Valdovų rūmų muziejus sulaukė įspūdingų pinigų

Šią savaitę Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai sulaukė įspūdingų pinigų. Deja, už juos įsigyti nieko negalima, nes tai – vertybės, kurios papildys muziejaus rinkinius. Daugiau kaip 300 monetų, medalių, banknotų, vertingų numizmatikos leidinių padovanojo vienas Valdovų rūmų paramos fondo steigėjų ir ilgametis jo vadovas Edmundas Kulikauskas. Tai pats gausiausias vieno asmens dovanotas muziejinių vertybių rinkinys Valdovų rūmų muziejaus istorijoje.

„Šią kolekciją rinkau bemaž 50 metų, gyvendamas JAV, ten vis pavykdavo įsigyti lietuviškų ir kitokių senųjų monetų. Žinau jų vertę ir manau, kad būtų labai savanaudiška jas pasilikti sau ir laikyti kur nors stalčiuje. Tegul tai, kas vertinga mūsų visų istorijai, būna pasiekiama plačiajai visuomenei. O tokiems tikslams nėra geresnės vietos nei Valdovų rūmų muziejus“, – sako kolekciją dovanojęs E. Kulikauskas.

Pasak jo, daugiau nei pusšimtį metų skaičiuojančios kolekcijos pradžia – 1965 metai. Čikagoje (JAV) už tuo metu solidžią sumą įsigyta vertinga istorinė moneta – 1562 m. datuojamas Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto trigrašis. Itin vertingos ir kitos padovanotos šio valdovo valdymo laikais kaldintos monetos: dvidenaris, pusgrašiai ir keturgrašiai. Su jais Valdovų rūmų muziejaus rinkinius papildė ir Prahos grašiai, Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Jogailos denarai, Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Senojo valdymo metais nukaldinti pusgrašiai ir grašiai, Lietuvos ir Lenkijos valdovų Vazų laikotarpio monetos: paltarokai, šilingai, grašiai, trigrašiai, šeštokai, ortai ir kt.

Iš viso Valdovų rūmų muziejui padovanotos 335 monetos, nukaldintos XIV a. – XX a. pradžioje. Su jomis ilgametis Valdovų rūmų paramos fondo vadovas nusprendė dovanoti ir 16 medalių, 22 banknotus bei vertingą retų knygų apie numizmatiką kolekciją, ji papildys Valdovų rūmų muziejaus biblioteką.

Keliasdešimčia tūkstančių eurų įkainotos E. Kulikausko dovanotos vertybės šiuo metu bus saugomos Valdovų rūmų muziejaus rinkinių saugyklose, jas peržiūrės restauratoriai, vėliau monetos ras savo vietą nuolatinėje Valdovų lobyno ir iždinės ekspozicijoje, o kiti eksponatai bus rodomi šį rudenį planuojamoje surengti įsigytų ir dovanotų vertybių bei kitose teminėse parodoje.

Iki šiol, be E. Kulikausko dovanotos vertybių kolekcijos, iš viso Valdovų rūmų muziejui, tiksliau – visos šalies žmonėms, arba nacionaliniam kultūros paveldo vertybių fondui, 2003–2016 m. bemaž 40 dosnių mecenatų, kultūrininkų, kolekcininkų, mokslininkų, taip pat organizacijų padovanojo ar perdavė net 204 eksponatus. Vienas dosniausių dovanotojų – Valdovų rūmų paramos fondas.

Visi eksponatų dovanotojai ir kiti Valdovų rūmų muziejaus rėmėjai bei mecenatai įamžinami specialioje Rėmėjų salėje – joje jau yra ir bus įrengiama marmuro lentų su geradarių vardais ar įstaigų pavadinimais. Ši salė užbaigs Rūmų istorinės ir architektūrinės raidos ekspoziciją, o joje įamžinti Valdovų rūmų atkūrimo rėmėjai bei muziejaus rinkinių gausintojai stos į vieną gretą su Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos Vilniaus Žemutinėje pilyje statytojais: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovais Gediminu, Vytautu, Žygimantu Senuoju ir Žygimantu Augustu bei Vazų dinastijos atstovais.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Renesanso šedevras – Valdovų rūmų muziejuje

20240223

Valdovų rūmų muziejus pristato vieno žymiausių visų laikų italų dailininkų, Renesanso genijaus Džovanio Belinio (Giovanni Bellini, apie 1430–1516) paveikslą „Dievo Motina su Kūdikiu“. Jis eksponuojamas Atkurtų istorinių interjerų ekspozicijoje, specialiai šedevrui įrengtoje erdvėje.

Plačiau

Su muziejaus ekspozicija gali susipažinti ir neregiai. Planuojama daugiau naujovių

20240229

Šiuo metu Valdovų rūmų muziejuje veikianti paroda „Nuo vienaragio iki Trijų Karalių: gotikiniai kokliai iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinių“ parengta konsultuojantis su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos atstovais. Parodos kuratoriai norėjo Gotikos epochos interjero puošmenas – krosnių koklius – pristatyti taip, kad ir regėjimo negalią turintys lankytojai galėtų pažinti Lietuvos valdovų gyvenamąją aplinką XV amžiuje. Taip parodoje atsirado iš medžio išdrožtų bei gipsinių matricų, ant kurių užliejus molio senaisiais laikais būdavo formuojami ir degami krosnių kokliai.

Plačiau

Maltos prezidentas nustebo Valdovų rūmų muziejuje radęs žymiausio Maltos dailininko darbą

20240228

Maltos Respublikos prezidentas dr. Georgeʼas Williamas Vella su žmona Miriam Vella, lankydamasis Lietuvoje, pageidavo daugiau pažinti ir Lietuvos istoriją, paveldą, abi valstybes siejusius ryšius. Valdovų rūmų muziejuje svečius lydėjęs gidas dr. Povilas Dikavičius pasakojo apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus ir čia rezidavusius valdovus. Prezidentas maloniai nustebo išgirdęs Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Neapolio karališkosios princesės ir Bario bei Rosano kunigaikštienės Bonos Sforcos vardą, domėjosi jungtimis su Italija, Sforcų gimine.

Plačiau

Paskaitoje – kolekcininkas apie savo aistrą

20240226

Kokie apdovanojimai, skiriami šalių vadovams, ministrams ir kitoms svarbioms asmenybėms? 

Vasario 27 d., antradienį, 18.00 val. garsus kolekcininkas Vilius Kavaliauskas pristatys asmeninę, kelis dešimtmečius kauptą įspūdingą faleristikos kolekciją ir atskleis Lietuvos Respublikos 1918–1940 m. valstybinių apdovanojimų istoriją.
 

Plačiau

Publikuota: 2016-06-14 13:39
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika