Valdovų rūmai kviečia šeštadienį pasinerti į virtualius Muziejaus nakties renginius

Kelis išbandymus šiais metais patyrusiai ir iš pavasario į vėlyvą rudenį perkeltai Muziejų nakčiai vis dėlto lemta išsipildyti. 2020 m. lapkričio 14 d. vakarą Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai jungiasi prie visą Europą apimančios iniciatyvos, kviečia saugiai leisti laiką namuose ir pasinerti į virtualius renginius bei pramogas.

Neįprastai vyksiančios Muziejų nakties programa šįkart skiriama Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto 500-osioms gimimo metinėms. Paskutinis Jogailaičių dinastijos valdovas Žygimantas Augustas (1544/1548–1572) dažniausiai prisimenamas dėl meilės istorijos su Barbora Radvilaite. Valdovų rūmų muziejaus specialistai Muziejų naktį pasakos apie valdovą, kurio valdymo metais Vilnius su didžiųjų kunigaikščių rūmais priešakyje tapo renesansiniu kultūros, meno centru ne tik Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, bet ir visoje Europoje.

„Šių metų Muziejų nakties renginių tematiką ir formą padiktavo pats laikotarpis: minėdami tokią ypatingą sukaktį, negalėjome leisti Muziejų nakčiai tiesiog imti ir neįvykti. Tad šįkart visus pakviesime į virtualią erdvę, kurioje vedžiosime po Vilnių ieškodami Lenkijos ir Lietuvos valdovo Žygimanto Augusto bei jo motinos Lenkijos karalienės ir Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Bonos Sforcos pėdsakų, supažindinsime su Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose skambėjusia muzika ir rodysime atnaujintas nuolatines ekspozicijas“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus Renginių skyriaus vedėja Arnita Petrulytė. Ji priduria, kad dalis renginių ir pramogų vyks muziejaus paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“, o kitus bus galima rasti muziejaus interneto svetainėje.

Šį šeštadienį, lapkričio 14 d., persikelti į virtualią Muziejų naktį Valdovų rūmų muziejus pasiūlys vos pradėjus temti. 16.00 ir 19.00 val. muziejaus paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ Valdovų rūmų muziejaus Mokslinių tyrimų centro vedėjas Gintautas Striška skaitys paskaitą „Išlepęs karalaitis ar kalnus verčiantis valdovas? Žygimanto Augusto pėdsakai Vilniaus pilių teritorijoje“, kurioje supažindins su valdovo vykdyta Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų plėtra bei kitų pilies pastatų statybomis, taip pat įdomiais radiniais.

17.00 ir 20.00 val. muziejaus paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ Muziejų nakties pasakojimų ciklą tęs Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė Rasa Leonavičiūtė-Gecevičienė. Ji skaitys paskaitą „Bonos Sforcos pėdsakas Vilniaus miesto istorijoje“, kurioje supažindins, ką per trisdešimt valdymo metų, iš kurių tik septynerius praleido Vilniuje, ši valdovė paliko miesto istorijoje.

Pasibaigus paskaitoms (arba prieš jas ir kitą dieną) virtualios Muziejų nakties lankytojai kviečiami užsukti į Valdovų rūmų muziejaus svetainę pasižiūrėti edukacinio filmo „Istorija muzika šlovinama“ apie senąją XV–XVII a. muziką, skambėjusią Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose ir atgimstančią jau atkurtoje rezidencijoje.

O tuomet bet kuriuo patogiu laiku bus galima pasinerti į muziejaus interneto svetainėje lankytojų dėmesio laukiančias virtualias ekskursijas su profesionaliais gidais po nuolatines ekspozicijas.

Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų istorinės ir architektūrinės raidos archeologinėje ekspozicijoje (I maršrutas) bus galima pamatyti XIII–XVII a. autentiškus mūrus, gausius bei vertingus radinius, rūmų raidos maketus, iš viso pasaulio sukauptą lituanistinę ikonografinę medžiagą, pažinti rūmų sunaikinimo ir atkūrimo istoriją ir kt., taip pat pasiklausyti turiningo pasakojimo apie čia buvusios rezidencijos raidą.

Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų atkurtų istorinių reprezentacinių interjerų ekspozicijoje (II maršrutas) bus galima pasivaikščioti po reprezentacines menes, pasižyminčias atkurtais istoriniais vėlyvosios Gotikos, Renesanso ir ankstyvojo Baroko epochų reprezentaciniais interjerais, sužinoti, kokie istoriniai įvykiai vyko šiose erdvėse Jogailaičių ir Vazų dinastijų valdymo laikais, kokiais meno kūriniais tokios salės buvo puošiamos praėjusiais amžiais ir kokiomis vertybėmis garsėjo valdovų lobynas. O specialioje virtualioje ekskursijoje Apžvalgos bokšte (II maršrutas) atsivers įspūdingos Vilniaus istorinės panoramos.

Lietuvos didžiųjų kunigaikščių pilies ir rūmų įtvirtinimų bei ginkluotės, kasdienio gyvenimo ir muzikinės kultūros ekspozicijoje (III maršrutas) bus galima susipažinti su tikruoju Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laikų bokštu, pilies ir rūmų įtvirtinimais, ginkluotės kolekcija, taip pat – rūmų gyvenimo kasdienybe, virtuve, valgymo ypatumais, muzikinės kultūros ir muzikavimo tradicijomis.

Dar viena speciali virtuali ekskursija skirta Valdovų rūmų Vilniuje architektūrinės raidos nuo XIII a. pabaigos iki šių dienų pristatymui.

Tarptautinės muziejų bendruomenės akcija – Europos muziejų naktis – rengiama jau penkioliktą kartą. Ją pirmą kartą 2005 m. inicijavo Prancūzijos kultūros ir ryšių ministerija. Lietuvoje šia akcija rūpinasi Lietuvos muziejų asociacija ir ICOM Lietuva, kurios kasmet kviečia muziejus nustebinti savo lankytojus specialių renginių programa.

Visa virtualios Muziejų nakties programa yra čia -->

Kanalas socialiniame tinkle „Facebook“: https://www.facebook.com/valdovurumai/

 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Su muziejaus ekspozicija gali susipažinti ir neregiai. Planuojama daugiau naujovių

20240229

Šiuo metu Valdovų rūmų muziejuje veikianti paroda „Nuo vienaragio iki Trijų Karalių: gotikiniai kokliai iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinių“ parengta konsultuojantis su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos atstovais. Parodos kuratoriai norėjo Gotikos epochos interjero puošmenas – krosnių koklius – pristatyti taip, kad ir regėjimo negalią turintys lankytojai galėtų pažinti Lietuvos valdovų gyvenamąją aplinką XV amžiuje. Taip parodoje atsirado iš medžio išdrožtų bei gipsinių matricų, ant kurių užliejus molio senaisiais laikais būdavo formuojami ir degami krosnių kokliai.

Plačiau

Renesanso šedevras – Valdovų rūmų muziejuje

20240223

Valdovų rūmų muziejus pristato vieno žymiausių visų laikų italų dailininkų, Renesanso genijaus Džovanio Belinio (Giovanni Bellini, apie 1430–1516) paveikslą „Dievo Motina su Kūdikiu“. Jis eksponuojamas Atkurtų istorinių interjerų ekspozicijoje, specialiai šedevrui įrengtoje erdvėje.

Plačiau

Karalaičio šventojo Kazimiero šlovei

20240301

1604 m. iškilmingą eiseną su popiežiaus pašventinta šv. Kazimiero vėliava, skelbiančia, kad karalaitis Kazimieras (1458–1484) iškeltas į šventųjų garbę, pasitiko angelais apsirengę miestiečiai su rožėmis ir lelijomis rankose. Nuo pirmosios dangiškajam Lietuvos globėjui skirtos iškilmingos procesijos ypatingą pagarbą šv. Kazimierui išsaugojome ir vėlesniais laikais.

Plačiau

Maltos prezidentas nustebo Valdovų rūmų muziejuje radęs žymiausio Maltos dailininko darbą

20240228

Maltos Respublikos prezidentas dr. Georgeʼas Williamas Vella su žmona Miriam Vella, lankydamasis Lietuvoje, pageidavo daugiau pažinti ir Lietuvos istoriją, paveldą, abi valstybes siejusius ryšius. Valdovų rūmų muziejuje svečius lydėjęs gidas dr. Povilas Dikavičius pasakojo apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus ir čia rezidavusius valdovus. Prezidentas maloniai nustebo išgirdęs Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Neapolio karališkosios princesės ir Bario bei Rosano kunigaikštienės Bonos Sforcos vardą, domėjosi jungtimis su Italija, Sforcų gimine.

Plačiau

Publikuota: 2020-11-13 10:49 Atnaujinta: 2020-11-13 11:18
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika