Mažasis kiemas

Pilies kalno vakarinėje papėdėje, ant smėlingo kyšulio, XIII a. 8–9 dešimtmečiais pradėta statyti aptvarinio tipo ikigotikinė Ankstyvoji mūrinė pilis. Gediminaičių dinastijos pirmtakų statyta pilis šiaurėje rėmėsi į nuo Pilies kalno besileidžiančią griovą. XIV a. viduryje natūrali griova buvo sutvirtinta rąstais ir paversta pilies gynybiniu grioviu. XIV a. antroje pusėje, toliau didinant Vilniaus Žemutinę pilį, griova buvo užpilta ir vietoj jos pradėti statyti mediniai pastatai.

XVI a. pradžioje šie mediniai pastatai buvo griaunami ir vietoj jų statomi vėlyvosios gotikos stiliaus Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai bei Radvilų valdos statiniai. XVI a. viduryje prasidėjo didieji statybos darbai: buvo statomas renesansinių rūmų rytinio korpuso šiaurinis priestatas, rūmų šiaurės vakarų korpusas, taip pat Mikalojaus Radvilos Rudojo rūmai (būsimoji III oficina), Pilies kalno atraminė siena ir koridorius, kuris iš karto už rūmų sienos virto daugiau nei 100 m ilgio galerija.

Tarp šių statinių buvo formuojamas Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų Mažasis kiemas. XVII a. pastačius rūmų šiaurės vakarų korpuso šiaurinį priestatą, Mažasis kiemas tapo uždaras. 1799–1801 m. rūmų šiaurės vakarų korpusas ir šiaurinis priestatas bei Radvilų rūmai buvo nugriauti. Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų rytinio korpuso šiaurinis galas perstatytas į dviejų aukštų namą. XIX–XX a. į šiaurę nuo šio pastato, Mažojo kiemo vietoje, atsirado uždaras ūkinis kiemas.
 
Publikuota: 2022-05-17 10:20 Atnaujinta: 2023-09-22 09:52
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika