Lietuvai ir Lenkijai minint valstybingumo atkūrimo šimtmetį (1918–2018), Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose atidaroma tarptautinė paroda „Lietuva, Tėvyne mano... Adomas Mickevičius ir jo poema Ponas Tadas“. Tarp kelių šimtų eksponatų joje pristatoma absoliuti sensacija – dar niekada Lietuvoje neeksponuotas, lietuviams tik iš vadovėlių pažįstamas poemos „Ponas Tadas“ rankraštis, atvežtas iš Nacionalinio Osolinskių instituto (Lenkija), kur jis ir yra saugomas.
„Į Valdovų rūmus atkeliavęs tautos žyniu vadinamo A. Mickevičiaus sukurtas literatūros šedevras „Ponas Tadas“ – ryškiausias Abiejų Tautų Respublikos gyvavimo pabaigos ir kovos už valstybingumo atkūrimą atspindys, šią valstybę sudariusių tautų – lietuvių, lenkų, baltarusių, ukrainiečių – istorinę bei kultūrinę bendrystę paliudijantis kūrinys. „Pono Tado“ rankraštis XIX a. antroje pusėje ir XX a. pradžioje laikytas tikra nacionaline relikvija. Taigi, šia paroda, kurios centre – mus visus siejantis ypatingas kūrinys ir jo genealus kūrėjas, ne tik kartu su lenkais paminėsime jubiliejinius Lietuvos ir Lenkijos valstybingumo atkūrimo metus, bet ir skatinsime apmąstyti valstybės praeitį, tautinės tapatybės ir europinės bendrystės sąvokas. A. Mickevičiaus poemos „Ponas Tadas“ reikšmė lietuvių kultūrai, tautinei savasčiai, valstybinėms aspiracijoms, anot prof. Viktorijos Daujotytės, yra akivaizdi – užtenka palyginti pirmąsias poemos „Ponas Tadas“ ir A. Mickevičiaus kūrybą į lietuvių kalbą vertusio Vinco Kudirkos „Tautiškos giesmės“ eilutes: „Lietuva, Tėvyne mano...“ ir „Lietuva, Tėvyne mūsų...“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. Vydas Dolinskas.
Tarptautinėje parodoje iš viso pristatoma apie 250 autentiškų unikalių ir tipologiškai skirtingų eksponatų iš 30 Lenkijos ir Lietuvos paveldo institucijų rinkinių. Parodos rengėjų yra išskiriamos dvi pagrindinės teminės linijos – A. Mickevičiaus gyvenimas ir kūryba bei poema „Ponas Tadas“ ir jos istorinis kontekstas. Pristatant poeto biografiją, daugiausia dėmesio skiriama lietuviškajam turiniui, t. y. eksponatams, susijusiems su Vilniumi, Lietuva arba saugomiems Lietuvos kultūros paveldo institucijų rinkiniuose. Istorinis poemos „Ponas Tadas“ kontekstas pristatomas pasitelkiant kelias potemes („Abiejų Tautų Respublikos padalijimai“, „Gegužės trečiosios konstitucija“, „Tado Kosciuškos sukilimas“, „Napoleono laikotarpis“, „1831 m. sukilimas“ ir kt.), kurios padeda suprasti kūrinio atsiradimo priežastis, paskatas ir aplinkybes, suvokti anos epochos tragizmą ir herojiškumą, jos glaudų ryšį su tautinio atgimimo judėjimu. Šios teminės linijos lankytojus supažindina su svarbiausiais A. Mickevičiaus gyvenimo tarpsniais ir literatūrinės veiklos motyvais, taip pat padeda suprasti poemos „Ponas Tadas“ sukūrimo priežastis, paskatas bei aplinkybes.
Pasak Valdovų rūmų muziejaus Parodų ir leidybos skyriaus vedėjo, parodos kuratoriaus Marijaus Uzorkos, ryškiausias parodos akcentas – poemos „Ponas Tadas“ rankraštis. Absoliučia Lenkijos kultūros ir paveldo vertybe laikomą rankraštį, kaip dovaną Lietuvai ir lietuviams, parodai paskolino 1817 m. Lvove (Ukraina) įsteigtas, o šiuo metu Vroclave (Lenkija) įsikūręs Nacionalinis Osolinskių institutas. „Pabrėžtina, kad pačioje Lenkijoje šis rankraštis eksponuojamas tik labai išimtiniais atvejais ir dėl itin didelio jautrumo šviesai jį leidžiama eksponuoti ribotą valandų skaičių per metus“, – sako M. Uzorka.
Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio, Lenkijos Respublikos Ministro Pirmininko Mateuszo Morawieckio, Lietuvos Respublikos kultūros ministrės Lianos Ruokytės-Jonsson bei Lenkijos Respublikos kultūros ir nacionalinio paveldo ministro Piotro Glińskio globojama paroda atidaroma šių metų lapkričio 27 d. ir veiks iki 2019 m. vasario 24 d.
Paroda finansuojama Lenkijos Respublikos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos lėšomis pagal daugiametę 2017–2021 m. programą „Niepodległa“ („Nepriklausoma“). Projektas rengiamas kartu su Adomo Mickevičiaus institutu pagal tarptautinę kultūrinę programą „Polska 100“, kuri yra skirta Lenkijos nepriklausomybės atkūrimo 100-osioms metinėms. Tokiu būdu, pristatant poeto A. Mickevičiaus asmenybę ir jo genealų kūrinį „Ponas Tadas“, siejantį dvi valstybes – Lietuvą bei Lenkiją, – siekiama paminėti šių šalių valstybingumo atkūrimo šimtmetį (1918–2018).