Bareljefas, Vilniuje sukurto ilgio mato, metro, autoriui Titui Livijui Buratiniui

Metras užgimė Vilniuje

Ilgio mato terminas „metras“ sukurtas XVII a. Vilniuje. Jo autorius yra Titas Livijus Buratinis (1617–1681) – italų kilmės fizikas, matematikas, geografas, egiptologas, architektas, išradėjas, diplomatas ir finansininkas, tikras šiaurės Leonardas da Vinčis.
 
1675 m. T. L. Buratinis Vilniuje išleido knygą „Misura universale“. Joje pirmą kartą paminėtas terminas „metras“ kaip ilgio matas. Autorius universalųjį ilgio matą siūlė vadinti metro cattolico. Tai reiškė, kad jis turėtų būti naudojamas visuose katalikiškuose kraštuose.
T. L. Buratinis taip pat sukonstravo skraidančio aparato modelį, jį pavadino „Skraidančiu drakonu“. Domėjosi astronomija ir optika, buvo įsirengęs lęšių šlifavimo dirbtuves, kūrė teleskopus. T. L. Buratinis Varšuvoje statė arba remontavo karališkąsias Kazimiero ir Ujazduvo rezidencijas, įrengė tiltą per Vyslą. Be to, T. L. Buratinis sukūrė ir skaičiavimo mašiną, ją padovanojo Toskanos didžiajam kunigaikščiui Leopoldui Medičiui.
 
1665 m. T. L. Buratinis persikėlė gyventi į Vilnių. Jam buvo pavesta vadovauti ne tik Vilniaus, bet ir Lietuvos Brastos, Krokuvos bei Ujazduvo monetų kalykloms. Lenkijos ir Lietuvos valdovo Jono Kazimiero Vazos valdymo laikais (1648–1668), po XVII a. vidurio karų, Lietuvos monetų kalykla vėl buvo atidaryta ir veikė nusiaubtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų teritorijoje. Čia 1664–1666 m. kaldinti variniai šilingai (vadinti „boratinkomis“), auksinės ir sidabrinės monetos. Per archeologinius tyrimus greta šios vietos, Valdovų rūmų II oficinos pietiniame gale, buvo rasti Monetų kalyklos, kuriai vadovavo T. L. Buratinis, pastato pamatai, 2 tūkst. varinių šilingų, jų ruošinių bei atraižų.
 
Paminklo autorius – skulptorius Martynas Gaubas
Mecenatas – Vilniaus senamiesčio Rotary klubas

Publikuota: 2022-05-18 07:15 Atnaujinta: 2023-10-31 09:48
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika