Valdovų rūmų muziejaus rinkinio saugotojos I. Kaminskaitės disertacija praturtino medinių dirbinių tyrinėjimus

Valdovų rūmų muziejaus Rinkinių apskaitos ir saugojimo skyriaus rinkinio saugotoja-tyrinėtoja Irena Kaminskaitė Vilniaus universitete apgynė daktaro disertaciją tema „Mediniai dirbiniai Vilniaus Žemutinėje pilyje archeologiniais duomenimis“. Šis mokslinis darbas ne tik teikia informacijos apie XIII–XVII a. laikotarpio medinių dirbinių raidą, technologijas, iliustruoja žmonių kasdienybę, bet ir atskleidžia naujas ekonomines, socialines, religines ir kultūrines istorijos perspektyvas.

„Šio darbo tikslas – ištirti Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje aptiktus XIII–XVII a. medinius dirbinius, sudaryti jų tipologiją, patikslinti chronologiją ir nustatyti medinių dirbinių bei jų gamybos panašumus ir išskirtinumus Europos kontekste, taip pat įvertinti šios radinių grupės panaudojimo svarbą to meto kasdienybėje. Iki šiol Lietuvoje mediniai dirbiniai nebuvo išsamiai ištirti dėl to, kad daugelyje archeologinių vietovių jų tiesiog neišliko arba buvo rasta labai nedideliais kiekiais“, – sako dr. I. Kaminskaitė, pabrėždama Vilniaus Žemutinės pilies teritorijos archeologinių tyrimų išskirtinumą.

Mokslininkė keletą metų tyrinėjo per archeologinius tyrimus Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje aptiktus individualius medinius radinius. Iš viso išanalizuota beveik 3 tūkst. medinių ir su šia medžiaga bei metalu, kaulu ar oda kombinuotų dirbinių. Minėtą skaičių sudaro archeologinių tyrimų ataskaitose, radinių sąrašuose, tyrimų fotografijose užfiksuoti bei archeologinių tyrimų dokumentacijos neturintys dirbiniai.

Susisteminta tyrimų medžiaga išskirta į keturias dalis, kuriose pasakojama Vilniaus Žemutinės pilies raidos ir tyrinėjimų istorija, supažindinama su medžio apdirbimo įrankiais, technologijomis, naudotomis medžių rūšimis, išskiriami archeologinių medinių dirbinių tipai bei aprašomi ženklai ant medinių dirbinių.

Tyrinėjant medinius dirbinius archeologijoje I. Kaminskaitę konsultavo mokslinis darbo vadovas, žinomas archeologas prof. dr. Albinas Kuncevičius, taip pat mokslinis konsultantas prof. habil. dr. Mykolas Michelbertas. Disertaciją vertino doc. dr. Gintauto Vėliaus (Vilniaus universitetas) vadovaujama archeologijos ekspertų komisija: doc. dr. Aleksiejus Luchtanas (Vilniaus universitetas), doc. dr. Justina Poškienė (Vilniaus universitetas), doc. dr. Birutė Kazimiera Salatkienė (Šiaulių universitetas) ir doc. dr. Gintautas Zabiela (Klaipėdos universitetas).

Valdovų rūmų muziejaus bendruomenės gretose tai jau septinta daktaro laipsnį įgijusi darbuotoja. Kiti darbuotojai yra apgynę disertacijas istorijos, archeologijos bei edukacijos srityse.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Praėjusią savaitę į muziejų ėjo tūkstančiai žmonių

20240710

Praėjusią savaitę muziejuje būta per 10 tūkstančių apsilankymų, renginiuose, kurie vyko Valdovų rūmų muziejaus kiemuose, ar tik šiaip užsukusiųjų apsižvalgyti, susipažinti su čia esančiais atminties ženklais atėjo 40 tūkstančių žmonių. Muziejaus Archeologijos ir Atkurtų interjerų maršrutuose bei Didžiajame kieme vyko Dainų šventės Teatro diena, o Liepos 6-ąją lankytojų laukė nemokamos ekskursijos, kūrybiniai užsiėmimai, paskaitos ir filmų peržiūros.

Plačiau

Per vasaros kaitrą Jus atgaivins muziejus!

20240710

Primename, kad lauke tvyrant pavojingiems karščiams Valdovų rūmų muziejuje visada rasite atgaivą: čia palaikoma 20-ties laipsnių temperatūra, dėl eksponatų saugumo kuriamas mikroklimatas yra malonus ir žmogui. Artimiausiomis dienomis meteorologų teigimu, oro temperatūra Vilniuje kils virš 30-ties laipsnių, todėl, jei anksčiau planavote užsukti į Valdovų rūmų muziejų, bet nespėjote to padaryti, dabar – puiki proga susipažinti su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūros istorija, paveldu.

Plačiau

Dienos stovyklos vaikams – įsimintiniausioms vaikų vasaros akimirkoms!

20240710

Muziejus – puiki vieta praleisti laiką smalsiems ir gudriems bendraminčiams. Valdovų rūmų muziejaus edukatoriai pakvietė būsimų antrų–penktų klasių mokinius į penkių dienų pažintinę kelionę po Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją – dienos stovyklas vaikams „Karūnos akademija“. Padedant Valdovų rūmų muziejaus darbuotojams (archeologams, restauratoriams, istorikams, genealogijos, heraldikos ir kitų paslaptingų sričių specialistams), vaikai supažindinami su Lietuvos didžiaisiais kunigaikščiais. 

Plačiau

Publikuota: 2017-02-07 08:59
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika