Vilniuje prasidėjo tarptautinė konferencija „Lietuva–Italija: šimtmečių ryšiai“

Šiandien, gegužės 14 d., Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose prasidėjo tris dienas truksianti tarptautinė konferencija „Lietuva–Italija: šimtmečių ryšiai“. Pirmą kartą abiejų šalių istorijoje vykstančiame tokio pobūdžio renginyje pranešimus apie daugialypius Lietuvos ir Italijos ryšius skaitys daugiau kaip pusšimtis mokslininkų iš Lietuvos, Italijos, Lenkijos ir JAV.

„Norisi pasidžiaugti šia konferencija, kurioje bus siekiama pateikti mokslines įžvalgas, apibendrinimus apie įvairiapusius Lietuvos ir Italijos ryšius nuo seniausių laikų iki šių dienų arba apžvelgti procesus, kurių ryškiais ženklais tebesidžiaugiame ir šiandien“, – sveikindamas susirinkusius konferencijos svečius ir dalyvius sakė Lietuvos Respublikos kultūros ministras Šarūnas Birutis, kuris kartu su Italijos kultūros, kultūros paveldo ir turizmo ministru Darijumi Frančeskiniu (Dario Franceschini) tapo ir šios konferencijos globėju.

Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus dr. Vydo Dolinsko teigimu, Lietuvos ir Italijos ryšiai, nors ir ne visada tolygūs, atsispindi daugelyje materialiųjų paminklų bei gausiuose rašytiniuose šaltiniuose. Jie minimi ir aptariami daugelyje Lietuvos politinės, taip pat kultūros ir meno sintezių, studijų, straipsnių, katalogų, publikacijų.

„Tačiau iki šiol nebuvo bandoma plačiau apibendrinti šių glaudžių bei įvairiapusių istorinių ryšių tarp Italijos, kaip Renesanso ir Baroko epochų Europos politinio centro ir kultūros bei meno tradicijų gimtinės, ir Lietuvos, susikūrusios lotyniškosios ir bizantiškosios civilizacijų paribyje“, – teigė Valdovų rūmų muziejaus direktorius.

Tris dienas truksiančioje tarptautinėje konferencijoje bus siekiama pateikti mokslines įžvalgas, apibendrinimus apie įvairiapusius Lietuvos ir Italijos ryšius nuo seniausių laikų iki šių dienų: nuo Gintaro kelio iki Eimunto Nekrošiaus ir nuo lietuvių kilmės iš romėnų legendos iki popiežiaus Jono Pauliaus II vizito. Pagrindiniai temų laukai – tai politiniai, diplomatiniai, bažnytiniai, kultūriniai ir meniniai saitai, konfesinių ryšių svarba meniniams procesams. Svarbiausi dėmesio objektai – archeologiniai duomenys, istoriniai faktai, procesai, asmenybės bei kultūrinio ir meninio paveldo paminklai, sukurti Lietuvoje italų meistrų arba importuoti į Lietuvą, taip pat lituanistiniai objektai Italijoje.

Apie visa tai pasakos platus būrys konferencijoje dalyvaujančių mokslininkų: habil. dr. Rūta Janonienė, prof. dr. Adomas Butrimas, prof. dr. Eugenijus Jovaiša (Vilniaus dailės akademija), prof. dr. Rimvydas Petrauskas, prof. habil. dr. Mykolas Michelbertas (Vilniaus universitetas), doc. dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė, dr. Rasa Banytė-Rowell (Lietuvos istorijos institutas, Vilnius), dr. Moreno Bonda (Vytauto Didžiojo universitetas, Kaunas), prof. habil. dr. Marceli Kosman (Adomo Mickevičiaus universitetas, Poznanė), prof. dr. Nuccia Negroni Catacchio, dr. Veronica Gallo (Milano universitetas), prof. dr. dr. h. c. Pietro U. Dini (Pizos universitetas), prof. Giovanni Ricci (Feraros universitetas), dr. Paolo Cozzo (Turino universitetas) ir daugelis kitų. Visi pranešimai sinchroniškai verčiami į lietuvių ir italų kalbas.

Pirmą istorijoje tarptautinę konferenciją „Lietuva–Italija: šimtmečių ryšiai“ organizuoja Valdovų rūmų muziejus kartu su Lietuvos istorijos institutu, Vilniaus dailės akademija ir Vilniaus universitetu. Konferencijos partneriai – Italijos kultūros institutas Vilniuje, Italijos ambasada Lietuvoje ir Lietuvos ambasada Italijoje.

Visa konferencijos programa yra čia

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Kultūros ministerijos inicijuota diskusija: didžiausią vertę mecenatystė kuria tarp lygiaverčių partnerių

20241108

Kultūros ministerija Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose inicijavo diskusiją „Tarp eilučių: kokį pokytį kuria mecenatai?“. Renginys, vykęs mecenato dr. Prano Kiznio paveikslų galerijoje, subūrė kultūros ir verslo atstovus bendram pokalbiui apie mecenatystės svarbą, iššūkius ir galimybes Lietuvoje.

Plačiau

Praskleidus pasaulio meistrų tapybos parodos uždangą – kelios akimirkos iš pasirengimo naujajai parodai

20241108

2024 m. lapkričio 13 d. Valdovų rūmų muziejuje bus atidaroma paroda „Italų Renesansas iš Vavelio: Botticelli, Tiziano“, kurioje pristatysime penkis įspūdingiausius, Krokuvos Vavelio karališkosios pilies – Valstybinių meno rinkinių (Lenkija) kolekcijoje turimus Italijos Renesanso kūrėjų darbus.
 
Lankytojams paroda bus atverta nuo lapkričio 14 dienos.

Plačiau

Didiko palaikai – po bažnyčios slenksčiu

20241031

Lankydami artimųjų palaidojimo vietas žvelgiame žemyn – ten, kur į paskutinę kelionę buvo išlydėti artimieji. Jei tenka užlipti ant kapo su degančia žvakele, kurią norime gražiai pastatyti, daugelis mintyse atsiprašome artimųjų, kad teko peržengti laidojimo vietą. Tačiau retas iš mūsų žino, kad vienas iškiliausių Lietuvos didikų giminės atstovų – Lietuvos didysis etmonas ir Vilniaus vaivada Mykolas Kazimieras Pacas (1624–1682) išreiškė norą būti palaidotas ne garbingiausioje bažnyčios vietoje, o kaip nuodėmingas mirtingasis – kriptoje ties Šv. Petro ir Povilo bažnyčios slenksčiu. 

Plačiau

Publikuota: 2014-04-28 09:58 Atnaujinta: 2014-05-14 13:54
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika