Paminklas „Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino priesakai Vilniui ir Lietuvai“

Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas (1316–1341) buvo vienas iškiliausių senosios Lietuvos valstybės valdovų. Tęsdamas Rusios žemių prijungimo politiką, kviesdamas į Lietuvą žmones iš Vidurio ir Vakarų Europos, jis tapo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės – europinės didvalstybės, arba „nepasiskelbusiosios imperijos“, – kūrėju. 

Gedimino vardu buvo pavadinta nauja valdančioji Lietuvos dinastija – Gediminaičiai. Jos atstovai (Jogailaičiai) vėliau valdė ne tik Lietuvą, bet ir Lenkijos, Vengrijos, Čekijos karalystes. Vilnius tapo Gedimino ir jo dinastijos kilties vieta, o Lietuvos sostinės pilis – svarbiausia, gimtąja Gediminaičių-Jogailaičių dinastijos rezidencija, iš kur jos atstovai atėjo į Europos monarchų sostus.

Būtent šioje pilyje, greičiausiai rezidenciniame donžone, 1323–1324 m. Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas padiktavo garsiuosius laiškus popiežiui Jonui XXII, Hanzos miestams ir pranciškonų bei dominikonų vienuolijoms, kuriuose kvietė į Vilnių atvykti pirklius, amatininkus, valstiečius, riterius, vienuolius.

1323 m. sausio 25 d. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laiške pirmą kartą paminėtas valdovo miestas Vilnius. Tai pirmasis žinomas amžinosios Lietuvos sostinės paminėjimas rašytiniuose šaltiniuose. Todėl 2023 m. pagrįstai švenčiama Vilniaus 700 metų sukaktis. Šiam jubiliejui tinkamai pažymėti ir ypatingam istoriniam faktui atminti Vilniaus klubas ėmėsi iniciatyvos sukurti atminimo ženklą, kuris atsirastų greta Gedimino pilies bokšto, atkurtų Valdovų rūmų Didžiajame kieme.

Paminklo autorius – skulptorius Martynas Gaubas
Mecenatai – Ina ir Darius Zubai
Gedimino laiškų tekstus parinko profesorius Rimvydas Petrauskas.
Paminklas – Vilniaus klubo dovana Vilniaus 700 metų sukakčiai – perduotas saugoti Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams.

 
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika