Paroda apie Žalgirį džiugina rietaviškius

Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų paroda „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje... Žalgirio atodangos“ džiugina Rietavo gyventojus ir svečius. Iš Klaipėdos miesto savivaldybės Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus, kur buvo eksponuojama, 2014 m. gruodžio 18 d. ji persikėlė ir yra atidaryta Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje.

„Žalgirio parodos atidarymas Žemaitijoje skatina prisiminti, kiek žemaičiai prisidėję prie to, jog skaičiuojame 604-ąsias žymiausios Vytauto ir Jogailos pergalės bei svarbiausio karinio laimėjimo Lietuvos istorijoje metines. Po 1409 m. sukilimo, įsiliepsnojusio visoje Žemaitijoje, po to, kai birželį į Kauną pas Vytautą atvyko būrys žemaičių jam pareikšti ištikimybės, o rugpjūtį Vytautas su savo kariuomene įžengė į Žemaitiją ir ją užėmė, prasidėjo Lietuvos ir Lenkijos karas su Vokiečių ordinu, trukęs iki 1411 metų. Svarbu paminėti ir tai, kad pati Žemaitija yra vienas svarbiausių Žalgirio pergalės „trofėjų“, – teigia kilnojamąją parodą kuruojanti Valdovų rūmų muziejaus Užsienio ryšių ir parodų skyriaus vyresnioji muziejininkė Gintarė Skujutė.

Įvairių Lietuvos miestų gyventojams pristatomos kilnojamosios parodos „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje... Žalgirio atodangos“ stendai sukurti tą patį pavadinimą turinčios tarptautinės parodos, skirtos Žalgirio pergalės 600 metų jubiliejui, pagrindu. Jos tikslas – atskleisti su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės jungtinės kariuomenės bendra pergale susijusius istorinės atminties fenomenus, pergalės ženklus ir jų fiksavimą įvairiomis formomis bei būdais nuo pat XV a. iki šių dienų, taip pat Žalgirio herojų istorinį įvaizdį istoriografinėje tradicijoje, literatūroje ir dailėje.

Valdovų rūmų muziejaus kilnojamąją parodą sudaro 30 gausiai iliustruotų stendų, kuriuose apžvelgiamos istorinės kautynės, nulėmusios Lietuvos, Lenkijos bei viso šio Europos regiono likimą. Ją papildo ir šių metų liepos 6 d. pristatytas dailininko Broniaus Leonavičiaus paveikslas-triptikas „Žalgiris“. Per parodos atidarymą rietaviškiai bus kviečiami sužinoti dar daugiau faktų apie Žalgirį – pasižiūrėti režisieriaus ir scenaristo Aleksandro Matonio dokumentinę juostą „1410. Žinomas nežinomas Žalgiris“.

Kilnojamoji paroda „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje... Žalgirio atodangos“ – viena iš dviejų plačiai po Lietuvą keliaujančių Valdovų rūmų muziejaus parodų. Ji jau buvo eksponuojama Švenčionių Nalšios muziejuje, Medininkų pilyje, Klaipėdos miesto savivaldybės Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje ir kt. Rietave atidaryta paroda veiks iki 2015 m. sausio 31 d., o vasarį iškeliaus į Gargždų krašto muziejų.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Simonas Čechavičius. Baroko meistras Pidhirciuose

20250612

Valdovų rūmų muziejus pristato vieną žymiausių Abiejų Tautų Respublikos Baroko epochos dailininkų – Simoną Čechavičių (Szymon Czechowicz, 1689–1775). Lenkijoje gimęs, Italijoje tapybos mokęsis S. Čechavičius išgarsėjo kaip religinės dailės kūrėjas, buvo kviečiamas tapyti Lenkijoje, Lietuvoje, dabartinės Ukrainos, Baltarusios miestuose, kurie anuomet priklausė Abiejų Tautų Respublikai. Išlikusias meistro drobes šiandien kiekviena valstybė saugo kaip savo dailės aukso fondą.

Plačiau

Parodoje – ir trapaus gobeleno restauravimo paslaptys

20250530

Valdovų rūmų muziejus birželio 1 ir 2 dienomis nedirbs, tačiau jau nuo birželio 3-iosios atveria duris vasaros sezonui – dirbs ilgiau ir parengęs staigmenų lauks lankytojų. Nuolatinėje ekspozicijoje visuomenei bus pristatyta naujausia muziejaus sėkmės istorija – restauruotas, kaip manoma, XVIII a. viduryje Obiusono karališkojoje manufaktūroje, Prancūzijoje, sukurtas gobelenas „Sabinių pagrobimas“. Šis nuostabaus grožio kūrinys buvo ilgai restauruotas ir jo restauravimo istorija tapo svarbia ekspozicijos dalimi. O Valdovų rūmų muziejaus lankytojams nuo šiol suteikiama galimybė iš arti pažinti gobeleno istoriją, jo restauravimo etapus ir restauratoriaus profesijos subtilybes.

Plačiau

Valdovų rūmų muziejaus programa „Europos ženklai Lietuvoje: Barokas“

20250526

Nuo balandžio 18 d. iki rugsėjo 27 d. visoje Lietuvoje vyks gausybė renginių: koncertai, paskaitos, ekskursijos, parodos, virtualios iniciatyvos ir gyvi susitikimai. Kaip ir praėjusiais metais, daugybe įdomių paskaitų, renginių skirtingose Lietuvos vietose lankytojus džiugins Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų mokslininkai.

Plačiau

Publikuota: 2014-12-18 10:52 Atnaujinta: 2015-01-02 11:29
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika