Kampinio koklio dalis su Aleksandro Kristupo Chodkevičiaus herbu

Aktualu iki 2020-04-26

XVII a. I p.
Molis, glazūra
Matmenys: aukštis 24 cm, plotis 10 cm
Tautavičius A., Urbanavičius V. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorijos 1995 m. archeologinių tyrimų ataskaita, radinio inv. Nr. 53/1.
Konservavo Medeina Steponavičiūtė, rest. prot. Nr. 885/12236 (Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai)

Herbinio koklio fragmentas aptiktas per 1995 m. Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų vakarinio korpuso L rūsio tyrimus. Iš buvusio herbinio kampinio koklio išliko tik siauroji plokštė, kuri nupjauta išilgai herbinės kompozicijos. Tame pačiame L rūsyje rasta ir daugiau šios rūšies herbinių koklių nuolaužų, jos padeda rekonstruoti plokštės puošybą. Plokštės centre vaizduojamas herbinis skydas, kuriame – dvišaka strėlė su kryžma (lenk. herbas Kościesza). Virš skydo – grotelinis šalmas su kalaviju užsimojusiu grifonu. Herbo skydą iš abiejų pusių prilaiko du skydininkai – grifonai. Viršutiniuose koklio kampuose buvo raidės AC CH. Apatiniuose kampuose – raidės C ir V (arba W). Inicialai ir herbas priskirtini Aleksandrui Kristupui Chodkevičiui (1615?–1676), Vilniaus katedros kanauninkui, kapitulos nariui, Šv. Kazimiero koplyčios klebonui. Jis kanauninko pareigas ėjo nuo 1634 m. iki pat mirties. 1649 m. nominuotas, o 1651 m. konsekruotas Vendeno (dabar Cėsys) vyskupu, buvo Abiejų Tautų Respublikos senatoriumi. Galima manyti, kad šie keli koklių fragmentai į Valdovų rūmų vakarinio korpuso rūsį pateko iš kaimynystėje buvusių kapitulai priklausiusių pastatų, o krosnis su Aleksandro Kristupo Chodkevičiaus herbu buvo pastatyta 1634–1649 m., t. y. laikotarpiu, kai jis ėjo tik Vilniaus katedros kanauninko pareigas.   

Medžiagą parengė Eglė Zaveckienė
Fotografas Vytautas Abramauskas

Panaudota literatūra
Vilniaus Žemutinės pilies rūmai, d. 4: 1994–1995 metų tyrimai, atsakingasis redaktorius V. Urbanavičius, Vilnius, 1999, p. 76.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Varpelis

20240617

Nedidelis iš vario lydinio nulietas varpelis yra dekoruotas įvairiomis figūromis ir augaliniais ornamentais. Jo apačioje matomas įrašas lotynų kalba NOMEN DOMINI BENEDICTUM SIT (liet. „Tebūnie palaimintas Viešpaties vardas“). Viršuje esanti rankenėlė puošta stovinčių berniukų atvaizdais.

Plačiau

Publikuota: 2020-04-20 Atnaujinta: 2020-04-22 10:18
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika