Apie restauravimo naujoves ir meno vertybių likimą – Baltijos šalių restauratorių konferencijoje Valdovų rūmuose

2021 m. rugsėjo 29 – spalio 2 d. Vilniuje, Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose, vyksta XII Baltijos šalių restauratorių konferencija „TYRIMAI. DILEMOS. SPRENDIMAI“. Tai – svarbiausias ir didžiausias Baltijos šalyse restauratorių forumas, nuo 1987-ųjų kas treji metai vykstantis paeiliui Latvijos, Estijos ir Lietuvos sostinėse. 

Vilniuje forumą rengia Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centras. Kultūros paveldo, muziejų, bibliotekų ir archyvų restauravimo specialistai, meno ir istorijos rinkinių kuratoriai, kultūros vertybių apsaugos disciplinas studijuojantis akademinis jaunimas ir jų dėstytojai, meno ir istorijos tyrinėtojai Baltijos šalių restauratorių konferencijoje turi progą pažinti naujausius mokslo atradimus. Konferencijos programoje – 35 žodiniai ir 102 stendiniai pranešimai, jų autoriai – mokslininkai ir restauravimo specialistai iš 19 šalių: Lietuvos, Estijos, Latvijos, Prancūzijos, Vokietijos, Lenkijos, Čekijos, Portugalijos, Norvegijos, Japonijos, Honkongo, JAV, Ukrainos, Moldovos, Armėnijos, Sakartvelo, Kazachstano, Baltarusios, Rusijos.

Pasak Prano Gudyno restauravimo centro vadovės dr. Jūratės Senvaitienės, dėl pandemijos konferencijos planus teko kelis kartus keisti. Tačiau siekta, kad šią savaitę skelbiamuose pranešimuose būtų pateikiama naujausia informacija apie kultūros vertybių tyrimą, konservavimą ir restauravimą. Pristatomi naujausi restauravimo metodai, menotyrinė bei istorinė interpretacija, praktinėje veikloje iškylančios problemos ir jų sprendimo būdai. Be to, konferencijoje pateikiami unikalūs konkrečių objektų restauravimo atvejai. Vienas iš tokių pranešimų – P. Gudyno restauravimo centre ištyrinėtas ir pritaikytas gintaro su mineraliniais inkliuzais konservavimas (dr. Jurga Bagdzevičienė ir kt.). Dalyvių susidomėjimo sulaukė Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų restauratorių pranešimas apie unikalaus, seniausio Lietuvoje balno restauravimą, kurį atliekant buvo naudojamos inovatyvios konservavimo medžiagos, taikomi netradiciniai konservavimo ir eksponavimo būdai (Deimantė Baubaitė ir kt.). Tyrėjai dalijasi patirtimi ir apie Valdovų rūmų muziejaus įsigyto rinkinio „Europos valdovų miniatiūros“ restauravimą (Rytė Šimaitė ir kt.). XV a. Europos valdovų atvaizdų rinkinyje esantis Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto Didžiojo ir jo sutuoktinės Onos Vytautienės piešinys UNESCO komisijos Lietuvoje buvo pripažintas nacionalinės reikšmės dokumentu ir įtrauktas į Lietuvos nacionalinį registrą „Pasaulio atmintis“.

Lisabonos dailiųjų menų akademijos specialistai pateikia specialiai sukurta skaitmenine programa sėkmingai rekonstruotas dekoratyvines XVIII a. sienų plyteles (Anabella Cardeira Aranja ir kt.). Estijos dailės akademijos specialistai pasakoja apie sienų tapybos restauravimo problemas ir jų sprendimo būdus (prof. dr. Hilkka Hiiop ir kt.). 

Kviestinis konferencijos svečias Bruno Mottinas – Prancūzijos tyrimų ir restauravimo centro mokslininkas, ilgametis senosios tapybos tyrinėtojas – parengė įspūdingą pranešimą apie Leonardo da Vinci paveikslų ir piešinių analizę, atliktą Luvro muziejuje.

Kito kviestinio svečio – vokiečių chemiko prof. dr. Geraldo Ziegenbalgo – pranešimas apie kalcio hidroksido, susintetinto nanodalelių pavidalu, panaudojimo galimybes tinko, sienų tapybos, lipdybos tvirtinimui. Aptariamos galimybės šią medžiagą panaudoti konservuojant popierių, tekstilę ir kitas pluoštines medžiagas.

Be žodinių pranešimų, per tris dienas pristatoma per 100 stendinių pranešimų, kuriuose aptariamos naujų konservavimo medžiagų panaudojimo galimybės, pvz., hidrogelių ir enzimų mišinių taikymas atliekant popieriaus konservavimą (VU Chemijos ir geomokslų fakultetas, prof. habil. dr. Aldona Beganskienė ir Monika Baublytė); naujų analizės metodų taikymas technologinei analizei (VU Chemijos ir geomokslų fakultetas, prof. habil. dr. Aivaras Kareiva, Aušra Čiuladienė). Autoriai pateikia naujus archeologinės medžiagos tyrimo duomenis (Latvijos nacionalinis istorijos muziejus, Anita Burkovska, Indra Tuna), aptaria freskų technologines charakteristikas, gautas taikant įvairius tyrimo metodus (Ermitažo muziejus, Rusija, Irina Grigorjeva ir kt.), iškelia aktualias tapybos, tekstilės, baldų, ir kitų vertybių restauravimo problemas, pateikia sprendimo būdus.

XII Baltijos šalių restauratorių konferencija „TYRIMAI. DILEMOS. SPRENDIMAI“ subūrė per 300 klausytojų. Restauratorių teigimu, šios konferencijos yra tapusios reikšminga Lietuvos ir užsienio šalių profesionalų idėjų bei diskusijų platforma, formuojančia restauravimo ir tyrimų mokslo ateities viziją.

Išsami informacija teikiama svetainėje http://conservation2020vilnius.ldm.lt/

Konferencijos partneriai:

  • Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
  • MB „Meno kūrinių tyrimai“
  • Lietuvos nacionalinis muziejus

Konferencijos rėmėjai:

  • Lietuvos kultūros taryba
  • UAB „Opus Optimum“
  • UAB „Tikslus elementas“
  • UAB „Nanovita“
  • UAB „Labostera“
  • UAB „Gasta“
  • GmbH „Deffner & Johann“ (Vokietija)
  • Viešbutis „Vilnia“

Informacinis rėmėjas – Lietuvos muziejų asociacija

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Muziejaus rinkinius papildė XVII a. Lietuvoje sukurtas liturginis indas

20241003

Valdovų rūmų muziejaus specialistai, gavę pasiūlymą įsigyti vertingą, 400 metų senumo juvelyrinį kūrinį, aiškinosi ilgą šio daikto istoriją. Mėginta sužinoti, koks buvo XVII a. Lietuvoje sukurtos komuninės kelias, bet kai kurie dalykai taip ir liko paslaptyje. Tačiau ištyrus šio liturginio indo istoriją atsiskleidė Lietuvos auksakalių meistrystė, prisiminta Lietuvos didikų giminių – Masalskių ir Jasinskių – veikla.

Plačiau

Po LR Seimo rinkimų politikai rezultatus aptarė Valdovų rūmų muziejuje

20241014

Politikai svečiuojasi Valdovų rūmų muziejuje. Baltijos šalių naujienų agentūra „Baltic News Service“ 2024 m. spalio 14 d., po Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų I turo, tradiciškai žurnalistus pakvietė į spaudos konferenciją Valdovų rūmų muziejuje. Po svarbiausių Lietuvoje rinkimų muziejaus mecenato Prano Kiznio galerijos salėje rengiamose spaudos konferencijose visi rinkimų dalyviai ar partijų, politinių sąjungų atstovai aptaria rezultatus, atsako į žurnalistų klausimus.
 

Plačiau

III maršruto „Ginkluotė, kasdienybė, muzika“ lankymo pakeitimai

20241008

Spalio 17–25 dienomis Valdovų rūmų muziejuje keisis III maršruto „Ginkluotė, kasdienybė, muzika“ lankymas dėl parodos įrengimo darbų!
 
Informuojame, kad nuo šių metų spalio 17 d. iki spalio 25 d. Ginkluotės ekspoziciją kviečiame lankyti nemokamai, įsigijus bilietą į bet kurį kitą maršrutą.
 
Kasdienybės ir Muzikos ekspozicijos bus uždarytos.

Plačiau

Muzika, šokiai ir kiti kerai – šeštadienį Valdovų rūmų muziejuje!

20241007

„Grieždama smuiku visada šiek tiek šoku“, – sako barokinio smuiko atlikėja ir istorinių šokių šokėja Mojca Gal. Spalio 12 d. ji viešės Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose vykstančiame tarptautiniame edukaciniame Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalyje. Iš Slovėnijos kilusi išskirtinė menininkė kartu su scenos kolegomis Thysu Grobelniku (klavesinas) ir Beatriče Baltrušaityte (pasakotoja) surengs interaktyvų koncertą šeimoms su vaikais „Užburtas miškas“. Jame bus istorinės muzikos, Baroko šokių ir gamtos kerų.

Plačiau

Publikuota: 2021-09-28 12:19 Atnaujinta: 2021-09-29 14:37
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika