Šiaudinė skrybėlė

Aktualu iki 2013-07-21

XIV a. pab.
Blaževičius P., Bugys P., Kaminskaitė I. Valdovų rūmų rytinio ir šiaurinio korpusų prieigų 2006–2008 m. archeologinių tyrimų ataskaita, radinio inv. Nr. Kd 36.
Konservavo Deimantė Baubaitė, rest. prot Nr. 653/9426 (Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai)

Šiaudinių dirbinių atliekant archeologinius tyrimus aptinkama itin retai, o šiaudinė skrybėlė Lietuvoje iki šiol rasta tik viena. Ji aptikta 2008 metais, tyrinėjant plotą, esantį į šiaurę nuo Valdovų rūmų rytų korpuso.

Kultūriniame XIV a. pabaigos sluoksnyje radus neaiškaus augalinio pluošto gniutulą iš pradžių net neįtarta, kas tai galėtų būti. Su nemažu žemės gabalu iškėlus minkštus ir labai trapius pinto dirbinio fragmentus darbo ėmėsi restauratoriai. Tik atsargiai nuvalius ir kruopščiai nuplovus pavyko nustatyti, kad tai – skrybėlės kaušelio dalis ir trys suirusio krašto fragmentai. Konservavus ir restauravus likusias dalis galime teigti, kad tai yra apytiksliai 40–45 cm skersmens (ties skrybėlės kraštu) dydžio ir 22 cm aukščio iš šiaudų pintos skrybėlės su smailėjančiu kaušeliu liekanos.

Unikalus radinys yra gražus pavyzdys, kaip archeologijos mokslo duomenys papildo mūsų žinias apie Viduramžių Lietuvos gyventojų aprangos tradicijas ir ypatumus, šiuo atveju – apie galvos apdangalus.

Iliustracijų fragmentai iš XIII a. viduriu datuojamos iliustruotos Biblijos: http://www.themorgan.org/collections/swf/exhibOnline.asp?id=233
http://www.themorgan.org/collections/swf/exhibOnline.asp?id=234

Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas Vytautas Abramauskas

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Publikuota: 2013-07-15 Atnaujinta: 2013-07-10 14:35
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika