Publikuota 20240813
Renginio data: 2024 m.Rugsėjo0903 d. - 2024 m.Rugsėjo0924 d.18:00 Visi renginiai
Valdovų rūmai
Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose bus eksponuojama Kunigaikščių Liubomirskių muziejaus – vieno seniausių istorinių Lenkijos muziejų – stendinė paroda. Muziejus įsteigtas 1823 m. Lvive, o po 1945 m. Osolinskių instituto veikla buvo tęsiama Vroclave.
Stendinė paroda „Muziejus iš meilės menui ir tėvynei“ rengiama minint muziejaus 200 metų sukaktį. Ji atskleidžia permainingą šios institucijos istoriją bei Lenkijos ir Europos kultūros paveldui priklausančių jos kolekcijų gausą ir didžiulę įvairovę. Parodos stenduose vaizduojami objektai yra iš Kunigaikščių Liubomirskių muziejaus rinkinių.
Osolinskių nacionalinis institutas, arba Osolineumas, – viena svarbiausių ir seniausių Lenkijos kultūros institucijų. 1917 m. jį įsteigė (leidus imperatoriui Pranciškui II) bibliofilas ir kolekcininkas grafas Pranciškus Maksimilijonas Osolinskis (1748–1826). Osolineumui įkurti pasirinko Lvivą. Paskui, 1823 m., pasirašė sutartį su kolekcininku ir meno mecenatu kunigaikščiu Henriku Liubomirskiu (1777–1826). Taip Osolineume atsirado Liubomirskių muziejus, o Osolinskis ne tik papildė instituto rinkinius, bet ir užtikrino jo finansavimą turtingiausių aristokratų lėšomis. Osolineumas gyvuoja daugiau nei 200 metų ir užsiima bibliotekine ir muziejine, leidybine ir moksline veikla, o su laiku pradėjo vykdyti ir kultūrinę veiklą. Šiandien institutui priklauso Osolineumo biblioteka, kunigaikščių Liubomirskių muziejus, Osolineumo leidykla, Pono Tado muziejus.
2023 m. paroda „Muziejus iš meilės menui ir tėvynei“ lenkų ir anglų kalbomis eksponuota Vroclave, Tšebešovicų pilyje, Pševorske, Karpače ir kitur; lenkų ir ukrainiečių kalba – Lvive ir Ivano Frankivske; prancūzų kalba – Lilio universitete. Taip pat parodą planuojama surengti Prahoje ir Vienoje. Vilniuje, Valdovų rūmų muziejuje, paroda pristatoma lietuvių ir lenkų kalbomis.
Kunigaikščių Liubomirskių muziejaus 200 metų jubiliejaus renginius iš dalies finansuoja Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija.
Parodos globėjas
Lenkijos Respublikos Prezidentas Andrzej Duda
Parodos partneriai
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
Lenkijos institutas Vilniuje
Parodos rengėjai
Joanna Kachel-Szyjka, dr. Łukasz Koniarek, Hanna Kuś-Joachimiak
Parodos koordinatoriai
dr. Grzegorz Polak, dr. Wiktoria Malicka, Marijus Uzorka
Parodos mokslinės ir kultūrinės programos koordinatoriai
Arnita Petrulytė, Paulina Blažytė, Ignė Grigaitytė
Parodos rinkodaros ir informacijos sklaidos koordinatoriai
Monika Petrulienė, Mindaugas Egidijus Puidokas
Parodos techninio įrengimo koordinatorius
Kęstutis Karla
Redaktorė
Monika Grigūnienė
Informaciniai rėmėjai
„Rzeczpospolita“, „TVP Kultura“, wroclaw.pl, „Radio Wrocław“, „Radio Wrocław Kultura“, „Radio RAM“