Apie restauravimo naujoves ir meno vertybių likimą – Baltijos šalių restauratorių konferencijoje Valdovų rūmuose

2021 m. rugsėjo 29 – spalio 2 d. Vilniuje, Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose, vyksta XII Baltijos šalių restauratorių konferencija „TYRIMAI. DILEMOS. SPRENDIMAI“. Tai – svarbiausias ir didžiausias Baltijos šalyse restauratorių forumas, nuo 1987-ųjų kas treji metai vykstantis paeiliui Latvijos, Estijos ir Lietuvos sostinėse. 

Vilniuje forumą rengia Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centras. Kultūros paveldo, muziejų, bibliotekų ir archyvų restauravimo specialistai, meno ir istorijos rinkinių kuratoriai, kultūros vertybių apsaugos disciplinas studijuojantis akademinis jaunimas ir jų dėstytojai, meno ir istorijos tyrinėtojai Baltijos šalių restauratorių konferencijoje turi progą pažinti naujausius mokslo atradimus. Konferencijos programoje – 35 žodiniai ir 102 stendiniai pranešimai, jų autoriai – mokslininkai ir restauravimo specialistai iš 19 šalių: Lietuvos, Estijos, Latvijos, Prancūzijos, Vokietijos, Lenkijos, Čekijos, Portugalijos, Norvegijos, Japonijos, Honkongo, JAV, Ukrainos, Moldovos, Armėnijos, Sakartvelo, Kazachstano, Baltarusios, Rusijos.

Pasak Prano Gudyno restauravimo centro vadovės dr. Jūratės Senvaitienės, dėl pandemijos konferencijos planus teko kelis kartus keisti. Tačiau siekta, kad šią savaitę skelbiamuose pranešimuose būtų pateikiama naujausia informacija apie kultūros vertybių tyrimą, konservavimą ir restauravimą. Pristatomi naujausi restauravimo metodai, menotyrinė bei istorinė interpretacija, praktinėje veikloje iškylančios problemos ir jų sprendimo būdai. Be to, konferencijoje pateikiami unikalūs konkrečių objektų restauravimo atvejai. Vienas iš tokių pranešimų – P. Gudyno restauravimo centre ištyrinėtas ir pritaikytas gintaro su mineraliniais inkliuzais konservavimas (dr. Jurga Bagdzevičienė ir kt.). Dalyvių susidomėjimo sulaukė Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų restauratorių pranešimas apie unikalaus, seniausio Lietuvoje balno restauravimą, kurį atliekant buvo naudojamos inovatyvios konservavimo medžiagos, taikomi netradiciniai konservavimo ir eksponavimo būdai (Deimantė Baubaitė ir kt.). Tyrėjai dalijasi patirtimi ir apie Valdovų rūmų muziejaus įsigyto rinkinio „Europos valdovų miniatiūros“ restauravimą (Rytė Šimaitė ir kt.). XV a. Europos valdovų atvaizdų rinkinyje esantis Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto Didžiojo ir jo sutuoktinės Onos Vytautienės piešinys UNESCO komisijos Lietuvoje buvo pripažintas nacionalinės reikšmės dokumentu ir įtrauktas į Lietuvos nacionalinį registrą „Pasaulio atmintis“.

Lisabonos dailiųjų menų akademijos specialistai pateikia specialiai sukurta skaitmenine programa sėkmingai rekonstruotas dekoratyvines XVIII a. sienų plyteles (Anabella Cardeira Aranja ir kt.). Estijos dailės akademijos specialistai pasakoja apie sienų tapybos restauravimo problemas ir jų sprendimo būdus (prof. dr. Hilkka Hiiop ir kt.). 

Kviestinis konferencijos svečias Bruno Mottinas – Prancūzijos tyrimų ir restauravimo centro mokslininkas, ilgametis senosios tapybos tyrinėtojas – parengė įspūdingą pranešimą apie Leonardo da Vinci paveikslų ir piešinių analizę, atliktą Luvro muziejuje.

Kito kviestinio svečio – vokiečių chemiko prof. dr. Geraldo Ziegenbalgo – pranešimas apie kalcio hidroksido, susintetinto nanodalelių pavidalu, panaudojimo galimybes tinko, sienų tapybos, lipdybos tvirtinimui. Aptariamos galimybės šią medžiagą panaudoti konservuojant popierių, tekstilę ir kitas pluoštines medžiagas.

Be žodinių pranešimų, per tris dienas pristatoma per 100 stendinių pranešimų, kuriuose aptariamos naujų konservavimo medžiagų panaudojimo galimybės, pvz., hidrogelių ir enzimų mišinių taikymas atliekant popieriaus konservavimą (VU Chemijos ir geomokslų fakultetas, prof. habil. dr. Aldona Beganskienė ir Monika Baublytė); naujų analizės metodų taikymas technologinei analizei (VU Chemijos ir geomokslų fakultetas, prof. habil. dr. Aivaras Kareiva, Aušra Čiuladienė). Autoriai pateikia naujus archeologinės medžiagos tyrimo duomenis (Latvijos nacionalinis istorijos muziejus, Anita Burkovska, Indra Tuna), aptaria freskų technologines charakteristikas, gautas taikant įvairius tyrimo metodus (Ermitažo muziejus, Rusija, Irina Grigorjeva ir kt.), iškelia aktualias tapybos, tekstilės, baldų, ir kitų vertybių restauravimo problemas, pateikia sprendimo būdus.

XII Baltijos šalių restauratorių konferencija „TYRIMAI. DILEMOS. SPRENDIMAI“ subūrė per 300 klausytojų. Restauratorių teigimu, šios konferencijos yra tapusios reikšminga Lietuvos ir užsienio šalių profesionalų idėjų bei diskusijų platforma, formuojančia restauravimo ir tyrimų mokslo ateities viziją.

Išsami informacija teikiama svetainėje http://conservation2020vilnius.ldm.lt/

Konferencijos partneriai:

 • Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
 • MB „Meno kūrinių tyrimai“
 • Lietuvos nacionalinis muziejus

Konferencijos rėmėjai:

 • Lietuvos kultūros taryba
 • UAB „Opus Optimum“
 • UAB „Tikslus elementas“
 • UAB „Nanovita“
 • UAB „Labostera“
 • UAB „Gasta“
 • GmbH „Deffner & Johann“ (Vokietija)
 • Viešbutis „Vilnia“

Informacinis rėmėjas – Lietuvos muziejų asociacija

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Švietimo ministerija – viena seniausių institucijų Europoje

20231205

Minint 250-ąsias Tautinės edukacinės komisijos įsteigimo metines Valdovų rūmuose gruodžio 7–8 d. vyks tarptautinė mokslinė konferencija „Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė XVIII amžiuje: pilietis, šeima, edukacija“. Jos dėmesio centre – XVIII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės visuomenės istorija, tautos ir piliečio sąvokų turinys, jo kismas, socialiniai ryšiai ir santykiai šeimoje, vaikų ugdymo modeliai ir jų kaita.

Plačiau

Sudalyvaukite apklausoje apie Valdovų rūmų muziejų

20231130

Mieli lankytojai,
kviečiame dalyvauti apklausoje, kurioje galėsite įvertinti Valdovų rūmų muziejaus teikiamas paslaugas. Mums labai svarbi Jūsų nuomonė. Pateikdami savo atsakymus ir rekomendacijas, padėsite mums tobulėti. Visada siekiame patenkinti Jūsų lūkesčius.

Plačiau

Gotikos epocha Lietuvoje – Valdovų rūmų muziejaus parodoje

20231201

Paskutiniais dešimtmečiais Valdovų rūmų muziejuje vykę archeologinių radinių tyrimai leido daugiau pažinti Gotikos epochą – jos interjerą, puošybos detales, susiformavusį stilių. Remiantis naujausiais tyrimais Valdovų rūmų muziejuje pristatyta paroda „Nuo vienaragio iki Trijų Karalių: gotikiniai kokliai iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinių“. Čia atsiskleidžia pirmasis Europos dailės ir architektūros stilius, palikęs ryškius pėdsakus Lietuvos kultūros ir meno pavelde.

Plačiau

Publikuota: 2021-09-28 12:19 Atnaujinta: 2021-09-29 14:37
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika