Aktualu iki 2024-06-23
Flandrija, Mechelenas, XVI a.
Vario lydinys, liejimas, aukštis 12 cm, skersmuo 8 cm
Įrašas: NOMEN DOMINI BENEDICTUM SIT
Inv. Nr. VR-1154
Varpelis 2020 m. gruodžio 18 d. įsigytas antikvariate „Z. Sierra Antigüedades y Objetos de Decoración“ (Madridas, Ispanija)
 
Nedidelis iš vario lydinio nulietas varpelis yra dekoruotas įvairiomis figūromis ir augaliniais ornamentais. Jo apačioje matomas įrašas lotynų kalba NOMEN DOMINI BENEDICTUM SIT (liet. „Tebūnie palaimintas Viešpaties vardas“). Viršuje esanti rankenėlė puošta stovinčių berniukų atvaizdais.
Pagrindinė ant varpelio esanti figūra – vyras, grojantis styginiu instrumentu. Tai senovės graikų mitinis dainius Orfėjas, greta kurio yra beždžionė ir drakoną primenanti mitinė būtybė. Pasak legendos, Orfėjas įstabiu dainavimu ir grojimu žavėjęs dievus ir žmones, tramdęs įsisiautėjusias gamtos ir nežemiškas jėgas.
Tokie varpeliai, dažnai vadinami „Mecheleno varpeliais“, gaminti Mecheleno mieste, Flandrijoje. Ypač jais garsėjo Vanden Gejnų (Vanden Gheyn) giminė, kurios net kelių kartų atstovai gamino varpus ir kariljonus. Šiuo amatu vertėsi ir kiti Mecheleno meistrai. Panašus varpelis su Orfėjumi, kurį 1544 m. pagamino Johanas van den Ejnde (Johan van den Eynde), yra Amsterdamo valstybiniame muziejuje. XVI a. tokį sidabrinį varpelį turėjo Vilniaus vyskupas Valerijonas Protasevičius (1556–1579). Ant varpelio, kurį vyskupas padovanojo Vilniaus katedrai, yra tas pats įrašas ir V. Protasevičiaus herbas su inicialais.
 
Medžiagą parengė Dalius Avižinis
Fotografas Mindaugas Kaminskas
 
Naudota literatūra
Vilniaus katedros lobynas / Vilnius Cathedral Treasury, sud. R. Budrys, V. Dolinskas, Vilnius, 2002, p. 237, 271.
Karaška A. „Orfėjas“, in: Visuotinė lietuvių enciklopedija, https://www.vle.lt/straipsnis/orfejas/ [žiūrėta 2024-05-17].
„Altaarbel met musicerende Orpheus van Peeter Van den Gheyn“, in: Ornamenta Sacra, https://ornasacra.kikirpa.be/index.php/Altaarbel_met_musicerende_Orpheus_van_Peeter_Van_den_Gheyn [žiūrėta 2024-05-17].
 
Varpelis Amsterdamo valstybiniame muziejuje (Rijksmuseum):

https://www.rijksmuseum.nl/en/search/objects?p=1&ps=12&involvedMaker=Johan+van+den+Eynde&st=Objects&ii=0#/BK-NM-5445,0 [žiūrėta 2024-05-17]

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Publikuota: 2024-06-17 14:13 Atnaujinta: 2024-06-17 08:29
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika