KAS, KADA IR KAIP VALDĖ LIETUVĄ? GEDIMINAIČIŲ DINASTIJOS VALDOVAI: tyrinėk savarankiškai!

Viduramžiais, formuojantis valstybėms, sostą užėmęs valdovas stengdavosi jį palikti savo sūnums. Ilgainiui, norint išvengti konfliktų tarp brolių, Europoje įsitvirtino įstatymuose įteisinta tradicija, pagal kurią sostą paveldėdavo vyriausias sūnus. Taip valdžia iš kartos į kartą būdavo perduodama tos pačios šeimos atstovams. Toks valdymas vadinamas dinastiniu. XIII a. pabaigoje Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje įsitvirtino Gediminaičių dinastija, pavadinta Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino (1316–1341) vardu. Tačiau neabejojama, kad ypatingą valdžią ir pavaldinių pagarbą buvo išsikovoję jau Gedimino senelis, dėdė ir tėvas. Po Gedimino mirties jo vaikai ir vaikaičiai Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę valdė beveik du šimtus trisdešimt metų. Vienas iš Gedimino anūkų – Jogaila – 1386 m. tapo ir Lenkijos karaliumi. Todėl vėliau dinastija vis dažniau vadinta Jogailaičių vardu. Jogailos vaikai ir vaikaičiai jau valdė ne tik Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę ir Lenkijos Karalystę – jie keletą dešimtmečių buvo Čekijos ir Vengrijos valdovai. Štai kokia galinga dinastija valdė mūsų valstybę beveik 300 metų! Kad būtų lengviau įsiminti valdovų vardus ir kas po ko valdė, pabandykite savarankiškai arba padedami tėvelių ar mokytojų užpildyti dailininko Mariaus Zavadskio nupieštas genealogines schemas.

Atsispausdinkite pasirinktą schemą (atkreipkite dėmesį į rekomendacijas).

1 schema (rekomenduojama 1–2 klasių mokiniams) – įrašykite trūkstamus valdovų vardus.

2 schema (rekomenduojama 3–4 klasių mokiniams) – įrašykite valdovų vardus ir valdymo metus.

3 schema (rekomenduojama 5 ir vyresnių klasių mokiniams) – užpildykite schemą: įrašykite visų penkiolikos valdovų vardus ir valdymo metus.

Informacijos galite ieškoti įvairiais būdais – virtualiai pasivaikščioti po Valdovų rūmų muziejų (https://3dvilnius.lt/valdovurumai/), pavartyti istorijos vadovėlius, panaršyti interneto puslapiuose.

PATARIMAS. Valdovų vardus lengviau įsiminsite, jeigu prie kiekvieno iš jų įrašysite ir svarbiausią valdovo nuveiktą darbą! Pasidomėkite, kokį mūšį laimėjo ar svarbų įstatymą priėmė.

Na, o karantinui pasibaigus, laukiame Jūsų Valdovų rūmų muziejuje. Kiekvienam mokiniui, atnešusiam užpildytą schemą, dovanosime spalvotą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų genealogijos schemą.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Naujoji Valdovų rūmų muziejaus partnerė – Marijampolės kolegija

20240916

Valdovų rūmų muziejus toliau stiprina ryšius su pedagogus rengiančiomis aukštosiomis mokyklomis. 2021 m. pasirašyta strateginio bendradarbiavimo sutartis su Vytauto Didžiojo universitetu, o šį rudenį nuspręsta bendradarbiauti ir su Marijampolės kolegija. Bendradarbiavimo sutartį pasirašė muziejaus vadovas dr. Vydas Dolinskas ir Marijampolės kolegijos l. e. p. direktorė Alė Murauskienė.

Plačiau

„Banchetto musicale“ koncerte – garsiausia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės meilės istorija

20240918

Legendomis apipinta Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto meilės istorija, Barboros grožis ir šiandien įkvepia kūrėjus. Muzikinį šios istorijos pasakojimą tarptautinio senosios muzikos festivalio „Banchetto Musicale“ koncerte „Laiškas Barborai“ rengia ansamblis „Ineffabilis“ (Šveicarija). Šveicarijoje trijų prestižinio senosios muzikos instituto Schola Cantorum Basiliensis absolventų įkurtas ansamblis kviečia mažuosius ir vyresnius klausytojus garsiąją istoriją patirti klausant karališkąją porą supusios Renesanso laikų dvaro muzikos: paslaptingų prancūziškų chanson dainų, itališkų frottola šokių ir į lietuvių kalbą išverstų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų giesmių.

Plačiau

Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalis kviečia pasinerti į muzikinį pasakų pasaulį

20240829

Keturioliktasis tarptautinis edukacinis Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalis Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose kviečia šeimas su vaikais į festivalio atidarymo renginį – edukacinio leidinio „Garsų žemėlapis“ pristatymą-koncertą rugsėjo 7 dieną. Vartydami animacijos studijos „Meinart“ ir Valdovų rūmų muziejaus komandos parengtą ir išleistą edukacinį leidinį „Garsų žemėlapis“, mažieji lankytojai galės daugiau sužinoti apie Valdovų rūmuose saugomus muzikinius eksponatus ir muzikos instrumentus. 

Plačiau

Publikuota: 2020-04-14 09:07 Atnaujinta: 2020-04-14 09:52
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika