Balandžio 1-osios pokštas: Valdovų rūmų teritorijoje rasta iki šiol pasaulyje nežinoma pterozaurų būrio rūšis

Dvejus metus (2015–2017) vyko intensyvus tarpinstitucinis bendradarbiavimas tarp Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų archeologų ir Vilniaus universiteto paleontologų – buvo nustatyta, kad tyrinėjant Vilniaus Žemutinę pilį XIII a. pabaiga datuojamame kultūriniame sluoksnyje 2014 m. rasta iki šiol pasaulyje nežinoma pterozaurų būrio rūšis.

„Tai nėra pirmas dinozauras, rastas Lietuvoje. Prieš keletą metų Šaltiškių molio karjere, Akmenės rajone, buvo rastas fitozauras, išoriniais požymiais primenantis krokodilą. Mūsų naujai atrastas pterozauras, kurių pasaulyje žinoma daugiau nei 120 skirtingų rūšių, gavo Anhanguera Vilnensis vardą, tai yra pirmasis skraidantis roplys. Pterozaurai atsirado triaso laikotarpiu, buvo manoma, kad visi jie išnyko kreidos periodo pabaigoje“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus archeologas dr. Povilas Blaževičius.

Remiantis beveik visiškai mokslininkų surinktu skeletu, galima teigti, kad evoliucionavę (prisitaikę prie pakitusio klimato ir sumažėję) kai kurie pterozaurai sugebėjo išlikti atskirose ekosistemose. Lietuvoje iki krikšto gyvavusios pagonių religijos atstovai rūpestingai saugojo gamtą, o ypač šventvietes – girias, versmes, pelkynus ir kt. Įvertinus tai, kad Anhanguera Vilnensis maitinosi išskirtinai žuvimis, galima spėti, kad jo buveinės ir buvo miško masyvų apsupti gėlavandeniai telkiniai. Savo kūno dydžiu Anhanguera Vilnensis artimiausias šiandien Lietuvoje gyvenantiems ereliams žuvininkams (kūno aukštis 50–66 cm), tačiau jo sparnų mostas dėl pakitusių pirštikaulių buvo bent du kartus didesnis ir galėjo siekti net 3 metrus (erelio žuvininko – iki 1,66 m).

Atsižvelgiant į baltų mitologijos šaltinius, manytina, kad atrastas pterozauras gali būti siejamas su pagoniškojo panteono dieviška būtybe – aitvaru. Mitologijoje tai atmosferos, vandens, ypač debesų, saugotojas, turintis ryšį su žeme ir jos turtais. Deja, šiuo metu trūksta tai patvirtinančių duomenų, o išsamūs tarpdisciplininiai šio unikalaus radinio tyrimai bus tęsiami ir ateityje.

Jei Jūs patikėjote šia naujiena, sveikiname – Jus aplankė Balandžio 1-oji! Linksmos dienos visiems pokštininkams!

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

„Banchetto musicale“ koncerte – garsiausia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės meilės istorija

20240918

Legendomis apipinta Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto meilės istorija, Barboros grožis ir šiandien įkvepia kūrėjus. Muzikinį šios istorijos pasakojimą tarptautinio senosios muzikos festivalio „Banchetto Musicale“ koncerte „Laiškas Barborai“ rengia ansamblis „Ineffabilis“ (Šveicarija). Šveicarijoje trijų prestižinio senosios muzikos instituto Schola Cantorum Basiliensis absolventų įkurtas ansamblis kviečia mažuosius ir vyresnius klausytojus garsiąją istoriją patirti klausant karališkąją porą supusios Renesanso laikų dvaro muzikos: paslaptingų prancūziškų chanson dainų, itališkų frottola šokių ir į lietuvių kalbą išverstų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų giesmių.

Plačiau

Naujoji Valdovų rūmų muziejaus partnerė – Marijampolės kolegija

20240916

Valdovų rūmų muziejus toliau stiprina ryšius su pedagogus rengiančiomis aukštosiomis mokyklomis. 2021 m. pasirašyta strateginio bendradarbiavimo sutartis su Vytauto Didžiojo universitetu, o šį rudenį nuspręsta bendradarbiauti ir su Marijampolės kolegija. Bendradarbiavimo sutartį pasirašė muziejaus vadovas dr. Vydas Dolinskas ir Marijampolės kolegijos l. e. p. direktorė Alė Murauskienė.

Plačiau

Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalis kviečia pasinerti į muzikinį pasakų pasaulį

20240829

Keturioliktasis tarptautinis edukacinis Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalis Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose kviečia šeimas su vaikais į festivalio atidarymo renginį – edukacinio leidinio „Garsų žemėlapis“ pristatymą-koncertą rugsėjo 7 dieną. Vartydami animacijos studijos „Meinart“ ir Valdovų rūmų muziejaus komandos parengtą ir išleistą edukacinį leidinį „Garsų žemėlapis“, mažieji lankytojai galės daugiau sužinoti apie Valdovų rūmuose saugomus muzikinius eksponatus ir muzikos instrumentus. 

Plačiau

Publikuota: 2018-04-01 09:08 Atnaujinta: 2018-04-03 09:48
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika