KAS, KADA IR KAIP VALDĖ LIETUVĄ? GEDIMINAIČIŲ DINASTIJOS VALDOVAI: tyrinėk savarankiškai!

Viduramžiais, formuojantis valstybėms, sostą užėmęs valdovas stengdavosi jį palikti savo sūnums. Ilgainiui, norint išvengti konfliktų tarp brolių, Europoje įsitvirtino įstatymuose įteisinta tradicija, pagal kurią sostą paveldėdavo vyriausias sūnus. Taip valdžia iš kartos į kartą būdavo perduodama tos pačios šeimos atstovams. Toks valdymas vadinamas dinastiniu. XIII a. pabaigoje Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje įsitvirtino Gediminaičių dinastija, pavadinta Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino (1316–1341) vardu. Tačiau neabejojama, kad ypatingą valdžią ir pavaldinių pagarbą buvo išsikovoję jau Gedimino senelis, dėdė ir tėvas. Po Gedimino mirties jo vaikai ir vaikaičiai Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę valdė beveik du šimtus trisdešimt metų. Vienas iš Gedimino anūkų – Jogaila – 1386 m. tapo ir Lenkijos karaliumi. Todėl vėliau dinastija vis dažniau vadinta Jogailaičių vardu. Jogailos vaikai ir vaikaičiai jau valdė ne tik Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę ir Lenkijos Karalystę – jie keletą dešimtmečių buvo Čekijos ir Vengrijos valdovai. Štai kokia galinga dinastija valdė mūsų valstybę beveik 300 metų! Kad būtų lengviau įsiminti valdovų vardus ir kas po ko valdė, pabandykite savarankiškai arba padedami tėvelių ar mokytojų užpildyti dailininko Mariaus Zavadskio nupieštas genealogines schemas.

Atsispausdinkite pasirinktą schemą (atkreipkite dėmesį į rekomendacijas).

1 schema (rekomenduojama 1–2 klasių mokiniams) – įrašykite trūkstamus valdovų vardus.

2 schema (rekomenduojama 3–4 klasių mokiniams) – įrašykite valdovų vardus ir valdymo metus.

3 schema (rekomenduojama 5 ir vyresnių klasių mokiniams) – užpildykite schemą: įrašykite visų penkiolikos valdovų vardus ir valdymo metus.

Informacijos galite ieškoti įvairiais būdais – virtualiai pasivaikščioti po Valdovų rūmų muziejų (https://3dvilnius.lt/valdovurumai/), pavartyti istorijos vadovėlius, panaršyti interneto puslapiuose.

PATARIMAS. Valdovų vardus lengviau įsiminsite, jeigu prie kiekvieno iš jų įrašysite ir svarbiausią valdovo nuveiktą darbą! Pasidomėkite, kokį mūšį laimėjo ar svarbų įstatymą priėmė.

Na, o karantinui pasibaigus, laukiame Jūsų Valdovų rūmų muziejuje. Kiekvienam mokiniui, atnešusiam užpildytą schemą, dovanosime spalvotą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų genealogijos schemą.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Vasarą Valdovų rūmų muziejus dirba ilgiau!

20240531

Pradedame vasaros sezoną, kuris bus pilnas puikios muzikos, kino bei istorijos. Taip pat ilgėja muziejaus darbo laikas ir jame galėsite apsilankyti visomis savaitės dienomis!

MUZIEJAUS DARBO LAIKAS VASARĄ (birželio 1 d. – rugpjūčio 31 d.):
I, II, III, VII 10.00–18.00
IV, V, VI 10.00–20.00
 

Plačiau

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Publikuota: 2020-04-14 09:07 Atnaujinta: 2020-04-14 09:52
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika