Ypatingu laikotarpiu Valdovų rūmų muziejus kviečia į išskirtines ekskursijas ir edukacinius užsiėmimus

Nacionalinį muziejų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus jau seniai buvo galima lankyti virtualioje erdvėje, neišeinant iš namų, tačiau šiuo ypatingu laikotarpiu muziejus savo lankytojams dovanoja išskirtines paslaugas. Nuo šiol kiekvieną savaitę virtualioje erdvėje bus galima dalyvauti Valdovų rūmų muziejaus profesionalių gidų vedamose virtualiose ekskursijose, taip pat namie išbandyti išradingų edukacijos specialistų paruoštus specialius edukacinius užsiėmimus.

„Valdovų rūmų muziejaus misija – ne tik kaupti ir tirti Lietuvos valstybės bei jos valdovų istorijos ir kultūros paveldą, formuoti unikalius archeologijos rinkinius, taikomosios ir vaizduojamosios dailės kolekcijas bei ieškoti vertingos lituanistinės medžiagos, bet ir visa tai įvairiomis priemonėmis pristatyti Lietuvai ir pasauliui. Susidariusi situacija šalyje ir visame pasaulyje sulėtino mūsų veiklos tempą, tačiau tikrai nesustabdė, atvirkščiai, leido į viską pažvelgti kūrybiškai ir įgyvendinti tai, kas buvo planuota anksčiau“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. Vydas Dolinskas, pabrėždamas, kad net ir tokiu laikotarpiu, kai valstybė susiduria su daugybe iššūkių, kultūros paslaugų poreikis yra dar akivaizdesnis, o kultūrininkus šis laikas skatina ieškoti naujų veiklos formų ir ryšio su lankytojais kanalų.

Naudojantis šiuolaikinėmis technologijomis, šiuo metu Valdovų rūmų muziejaus specialistai suplanavo ir ves iš viso šešias virtualias ekskursijas – keturias ilgesnes ir dvi trumpesnes, jose dalyvausiantys lankytojai galės apžiūrėti visas nuolatines muziejaus ekspozicijas, taip pat veikiančias tarptautines parodas, kitas patrauklias ir lankytojų laukiančias erdves.

Virtualios ekskursijos po Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų istorinės ir architektūrinės raidos archeologinę ekspoziciją (I maršrutas) metu lankytojai gali pamatyti XIII–XVII a. autentiškus mūrus, vitrinose eksponuojamus gausius bei vertingus radinius, rūmų raidos maketus, iš viso pasaulio sukauptą lituanistinę ikonografinę medžiagą, pažinti rūmų sunaikinimo ir atkūrimo istoriją ir kt., taip pat pasiklausyti turiningo pasakojimo apie čia buvusios rezidencijos raidą. Šią Vilniaus pilių ir Valdovų rūmų istorijos, archeologijos ir architektūros virtualią ekskursiją veda daugelį metų prie Valdovų rūmų tyrimų dirbęs ir kiekvieną plytą pažįstantis archeologas, patyręs ir populiarus muziejaus gidas Gediminas Gendrėnas.

Į Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų atkurtų istorinių reprezentacinių interjerų ekspoziciją (II maršrutas) pakviesti lankytojai kartu su gidu „gali virtualiai pasivaikščioti“ po reprezentacines menes, pasižyminčias atkurtais istoriniais vėlyvosios Gotikos, Renesanso ir ankstyvojo Baroko epochų reprezentaciniais interjerais, sužinoti, kokie istoriniai įvykiai vyko šiose erdvėse Jogailaičių ir Vazų dinastijų valdymo laikais, kokiais meno kūriniais tokios salės buvo puošiamos praėjusiais amžiais bei kokiomis vertybėmis garsėjo valdovų lobynas. Šią virtualią ekskursiją apie rūmų istorijos, valstybės reprezentacijos ir dailės raidą veda istorikė, ilgametė Valdovų rūmų muziejaus darbuotoja ir lankytojų už profesionalumą itin vertinama gidė Birutė Šulinskienė.

Virtualią ekskursiją po Lietuvos didžiųjų kunigaikščių pilies ir rūmų įtvirtinimų bei ginkluotės, kasdienio gyvenimo ir muzikinės kultūros ekspoziciją (III maršrutas) sudarys dvi dalys. Pirmoje dalyje lankytojai gali susipažinti su tikruoju Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laikų bokštu, pilies ir rūmų įtvirtinimais bei įstabia ginkluotės kolekcija, sukaupta per archeologinius tyrimus bei papildyta įspūdingais naujai įsigytais ar dovanų gautais ginklais ir šarvais. Antroje virtualios ekskursijos dalyje lankytojų laukia pasakojimas apie rūmų gyvenimo kasdienybę, virtuvę, valgymo ypatumus bei muzikinės kultūros ir muzikavimo tradicijas. Šią ginkluotei, kasdienybei ir muzikai skirtą virtualią ekskursiją veda istorikė, istorijos šaltinių tyrinėtoja, muziejaus gidų ir edukatorių vadovė Lirija Steponavičienė.

Ir lituanistiniu požiūriu svarbūs europinio meno lobiai iš Italijos (į kurią tikriausiai dar ilgai nebus galima keliauti) pristatomi virtualios ekskursijos po tarptautinę parodą „Nuo SACRO iki PROFANO. Giorgio Barrati dailės kolekcija iš Milano“ (IV maršrutas) metu. Muziejaus užsienio ryšių koordinatorės ir parodos kuratorės Daivos Mitrulevičiūtės vedamoje virtualioje ekskursijoje galima pakeliauti po daugelį Italijos regionų, susipažinti su garsių XIV–XVIII a. italų tapytojų ir skulptorių įstabiais kūriniais.

Dar vienas virtualus susitikimas su gidu vieno šedevro tarptautinėje parodoje „Šlovingas, didis ir neregėtas įvykis: 1611 m. Maskvos caro priesaika“ atskleis visus šio neregėto istorinio įvykio užkulisius. Istorikė ir muziejaus gidė Lirija Steponavičienė primins įsimintiną jungtinių Lietuvos ir Lenkijos pajėgų pergalę prieš Maskvą XVII a. pradžioje bei iš Lvovo muziejaus į Valdovų rūmus atkeliavusios monumentalios istorinės drobės detektyvinę istoriją.

Net kai lauke darganota ir šalta, Valdovų rūmų muziejuje galima užlipti į kiemo laiptinės bokšto viršūnę ir ten įrengtoje apžvalgos aikštelėje pasigėrėti Lietuvos sostinės Vilniaus senamiesčio bei kitų miesto dalių panoramomis. Archeologas ir vienas populiariausių muziejaus gidų Gediminas Gendrėnas kartu kviečia susipažinti ir su istoriniais XVI–XVIII a. Vilniaus atvaizdais bei miesto planais.

Kiekvienos virtualios ekskursijos su gidu premjera Valdovų rūmų muziejaus virtualiuose kanaluose – interneto svetainėje ir socialiniuose tinkluose – bus skelbiama kiekvieną savaitę. Po įvykusios premjeros šios nufilmuotos ekskursijos liks virtualioje erdvėje, jas lankytojai galės lankyti jiems patogiu laiku.

Tai – ne vienintelė Valdovų rūmų muziejaus staigmena šiuo ypatingu laikotarpiu: muziejaus edukacijos specialistai taip pat turi parengę specialių edukacinių užsiėmimų šeimoms su vaikais. Virtualiai susipažinus su šiais užsiėmimais, galima išmokti žaisti Viduriniais amžiais išpopuliarėjusį žaidimą – kvirkatą, pasižiūrėti edukacinių filmukų, nusimegzti karūną ir kt. Nauji edukaciniai užsiėmimai bus skelbiami kiekvieną pirmadienį Valdovų rūmų muziejaus interneto svetainės aktualijų skiltyje.

„Paradoksalu, tačiau virtualios paslaugos mus taip pat gali priartinti prie mūsų valstybės istorijos ir paveldo, leisti įdėmiau įsižiūrėti į mūsų praeities reliktus, permąstyti esminius istorijos faktus ir projektuoti jų patirtį dabarčiai bei ateičiai, sukurti tam tikrą dvasią ir energiją, gerinti žmonių psichologinę savijautą, o ir pačiai muziejininkystei suteikti visai kitą kokybę bei priartinti ją prie žmonių net ir tokiomis ekstremaliomis sąlygomis. Tikimės, kad tai, ką paruošėme, mūsų virtualių platformų lankytojai įvertins, o vėliau, kai įveiksime negandas, ateis į muziejų visko detaliau gyvai patyrinėti. Juk Lietuva ir visa Europa per amžius susidūrė su daugybe nelaimių, bet visas jas įveikdavo, dar labiau sustiprindavo savo kūrybines galias ir pasiekdavo naujų įspūdingų pergalių. Taip neabejotinai turi būti ir šį kartą“, – sako Valdovų rūmų muziejaus direktorius, įsitikinęs, kad pasiūlyta virtuali realybė gali daugelį smalsuolių įkvėpti ir paakinti vėliau ateiti į muziejų ieškoti susitikimo su autentiškomis vertybėmis, žmonijos kultūrine kūrinija.

Valdovų rūmų muziejaus dabar pristatomos virtualios paslaugos nėra naujiena. Didelė dalis jų, tokių kaip kiekvieną savaitę skelbiama vieno eksponato paroda su vizualia medžiaga ir aprašymais, jau kelerius metus skelbiama muziejaus interneto svetainėje ir socialiniuose tinkluose.

Muziejus taip pat yra prieinamas dviejose virtualiose galerijose. 2013 m., atvėręs pirmąją dalį lankytojams, Valdovų rūmų muziejus tapo viena pirmųjų kultūros institucijų Lietuvoje, dalyvavusių bendrovės „Google“ virtualios pasaulinės muziejų galerijos projekte. Jame, panaudojant „Google Street View“ technologiją, buvo įamžintos pirmosios ekspozicijos. Kitas virtualios galerijos projektas įgyvendintas 2015 m. kartu su VšĮ „3D Vilnius“ ir yra skirtas išskirtinai lietuvių visuomenei – čia muziejaus ekspozicijos pristatomos sujungiant vaizdinę ir tekstinę informaciją lietuvių kalba.

Šiuo metu abi galerijas galima lankyti internete, o pasibaigus karantino laikotarpiui atvykti į muziejų ir pamatyti realius pokyčius, įvykusius per septynerius metus nuo Valdovų rūmų muziejaus veiklos pradžios.

Visas virtualias Valdovų rūmų muziejaus paslaugas rasite čia:
https://www.valdovurumai.lt/aktualijos/virtualus-valdovu-rumu-muziejus

Taigi, šiuo negandų laikotarpiu maloniai kviečiame lankytis Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų interneto svetainėje ir kitose virtualiose platformose, kur stengsimės Jums nuolat pateikti vis naujų įdomybių. O vėliau – laukiame Jūsų muziejuje gyvai ir kviečiame akis į akį susitikti su mūsų praeities ženklais ir paveldo klodais.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

XV–XVIII a. graviūrų parodos atidarymas – jau čia pat!

20240620

Birželio 27 d. Valdovų rūmų muziejus pristatys parodą, kurioje išvysime žymiausių pasaulio dailininkų grafikos lakštus. Martino Šongauerio (Martin Schongauer), Piterio Breigelio Vyresniojo (Peter Brueghel de Oude), Albrechto Diurerio (Albrecht Dürer), Džovanio Jakopo Karaljo (Giovanni Jacopo Caraglio), Piterio Pauliaus Rubenso (Peter Paul Rubens), Bernardo Beloto (Bernardo Bellotto) grafikos darbai, sukurti XVI–XVIII a., dėl savo trapumo ir jautrumo aplinkai retai eksponuojami parodose.

Plačiau

Publikuota: 2020-03-26 10:20
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika