Operos dieną Valdovų rūmuose Lietuvos publikai pirmą kartą bus pristatyta senoji vokiečių opera

Švęsdamas operos gimtadienį Lietuvoje, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai kartu su partneriu tarptautiniu senosios muzikos ansambliu „Canto Fiorito“ kviečia į Johanno Sebastiani operos „Pastorello musicale“ šiuolaikinio, pusiau sceninio pastatymo lietuvišką premjerą. 2017 m. rugsėjo 2 d., šeštadienį, lankytojų laukia ne tik šis unikalus reginys, bet ir įspūdingi visą dieną vyksiantys renginiai – interaktyvi muzikinė instaliacija, orientacinis žaidimas, vieša paskaita ir edukacinis užsiėmimas.

„Operos gimtadienio šventimas Lietuvoje jau tapo Valdovų rūmų muziejaus tradicija, penktą kartą primenanti tai, ko neturėtume pamiršti: Baroko epochoje Vilnius buvo vienas iš nedaugelio Europos didmiesčių, kuriame už Italijos ribų anksčiausiai pastatyta ankstyvoji italų opera. Galime didžiuotis, kad ji čia skambėjo gerokai anksčiau negu Paryžiuje ar Londone“, – sako Valdovų rūmų muziejaus Renginių skyriaus vedėjas Vytautas Gailevičius.

2017 m. rugsėjo 2 d., šeštadienį, Operos diena Valdovų rūmuose bus švenčiama vos tik muziejus atvers duris lankytojams. Nuo 10.00 val. įsigijusieji lankytojo bilietą ir aplankiusieji muziejaus ekspozicijas galės mėgautis interaktyvia muzikine instaliacija „Muzikinis stalas“. Ji leis kiekvienam pasijusti tikru kompozitoriumi ir gyvai kurti skirtingas to paties žinomo kūrinio versijas.

Nuo 11.00 val. įsigijus lankytojo bilietą muziejaus ekspozicijų erdvėje bus galima žaisti orientacinį žaidimą „Muzikinis rebusas“. Jo metu reikės ieškoti paslėptų užuominų apie operą, muzikos instrumentus, gaidas ir kitas muzikines detales, o teisingai išsprendusieji rebusą bus apdovanoti su muzika susijusiais prizais.

Norintieji gilesnio pažinimo 14.00 val. bus kviečiami į Lankytojų vestibiulio auditoriją, kurioje vyks nemokama muzikologės prof. habil. dr. Jūratės Trilupaitienės vieša paskaita „Muzikinio teatro keliai Vokietijoje: nuo Baroko iki Klasicizmo“.

16.00 val. iš anksto užsiregistravusius lankytojus Valdovų rūmų muziejaus edukatoriai Beatričė Urmilevičienė, Elena Gasiulytė-Dautartienė ir Egidijus Užkurėnas pakvies į edukacinį užsiėmimą „Improvizuojame operą: Elenos pagrobimas“, skirtą šeimoms su 5–10 metų vaikais. Užsiėmimo dalyviai turės galimybę susipažinti su barokinės operos žanru, sužinoti apie pirmąją Lietuvoje pastatytą operą, jos pastatymo iniciatorių Lietuvos didįjį kunigaikštį bei Lenkijos karalių Vladislovą Vazą ir jo teatrą. Vaikai ir suaugusieji galės įsijausti ne tik į operos artistų, scenos kūrėjų, bet ir į paties valdovo bei jo žmonos vaidmenis.

Renginių ciklą „Operos diena Valdovų rūmuose“ vainikuos 17.30 val. atnaujintoje Didžiojoje renesansinėje menėje rengiama Johanno Sebastiani operos „Pastorello musicale“ šiuolaikinio, pusiau sceninio pastatymo lietuviška premjera. Ją režisuoja Karina Novikova, rengia gausios atlikėjų pajėgos iš įvairių šalių: Thyrsis – baritonas Florian Just, Chrysille, aidas, Lampetia – mecosopranas Renata Dubinskaitė, ​Svavie, Electra – sopranas Ieva Gaidamavičiūtė, Philenus – tenoras Algirdas Bagdonavičius, Lucidor, Widdod – bosas baritonas Hugo Oliveira, Kupidonas, Venera, Phaetusa – mecosopranas Saulė Šerytė, smuikai – Ignacio Ramal ir David Wish, išilginės fleitos – Rodrigo Calveyra, Ieva Baublytė ir Indrė Kučinskaitė, violos da gamba – Juan Manuel Quintana ir Heidi Groeger, archiliutnia – Shizuko Noiri, teorba ir gitara – Michael Freimuth, violonė – Jean-Michel Forest, klavesinas – Davide Pozzi. Šio pastatymo meno vadovas ir dirigentas – R. Calveyra, jo asistentas Juan Manuel Quintana.

„Pastorello musicale“ – tai ankstyviausia iki šių dienų išlikusi vokiečių opera, sukurta 1663 m. Karaliaučiaus kapelmeisterio Johanno Sebastiani. Kūrinys yra parašytas italų madrigalinės operos stiliumi, sekant Florencijos operos tradicija, ir atspindi XVII a. vidurio operų statymo tradicijas Baltijos jūros regione. Opera sudaryta iš penkių veiksmų (kiekvieną jų sudaro 3–4 scenos), arijų, rečitatyvų, duetų, ansamblių ir trumpų instrumentinių epizodų. Operos „Pastorello musicale“ pasakojime veikia Baroko laikotarpiu gerai žinomi personažai, tokie kaip Amūras, Venera, piemuo Tirsis, ir išraiškingai atsiskleidžia vėlyvojo Renesanso ir Baroko pastoralinei poezijai būdingi bruožai, nukelsiantys klausytojus į Renesanso ir Baroko klestėjimo laikotarpį.

„Nuo 1945 m. šios operos partitūra buvo laikoma dingusia, kol 2001 m. atrasta Vilniuje, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje, ten yra saugoma ir šiandien“, – sako V. Gailevičius.

Bilietus į šios operos pusiau sceninio pastatymo lietuvišką premjerą Valdovų rūmų muziejaus lankytojai galės įsigyti muziejaus ir „Bilietai LT“ kasose, interneto svetainėje www.bilietai.lt. Bilietų kaina prasideda nuo 6 Eur.

Kasmet minėti Operos dieną Valdovų rūmuose jau tapo tradicija. Taip pradedamas rudens renginių sezonas. Remiantis istoriniais šaltiniais, žinoma, kad 1636 m. rugsėjo 4 d. Valdovų rūmuose Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vladislovo Vazos rūpesčiu buvo pastatyta pirmoji opera Lietuvoje – „Elenos pagrobimas“. Žinomi arba numanomi ir šios baroko operos kūrėjai – italų menininkai. Muziką jai greičiausiai sukūrė valdovo kapelos dirigentas ir kompozitorius Markas Skakis (Marco Scacchi), libretą parašė poetas ir dramaturgas Virdžilijus Pučitelis (Virgilio Puccitelli), o scenografija ir mašinerijos architektūra rūpinosi Agostinas Ločis (Agostino Locci).

Operos „Pastorello musicale“ pastatymą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, remia GOETHE institutas Vilniuje. 

Renginių „Operos diena Valdovų rūmuose“ programa

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejus pasipuošė Ukrainos vėliava. Palaikymo akcija – karo sąlygomis dirbantiems muziejininkams

20240415

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejaus fasadą papuošė Ukrainos vėliava – taip muziejus skelbia palaikantis maskolių sukurstyto grobikiško karo siaubiamos Ukrainos muziejininkus ir menininkus, šalį, kurioje šiandien nuo žvėriškų naikinimo atakų slepiami visos Europos kultūros paveldo turtai ir su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste susiję artefaktai.

Plačiau

Istorinio šokio dieną po Valdovų rūmus – galjardos ritmu

20240411

Šių dienų medicina žodžiu „chorėja“ įvardija staigius, nevalingus, betikslius judesius, atsirandančius dėl centrinės nervų sistemos pažeidimo. Tačiau XIV–XVII a. chorėja buvo populiarus Europos šokis. Sakoma, kad šis šokis (gr. choreia – „ratelis“, „šokis“) nebuvo toks nekaltas, kaip atrodo iš pradžių. Rašytiniuose šaltiniuose nuo Viduramžių minima, kaip grupė žmonių (kartais tūkstančiai vienu metu) imdavo šokti ir judėdavo tol, kol apalpdavo nuo išsekimo, o kartais net mirdavo. Šokantys žmonės atrodė nesąmoningi ir savęs nekontroliuojantys. Minias įtraukiantis socialinis reiškinys vadintas epidemine chorėja, choreomanija arba tiesiog šokio maru.

Plačiau

Publikuota: 2017-07-30 23:53 Atnaujinta: 2017-08-30 21:26
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika