Vilniaus diena Valdovų rūmuose

2021 m. sausio 23–25 d.

Šiemet švenčiame 698-ąją pirmojo Vilniaus miesto vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose sukaktį! 1323 m. sausio 25 d. Vilniuje datuotas Gedimino laiškas Liubeko, Štralzundo, Brėmeno, Magdeburgo, Kelno ir kitų miestų piliečiams liudija, kad tuo metu šiame mieste buvo svarbus valdovo dvaras. Minint  pirmojo Vilniaus paminėjimo sukaktį puiki proga prisiminti įdomią ir spalvingą miesto istoriją. Valdovų rūmų muziejaus pristatomoje virtualių renginių ir edukacijų programoje kviečiame praplėsti savo žinias apie senąjį Vilniaus miestą ir ankstyvąją jo istoriją.

Virtualios dirbtuvės ir paskaitos bus tiesiogiai transliuojamos numatytu laiku Valdovų rūmų muziejaus paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“: https://www.facebook.com/valdovurumai/live


PROGRAMA

2020 m. sausio 23 d. (šeštadienis)

Virtualios kūrybinės dirbtuvės „Sapnuoju Vilnių“
12.00–12.30 val.

Kai už lango žvarbu, o muziejuje susitikti negalime, mažus ir didelius Valdovų rūmų muziejaus bičiulius kviečiame prisijungti prie virtualių kūrybinių dirbtuvių „Sapnuoju Vilnių“. Pasitelkę savo fantaziją ir išmonę bei istorines žinias, iš spalvoto popieriaus gaminsime ir susikurtame Šventaragio slėnyje apgyvendinsime legendos apie Vilniaus įkūrimą veikėjus. Popieriuje atgijęs didysis kunigaikštis Gediminas, geležinis vilkas, tauras ir krivis Lizdeika padės mums atkurti kelių šimtų metų senumo legendinius įvykius.

Jums reikės: spalvoto popieriaus, kartono, žirklių, klijų ir geros nuotaikos!


Virtuali paskaita „Vilniaus Ankstyvoji mūrinė pilis. Svarbiausi statiniai“
18.00–18.30 val.

Kviečiame susipažinti su Vilniaus Ankstyvosios mūrinės pilies istorija. Tai seniausia žinoma mūro pilis dabartinėje Lietuvos teritorijoje. Didžiausia šios pilies plėtra vyko XIV a. pradžioje (apie 1325–1327 m.), kai Lietuvą valdė didysis kunigaikštis Gediminas. Tuomet buvo pastatyti pilies vakarinės dalies vartų bokštai ir gynybinės sienos. XIV a. pabaigoje ši pilis buvo išplėsta į Vilniaus Žemutinę pilį. Tačiau dvidešimt metų Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje trukę archeologiniai tyrimai atskleidė, kad ankstyviausius Lietuvos teritorijoje mūro įtvirtinimus Pilies kalno papėdėje Vilniaus centre statė dar Gedimino pirmtakai, prie Lietuvos valdžios vairo XIII a. pabaigoje stoję Gediminaičių dinastijos pradininkai.

Paskaitoje bus apžvelgiama Vilniaus Ankstyvosios mūrinės pilies istorinė raida XIII a. pabaigoje – XIV a., pristatomi archeologinių tyrimų metu surasti svarbiausi jos statiniai ir jų rekonstrukcijos.

Paskaitą skaitys Valdovų rūmų muziejaus archeologas Egidijus Ožalas.


2020 m. sausio 24 d. (sekmadienis)

Virtuali paskaita „Vilniaus pilys istoriniuose šaltiniuose: nuo Gedimino iki Aleksandro Jogailaičio“
16.00–16.30 val.

Vilniaus pilys istoriniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtos 1323 m. – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškuose. Nuo tada, kaip rodo istoriniai duomenys, šios pilys buvo Lietuvos politinis centras. 1387 m. Jogailos privilegija Vilniaus Žemutinė pilis tapo ir Lietuvos religiniu centru. Toje epochoje Vilniaus pilys išryškėjo ir kaip elitinės kultūros centras, ir kaip neįveikiama tvirtovė.

Apie šiuos aspektus konkrečiai ir apie ankstyvąją Vilniaus pilių istoriją paskaitoje pasakos Valdovų rūmų muziejaus istorikas Eimantas Gudas.


2020 m. sausio 25 d. (pirmadienis)

Edukacinis teatralizuotas pasakojimas „Vilniau, švęskim!“
12.00–12.30 val.

1323 m. sausio 25 d. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino įsakymu surašytame laiške Hanzos sąjungos miestams valdovas kvietė riterius, prekiautojus, gydytojus, kalvius, račius, batsiuvius, kailiadirbius, malūnininkus, žemdirbius ir kitus darbščius žmones vykti į Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę ir užsiimti prekyba bei amatais. Atvykusiesiems žadėjo padėti įsikurti, o kol kursis – nuo mokesčių atleisti ir globoti. Taip tolimiausi Europos kampeliai sužinojo apie dosnų ir išmintingą valdovą bei jo svetingą miestą Vilnių. Bėgant šimtmečiams, Vilnius augo, plėtėsi. Ir štai – nuo pirmojo miesto vardo paminėjimo praėjo jau 698 metai. Sveikiname Tave, Vilniau! O visus Vilniaus bičiulius kviečiame virtualiai apsilankyti muziejuje ir išgirsti pasakojimą apie valdovą Gediminą, geležinį vilką, krivį Lizdeiką, raštininkų surašytus laiškus ir dar daug kitų įdomių dalykų.

Vilnių sveikina ir istorijas pasakoja Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorės Jurga Kalvaitytė ir Vitalija Mockevičiūtė.


Taip pat pirmadienį kviesime pasitikrinti akies žvitrumą, žinias apie istorinį Vilnių, jo pastatus ir panoramą, sutelkti dėmesį į smulkiausias detales ir žaisti dažno nuo vaikystės pažįstamą žaidimą ieškant skirtumų tarp iš pirmo žvilgsnio identiškų paveikslėlių virtualiame žaidime „Surask 10 skirtumų XVI amžiaus Vilniaus miesto plane“ ir dalyvaujant virtualioje viktorinoje „10 klausimų apie Vilnių“.

Pirmadienį sekite naujienas muziejaus puslapyje - www.valdovurumai.lt ir socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje ir žaiskite!

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Vasarą Valdovų rūmų muziejus dirba ilgiau!

20240531

Pradedame vasaros sezoną, kuris bus pilnas puikios muzikos, kino bei istorijos. Taip pat ilgėja muziejaus darbo laikas ir jame galėsite apsilankyti visomis savaitės dienomis!

MUZIEJAUS DARBO LAIKAS VASARĄ (birželio 1 d. – rugpjūčio 31 d.):
I, II, III, VII 10.00–18.00
IV, V, VI 10.00–20.00
 

Plačiau

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Publikuota: 2021-01-19 16:41 Atnaujinta: 2021-01-20 14:09
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika