Valdovų rūmų muziejus ukrainiečiams primena namus

Ukrainiečiai išsiskiria iš kitų lankytojų

Muziejininkai pastebi, kad į Lietuvą iš karo niokojamos Ukrainos atvykę pabėgėliai išsiskiria aukšta kultūra, aktyviai domisi Lietuvos gyvenimu. Pavyzdžiui, kovo mėnesį Valdovų rūmų muziejų ukrainiečiai aplankė beveik du tūkstančius kartų. Balandį šis srautas pastebimai didėja – ukrainiečių šeimoms šeštadieniais pradėti rengti ir nemokami edukaciniai užsiėmimai.

„Galvojome, kad užtruks, kol nuo karo pabėgę žmonės nurims, įsikurs Vilniuje, tačiau jau pirmosiomis dienomis jie patys rado kelią pas mus. Žinoma, tarp lankytojų – daugiausia mamos su vaikais, dažnai dar ir su seneliais“, – sako Valdovų rūmų muziejaus Edukacijos skyriaus vedėja Lirija Steponavičienė. Pasak jos, ukrainiečiai nemažai žino apie mūsų bendrą istoriją, Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę. Ilgėliau stabteli prie vaizdingo žemėlapio maketo Archeologijos ekspozicijoje. Jame – ir dalis šiandieninės Ukrainos žemių. „Nejauku, kai rodo pirštu į istorines vietoves, iš kurių jie kilę ar gyveno iki karo, nes prieš akis iškyla medijose matyti vaizdai, kaip tos vietos atrodo šiandien, nusiaubtos orkų“, – pastebi L. Steponavičienė. Ji teigia, kad muziejuje ukrainiečiai bent trumpam užmiršta karą, patiria gerų emocijų: „Stengiamės nekalbėti apie įvykius Ukrainoje, sąmoningai pasirinkome pasakoti ir diskutuoti apie mūsų bendrą istoriją, gyvenimą bendroje valstybėje.“

„Nuo balandžio kiekvieną šeštadienį, išskyrus šį prieš Velykas, rengiame ir nemokamus edukacinius užsiėmimus“, – vardija L. Steponavičienė. Šie užsiėmimai organizuojami kartu su „Lietuvos tūkstantmečio vaikų“ savanoriais – ukrainiečių šeimos, atvykusios į Šiuolaikinio meno centrą, gali rinktis iš siūlomų daugelio veiklų. Jau pasibaigus pirmajam šeštadieniui ukrainiečiai išreiškė norą vėl ateiti kitą savaitgalį. Kūrėme su jais valdovo karūnos modelį, skydelius su Gediminaičių stulpais, kurie tamsoje šviečia. Kaip sakė mamos, ukrainiečiams labai patinka Gediminaičių stulpai, nes primena ukrainietišką istorinį trišakį. Vis dažniau ukrainiečių vaikų galima sutikti ir tarp šiokiadieniais į edukacinius užsiėmimus atvykstančių Lietuvos mokinių su mokytojais. Ukrainiečių vaikams apsilankymas ir veiklos pas mus – nemokamos.

Valdovų rūmų muziejus – didžiulis. Per vieną kartą su mažamečiais vaikais ar pradinukais sunku viską apžiūrėti. Neseniai atidaryta Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto (1544/1548–1572) vaikiškų šarvų paroda, lankytojai iš Ukrainos net po kelis kartus ateina į Atkurtų istorinių interjerų ekspoziciją.

Jautri iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos atvežta Ukrainos Baroko skulptūros paroda. Vyrą fronte palikusi Olena pasakoja, kad įsikūrusi Vilniuje pirmiausia atėjo į šią parodą. „Prieš keletą metų buvau Lvive, muziejuje, kur eksponuojami Johano Georgo Pinzelio darbai. Atėjau čia, pamačiau skulptūras, jų aprašus ukrainiečių kalba ir pradėjau raudoti. Lyg būčiau Ukrainoje“, – sako lankytoja.

Valdovų rūmų muziejaus Lankytojų vestibiulyje atidaryta paroda, kurioje eksponuojami pasaulyje itin reti ankstyvieji Ukrainos valstybės ordinai. Žurnalistas, faleristikos tyrinėtojas Vilius Kavaliauskas šiuos XX a. pradžios Ukrainos valstybės apdovanojimus paskolino parodai, kad kiekvienas lankytojas galėtų susipažinti su modernios Ukrainos valstybės nepriklausomybės pradžia, kurią šiandien siekia paneigti ir sunaikinti Rusija.

Ukrainiečiams muziejuje rengiamos nemokamos ekskursijos, galima naudotis audiogidu anglų ar rusų kalbomis, taip pat – žiūrėti vaikų pamėgtą virtualų pasakojimą su 3D akiniais apie Vilniaus Žemutinės pilies teritorijos istoriją.

Visą festivalį paskyrė Ukrainai

Karas Ukrainoje pakeitė kovo mėnesį vykusio tarptautinio Marco Scacchi senosios muzikos festivalio organizatorių planus. Matant Rusijos karinę invaziją į Ukrainą, šalį, kurioje Valdovų rūmų muziejus turi daug bičiulių, buvo nuspręsta, kad festivalio koncertai bus nemokami. Pasak festivalio vadovo Vytauto Gailevičiaus, festivalio atidarymo vakaro lėšos už bilietus buvo skirtos koncerto partnerei – Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijai, o likusiais vakarais apie pusantro tūkstančio klausytojų buvo kviečiami bilieto kainą aukoti Ukrainos laisvės kovotojams padedančioms organizacijoms.

Vėliau senosios muzikos atlikėjai sujungė jėgas ir parengė dar vieną labdaros koncertą – surinkti ir Ukrainai padedančioms organizacijoms perduoti du tūkstančiai eurų.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Publikuota: 2022-04-15 16:36 Atnaujinta: 2022-04-19 11:31
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika