Po pandemijos sąstingio Lenkijos ir Lietuvos muziejai ieško, kaip į lankytojų kasdienybę sugrąžinti kultūrą

Varšuvos karališkoji pilis – Muziejus ir Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai atnaujino ilgalaikio strateginio bendradarbiavimo sutartį. Pasak vienos svarbiausių Lenkijos kultūros įstaigų vadovų prof. Voicecho Falkovskio (Wojciech Fałkowski), „visame pasaulyje po pandemijos kultūros poreikis pastebimai sumažėjo, todėl muziejai turi ieškoti naujų formų, kitaip prabilti į lankytojus, kad vėl pasiektų jų širdis“.

Varšuvos karališkoji pilis ir Valdovų rūmų muziejus atnaujino susitarimą, kuriuo bus skatinami bendri moksliniai tyrimai, konsultacijos, rengiami seminarai ir mokslinės konferencijos, paskaitų ciklai. Numatyta toliau tęsti aktyvią švietėjišką veiklą, rengti bendrus mokymus Lietuvos ir Lenkijos muziejininkams. Numatytas ir bendradarbiavimas muziejinių vertybių restauravimo srityje. Muziejų lankytojams ypač svarbi muziejų bendradarbiavimo sritis – tai bendrų tarptautinių parodų rengimas. Muziejai planuoja rengti turiningas temines parodas, skatinančias pažinti bendrą istoriją ir paveldą, kad lankytojai plėstų akiratį ir kartu turėtų galimybę grožėtis unikaliomis, išsaugotomis meno vertybėmis, kitomis istorinėmis relikvijomis. Taip pat sutarta, kad platinant kultūrinio turizmo informaciją, kiekviename iš muziejų bus perteikiamos ir žinios, susijusios su kita sutarties šalimi.

Pasak Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus dr. Vydo Dolinsko, „Varšuvos karališkoji pilis ir Vavelio karališkoji pilis Krokuvoje, yra pirmieji ir svarbiausi, strateginiai Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų partneriai – būtent jiems talkinant mūsų muziejus greitai tapo žinomas Europoje kaip patikimas ir kompetentingas partneris. O pradėjome nuo konsultacijų atkuriant Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmus Vilniuje, vėliau atsirado pirmosios parodos, tarptautinės konferencijos, lenkai labai padėjo rengiant ekspozicijas, vystant edukacinę veiklą. Per pandemiją tie ryšiai negalėjo būti itin intensyvūs, nors buvo surengta didelė bendra paroda, skirta 1791 m. gegužės 3-iosios konstitucijos ir Abipusių garantijų įstatymo sukakčiai. Varšuvos karališkoji pilis pasiūlė atnaujinti specialistų mainų programą, planuoti naujas parodas ir renginius. Turime ir labai konkrečių planų, juos Valdovų rūmų muziejaus lankytojai sužinos jau greitai“.

Valdovų rūmų muziejus nuo 2009 m. yra kultūros paveldo institucijų tarptautinių tinklų narys – Tarptautinės muziejų tarybos (ICOM), nuo 2010 m. – Pilių ir muziejų aplink Baltijos jūrą asociacijos, o nuo 2019 m. – Europos senosios muzikos tinklo (REMA) narys. Profesiniai ryšiai užmegzti su daugiau nei 200 Europos ir pasaulio šalių valdovų bei didikų istorinių rezidencijų, istorijos ir kultūros paveldą puoselėjančių muziejų, kitų institucijų, nuolat bendradarbiaujama su Lietuvos diplomatinėmis atstovybėmis užsienyje ir kitų valstybių atstovybėmis Lietuvoje.

Bendradarbiaudamas su istorinėje Gediminaičių-Jogailaičių ir Vazų dinastijų erdvėje veikiančiais muziejais, Valdovų rūmų muziejus Lietuvos lankytojams siekia pristatyti lituanistinį paveldą ir europinį jo raiškos kontekstą. Valdovų rūmų muziejaus partneriai, įvairių šalių kultūrininkai ir mokslininkai jau įvertino, kad Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorija ir paveldas yra dar nepakankamai pažįstami, kiekviena paroda ar konferencija Vilniuje atveria vis naujus kontekstus, tad kartu atskleidžiama viso Europos regiono praeitis. Istorinės patirties pažinimas, civilizacinės Vidurio ir Rytų Europos regiono bendrystės suvokimas, adekvačių išvadų formulavimas itin aktualus šiandien, vykstant barbariškai Maskvos agresijai Ukrainoje, istoriškai glaudžiai susijusioje su Lietuvos ir Lenkijos istorija.

Valdovų rūmų muziejaus informacija

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Vilniaus knygų mugėje – susitikimai su skaitytojais, muziejaus nuolaidos ir dovanos

20240221

Ketvirtadienį, vasario 22 d. 17.00 val. LITEXPO Konferencijų salėje 1.3 Valdovų rūmų muziejus kviečia į knygos „Nerūpestingas amžius. Vaikystė Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje“ pristatymą.

Penktadienį, vasario 23 d. 13.00 val. LITEXPO Konferencijų salėje 1.1 (Amfiteatre) vyks Vilniaus 700-mečiui skirtų Valdovų rūmų muziejus leidinių pristatymas.

Valdovų rūmų muziejaus stende (Stendo nr. 5.C04) bus galima įsigyti naujausių leidinių su nuolaidomis. Vilniaus knygų mugės dienomis nuolaidos galios ir perkant Valdovų rūmų muziejaus elektroninėje parduotuvėje.
 
Laukiame Jūsų! 

Plačiau

Pristatant valstybės simbolius – apie Baltijos valstybių 1918–1940 m. laisvės kovas

20240214

Valdovų rūmų muziejuje atidaroma paroda, skirta XX a. valstybingumo istorijai, – „Baltijos valstybių laisvės simboliai 1918–1940 m. Lietuva, Latvija, Estija“. Pirmą kartą vienoje vietoje bus galima išvysti originalias Latvijos ir Estijos Prezidentų Grandines, Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine, kitų to meto žymių Europos šalių politikų pagerbimo bei įvertinimo valstybinius ženklus – ordinus, medalius, žvaigždes ir kitus apdovanojimus.

Plačiau

Publikuota: 2022-05-26 11:40 Atnaujinta: 2022-05-26 11:45
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika