
Publikuota 20241007
Aktualu iki 2024-10-13
XVI a. II p.
Molis, angobas, glazūra
Albarelo aukštis – 24,1 cm, angos skersmuo – 10,7 cm, dugno skersmuo – 9 cm
Rackevičius G. Radvilų rūmų (Vilniaus Žemutinės pilies III oficinos) teritorijos 2000 m. archeologinių tyrimų ataskaita, radinio inv. Nr. 110.
Restauravo Deimantė Baubaitė, rest. prot. Nr. 758/16394 (Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai)
Tyrinėjant Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmus ir jų aplinką rasta nemažai artefaktų, susijusių su sveikatos priežiūra bei gydymu. Tarp tokių radinių yra kelios dešimtys nedidelių molinių vaistų indelių. Taip pat aptikta vaistinės indų albarelų(it. albarello). Gana įdomi ir ta aplinkybė, kad daugiausia šio pobūdžio dirbinių rasta Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų latrinose (tualetuose).
Vienas iš dviejų latrinose rastų albarelų buvo aptiktas XVI a. penktajame dešimtmetyje statytų, spėjamų Radvilų rūmų (III oficinos) latrinoje. Šis į šiaurę nuo Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos buvęs pastatų kompleksas – rūmų liekanos, Pilies kalno atraminė siena bei šiuos rūmus su Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija jungusios galerijos-koridoriaus fragmentai – sistemingai tyrinėtas nuo 1997 iki 2004 metų. Atliekant tyrimus nustatyta, kad latrina buvo įrengta tarp Pilies kalno atraminės sienos ir rytinės koridoriaus-galerijos sienos. 2000 m. ištirtas latrinos vidus – šešių metrų storio kultūrinis sluoksnis su daugiau nei 700 įvairių archeologinių radinių.
Šis latrinoje rastas albarelas – tai cilindro formos, į viršų platėjantis molinis indas. Jo vidinė pusė buvo padengta tamsiai geltonos spalvos glazūra. Išorinė – dengta angobu bei balta glazūra, ornamentuota polichrominiu augalinių ir geometrinių motyvų piešiniu. Išorinėje albarelo dugno pusėje yra pilkšvai melsvos spalvos dažais užrašyto, stipriai išblukusio ir sunkiai perskaitomo įrašo („Seculus“ (?)) pėdsakų.
Lyginant su tokio tipo indais užsienio muziejų kolekcijose (pavyzdžiui, Viktorijos ir Alberto muziejuje, Britų muziejuje (Londonas, Jungtinė Karalystė); Metropolitano meno muziejuje (Niujorkas, JAV)), šis albarelas savo forma, spalvine gama, augalinių ir geometrinių motyvų ornamentika būdingas XVI a. antrai pusei. Tačiau neatmestina galimybė, kad indas galėjo būti naudojamas ilgiau ir į latriną pateko jau XVII a. pradžioje.
Albarelai dažniausiai buvo skirti įvairiems vaistiniams preparatams laikyti. Tačiau, kaip rodo tyrimai, istoriniai bei ikonografiniai šaltiniai, jie galėjo būti naudojami įvairiems tikslams. Pavyzdžiui, juose galėjo būti laikomi ir brangūs prieskoniai ar augaliniai dažų pigmentai. Puošnus ir spalvingas albarelas galėjo būti dovana ir kartu dovanos turinio pakuotė. Taip pat šie indai galėjo atstoti vazą gėlėms pamerkti. Būtent tokia albarelo paskirtis matoma XV a. aštuntajame dešimtmetyje nutapytame Hugo van der Guso (Hugo van der Goes, apie 1440–1482) altoriaus triptike.
Medžiagą parengė Dovilė Urbonavičiūtė-Jankauskienė
Fotografas Vytautas Abramauskas
Dailininkė Rita Manomaitienė
Naudota literatūra
Leah R. C. „Objets croisés: Albarelli as Vessels of Mediation Within and Beyond the Spezieria“, in: Études Épistémè [En ligne], 2019, nr 36, interneto prieiga: http://journals.openedition.org/episteme/6292 [žiūrėta 2024-07-25].
Meškauskas J. „Medicina senovės Lietuvoje ir vėlesniais laikais“, in: Naujasis židinys-Aidai, 1981, Nr. 2, 3, interneto prieiga: https://www.aidai.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=7438:is&catid=408:3-gegu-birelis&Itemid=463 [žiūrėta 2024-07-25].
Piccolpasso C. The three Books of the Potter`s Art, London, 1934, p. 77, Plate 9.
Ragauskienė R. „Vaistininkai XVI a. Vilniuje“, in: Lietuvos istorijos metraštis, t. 1, 2007, p. 29–54.
Striška G. „Radvilų rūmai Vilniaus Žemutinėje pilyje. Naujas žvilgsnis į senus tyrimų rezultatus“, in: Chronicon Palatii Magnorum Ducum Lithuaniae, vol. 4: MMXIV–MMXVI, comparavit G. Striška, Vilnae, MMXVIII, p. 309–328.
Urbonavičiūtė-Jankauskienė D., Ožalas E. Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų ir kitų Vilniaus Žemutinės pilies statinių mūrinės latrinos XVI–XVII a., Vilnius, 2022, p. 60–71, il. 151.
Interneto šaltiniai
https://collections.vam.ac.uk/search/?page=1&page_size=15&q=albarello
https://www.metmuseum.org/search-results?q=albarello
https://www.britishmuseum.org/collection/search?keyword=albarello
https://www.europeana.eu/lt/search?page=1&view=grid&query=albarello
https://atelierable.nl/about-the-albarello