėtingas ir sunkus yra Vilniaus pilies archeologinių tyrimų procesas. Tam, kad būtų pasiekti ir ištirti sluoksniai, kuriuose slepiasi XIII a. pabaigos – XIV a. pilies reliktai, tenka dirbti kelių metrų gylyje, žemiau gruntinio vandens lygio, ir spręsti įvairius dėl sudėtingų tyrimų sąlygų kylančius iššūkius.

Paskaita nemokama, tačiau privaloma registracija.

 

Ekskursija „Ankstyvosios mūrinės pilies mūrai“
2022 m. birželio 18 d. 13.45–14.30 val.

Valdovų rūmai

Ekskursijoje su Valdovų rūmų muziejaus Archeologijos ir architektūros tyrimų skyriaus vyresniuoju archeologu Egidijumi Ožalu išvysime Ankstyvosios mūrinės pilies autentiškas gynybines sienas, reprezentacinių pastatų ir bokštų liekanas (numatoma trukmė – iki 45 min.).

Ekskursija nemokama, tačiau privaloma registracija.

 

Paskaita „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų archeologinių tyrinėjimų istorija“
2022 m. birželio 18 d. 15.00–15.30 val.

Valdovų rūmų Lankytojų vestibiulio auditorija

Paskaitoje Valdovų rūmų muziejaus Archeologijos ir architektūros tyrimų skyriaus vedėjas Gintautas Striška apžvelgs Vilniaus Žemutinės pilies archeologinių darbų chronologiją, aptars pagrindinius tyrimus ir mokslinius duomenis, suteikusius rimtų argumentų Valdovų rūmų atkūrimui (numatoma trukmė – 30 min.).

Paskaita nemokama, tačiau privaloma registracija.

 

Ekskursija „Kuo rėmėsi rūmų atkūrimo projektas – išlikę laiko ženklai“
2022 m. birželio 18 d. 15.45–16.30 val.

Valdovų rūmai

Valdovų rūmų muziejaus Archeologijos ir architektūros tyrimų skyriaus vyresnysis archeologas Egidijus Ožalas supažindins su archeologų atkastais ir tyrinėtais autentiškais mūrais, kurie nulėmė Valdovų rūmams atkurti taikytus metodus ir priimtus sprendimus (numatoma trukmė – iki 45 min.)

Ekskursija nemokama, tačiau privaloma registracija.

 

Valdovų rūmų muziejuje archeologinės ekspozicijos pristatomos net dviejuose maršrutuose, jos nuolat pildomos restauruotais radiniais.

I MARŠRUTAS

Istorija, archeologija, architektūra

Šioje ekspozicijoje pristatomi trys svarbiausi chronologiniai vietovės ir rezidencijos raidos etapai: pilies periodas (teritorijos raida iki XV–XVI a. sandūros), rūmų periodas (XVI–XVII a.) bei jų sunaikinimas, nebūtis ir atkūrimas (XVII a. vidurys – XXI a. pradžia). Čia pamatysime išlikusius autentiškus įvairių laikotarpių mūrus ir gausius bei unikalius archeologinius radinius. Greta jų pristatoma iš viso pasaulio surinkta lituanistinė ikonografinė medžiaga, pateikiami tekstiniai komentarai, maketai, žemėlapiai ir kt.

III MARŠRUTAS

Ginkluotė, kasdienybė, muzika

Šį maršrutą sudaro trys ekspozicijos ir Renginių salė. Čia susipažinsime su Lietuvos didžiųjų kunigaikščių pilies ir rūmų įtvirtinimais bei ginkluotės kolekcija. Kita ekspozicija atskleidžia Lietuvos didžiųjų kunigaikščių pilies ir rūmų gyventojų kasdienybę. Joje sužinosime apie rūmų virtuvės struktūrą ir valgymo ypatumus. Greta pasimėgausime muzikinio paveldo ir muzikavimo Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose tradicijomis – jos atgaivinamos maršruto pabaigoje esančioje Renginių salėje.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejus pasipuošė Ukrainos vėliava. Palaikymo akcija – karo sąlygomis dirbantiems muziejininkams

20240415

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejaus fasadą papuošė Ukrainos vėliava – taip muziejus skelbia palaikantis maskolių sukurstyto grobikiško karo siaubiamos Ukrainos muziejininkus ir menininkus, šalį, kurioje šiandien nuo žvėriškų naikinimo atakų slepiami visos Europos kultūros paveldo turtai ir su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste susiję artefaktai.

Plačiau

Istorinio šokio dieną po Valdovų rūmus – galjardos ritmu

20240411

Šių dienų medicina žodžiu „chorėja“ įvardija staigius, nevalingus, betikslius judesius, atsirandančius dėl centrinės nervų sistemos pažeidimo. Tačiau XIV–XVII a. chorėja buvo populiarus Europos šokis. Sakoma, kad šis šokis (gr. choreia – „ratelis“, „šokis“) nebuvo toks nekaltas, kaip atrodo iš pradžių. Rašytiniuose šaltiniuose nuo Viduramžių minima, kaip grupė žmonių (kartais tūkstančiai vienu metu) imdavo šokti ir judėdavo tol, kol apalpdavo nuo išsekimo, o kartais net mirdavo. Šokantys žmonės atrodė nesąmoningi ir savęs nekontroliuojantys. Minias įtraukiantis socialinis reiškinys vadintas epidemine chorėja, choreomanija arba tiesiog šokio maru.

Plačiau

Publikuota: 2022-06-14 15:20 Atnaujinta: 2022-06-14 15:23
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika