Balandžio 1-osios pokštas: Valdovų rūmų teritorijoje rasta iki šiol pasaulyje nežinoma pterozaurų būrio rūšis

Dvejus metus (2015–2017) vyko intensyvus tarpinstitucinis bendradarbiavimas tarp Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų archeologų ir Vilniaus universiteto paleontologų – buvo nustatyta, kad tyrinėjant Vilniaus Žemutinę pilį XIII a. pabaiga datuojamame kultūriniame sluoksnyje 2014 m. rasta iki šiol pasaulyje nežinoma pterozaurų būrio rūšis.

„Tai nėra pirmas dinozauras, rastas Lietuvoje. Prieš keletą metų Šaltiškių molio karjere, Akmenės rajone, buvo rastas fitozauras, išoriniais požymiais primenantis krokodilą. Mūsų naujai atrastas pterozauras, kurių pasaulyje žinoma daugiau nei 120 skirtingų rūšių, gavo Anhanguera Vilnensis vardą, tai yra pirmasis skraidantis roplys. Pterozaurai atsirado triaso laikotarpiu, buvo manoma, kad visi jie išnyko kreidos periodo pabaigoje“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus archeologas dr. Povilas Blaževičius.

Remiantis beveik visiškai mokslininkų surinktu skeletu, galima teigti, kad evoliucionavę (prisitaikę prie pakitusio klimato ir sumažėję) kai kurie pterozaurai sugebėjo išlikti atskirose ekosistemose. Lietuvoje iki krikšto gyvavusios pagonių religijos atstovai rūpestingai saugojo gamtą, o ypač šventvietes – girias, versmes, pelkynus ir kt. Įvertinus tai, kad Anhanguera Vilnensis maitinosi išskirtinai žuvimis, galima spėti, kad jo buveinės ir buvo miško masyvų apsupti gėlavandeniai telkiniai. Savo kūno dydžiu Anhanguera Vilnensis artimiausias šiandien Lietuvoje gyvenantiems ereliams žuvininkams (kūno aukštis 50–66 cm), tačiau jo sparnų mostas dėl pakitusių pirštikaulių buvo bent du kartus didesnis ir galėjo siekti net 3 metrus (erelio žuvininko – iki 1,66 m).

Atsižvelgiant į baltų mitologijos šaltinius, manytina, kad atrastas pterozauras gali būti siejamas su pagoniškojo panteono dieviška būtybe – aitvaru. Mitologijoje tai atmosferos, vandens, ypač debesų, saugotojas, turintis ryšį su žeme ir jos turtais. Deja, šiuo metu trūksta tai patvirtinančių duomenų, o išsamūs tarpdisciplininiai šio unikalaus radinio tyrimai bus tęsiami ir ateityje.

Jei Jūs patikėjote šia naujiena, sveikiname – Jus aplankė Balandžio 1-oji! Linksmos dienos visiems pokštininkams!

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Publikuota: 2018-04-01 09:08 Atnaujinta: 2018-04-03 09:48
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika