Milijonąja Valdovų rūmų lankytoja tapo iš emigracijos grįžusi lietuvė

2017 m. rugpjūčio 24 d. nuo oficialios Valdovų rūmų muziejaus atidarymo dienos ekspozicijų lankytojų skaičiui pasiekus milijoną, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktorius dr. Vydas Dolinskas su bendruomene pasveikino jubiliejinę lankytoją. Ja tapo prieš dvi savaites iš Jungtinės Karalystės į Lietuvą grįžusi ir Vilniuje įsikūrusi kraštovaizdžio architektė 24 metų Gabija Tamašauskaitė.

Milijonajai lankytojai įteiktas šią progą žymintis sveikinimas, muziejaus vadovas ir individuali ekskursija su gidu, taip pat albumas apie Valdovų rūmus, muziejaus mecenato saldainiai „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių pagundos“, reprezentacinių suvenyrų rinkinys ir gėlės.

G. Tamašauskaitė neslėpė, kad toks titulas jai – didelė staigmena, nors kelionė į muziejų buvo planuota. Čia jubiliejinė lankytoja atvyko ne viena – ją lydėjo brolis ir iš Šilutės atvykę tėvai su savo vadovaujamu nedideliu darbuotojų kolektyvu. Lankydama įvairius kultūros ir paveldo objektus sostinėje smagi kompanija palydi vasarą.

Paklausta, kodėl nusprendė aplankyti Valdovų rūmus, G. Tamašauskaitė tikino, kad čia lankosi ne pirmą kartą, bet šįkart pasirinkimą lėmė ir lietus. „Tai naujausias ir žymiausias Lietuvos muziejus. Be to, atėjome čia gal dar ir dėl to, kad lyja“, – sakė ji ir pabrėžė, kad šį objektą planavo pasilikti desertui ir aplankyti antroje dienos pusėje, tačiau lietus ne tik apvertė planus, bet ir padovanojo milijoninio Valdovų rūmų muziejaus lankytojo titulą.

Jungtinėje Karalystėje, Birmingame, bakalauro studijas baigusią ir dabar neakivaizdžiai studijuoti pasiryžusią merginą vos prieš dvi savaites į Lietuvą parviliojo meilė, o apsilankymas Valdovų rūmuose tik patvirtino, kad sprendimas grįžti į tėvynę buvo absoliučiai teisingas. Šiuo metu ji įsikūrė Vilniuje ir planuoja dar ne kartą užsukti į Valdovų rūmus.

Pasak Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus V. Dolinsko, visada smagu žinoti, kad didelių lankytojų srautų sulaukiantis Valdovų rūmų muziejus traukia ir į Lietuvą grįžtančius emigrantus. „Būdamas vienas iš keturių Lietuvos nacionalinių muziejų, užimdamas reikšmingą vietą mūsų šalies kultūros turizmo ir muziejininkystės infrastruktūroje, Valdovų rūmų muziejus stengiasi nuo kitų bent jau neatsilikti, o kur pasiseka – būti pirmas“, – sakė V. Dolinskas ir pabrėžė, kad kitais metais švenčiamą Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį muziejus planuoja pasitikti su jau visiškai užbaigtu rūmų ansambliu, kuris bus dvigubai didesnis – ne tik su nauja nuolatinių ekspozicijų dalimi, bet ir su parodų, edukacijos bei renginių centrais, kavine ir restoranu, kurie yra natūrali Europos kultūros institucijų infrastruktūros dalis.

Pasak direktoriaus, statybos, atkuriamieji ir ekspozicijų planavimo darbai vyksta sklandžiai, koją pakišti galėtų nebent tai, kad iki šiol nėra nuspręsta dėl antrajai daliai išlaikyti ir funkcionuoti reikalingų lėšų bei etatų. „Tačiau dirbame ir tikimės, kad Kultūros ministerija su Vyriausybe šią problemą išspręs ir kad kitų metų liepos 6-ąją visas kompleksas bus atvertas lankytojams. Tada čia bus galima praleisti ne tik visą dieną, bet ir parą: ne tik muziejuje, bet ir jo kieme žiūrint kiną po žvaigždėmis ar spektaklius, klausantis operos, kitų žanrų muzikos koncertų ir pan.“, – patikino V. Dolinskas.

Valdovų rūmų muziejaus darbuotojai šiuo metu gyvena intensyviu ritmu: rengia naujų ekspozicijų planus, planuoja būsimas edukacines veiklas ir renginius, rengia net kelias tarptautines parodas. „Tačiau kol kas tebūnie tai paslaptingos ir malonios staigmenos, kurias dovanosime savo tautiečiams kitais metais minint visiems labai svarbią sukaktį – valstybės atkūrimo šimtmetį“, – sakė V. Dolinskas.

Šiuo metu Valdovų rūmų muziejuje galima apžiūrėti dvi nuolatines ekspozicijas, atspindinčias istorinės rezidencijos funkcijas. Gausūs radiniai kartu su rūmų raidos maketais, ikonografine medžiaga ir tekstiniais komentarais rodomi Rūmų istorinės ir architektūrinės raidos ekspozicijoje (I maršrutas). Rūmų atkurtų istorinių reprezentacinių interjerų ekspozicija (II maršrutas) lankytojus kviečia į reprezentacines menes su atkurtais istoriniais vėlyvosios gotikos, renesanso ir ankstyvojo baroko reprezentaciniais interjerais, taip pat į specialią Lobyno salę. Iki rugsėjo 3 d. Valdovų rūmų muziejuje veikia ir tarptautinė paroda „Senasis Baltijos sidabras iš privačios kolekcijos“. Rugsėjo 2 d., šeštadienį, šią parodą išlydės ir naują sezoną pasitiks Operos diena Valdovų rūmuose, jos kulminacija – ilgai laikyta dingusia ir galop Vilniuje atrasta ankstyviausia vokiečių opera – Johanno Sebastiani „Pastorello musicale“.

Pirmoji Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų dalis vartus atvėrė 2013 m. liepos 6-ąją. Šiuo metu muziejaus lankytojo bilietas suaugusiesiems kainuoja 3 eurus, mokiniams, studentams ir senjorams – 1,5 euro, neįgalieji ir vaikai iki 7 metų įleidžiami nemokamai, taip pat taikomos įvairios nuolaidos.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Publikuota: 2017-08-24 15:35
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika