Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

 
Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).
 
Krokuvos mokslų ir menų akademija buvo įkurta 1872 m., plečiant ir pertvarkant Krokuvos mokslo draugijos, įkurtos 1815 m., veiklą. Po trečiojo Abiejų Tautų Respublikos padalijimo (1795 m.) austrų valdomoje teritorijoje įsteigta ir laisviau nei rusų ar prūsų aneksuotose Lenkijos ir Lietuvos žemėse galėjusi veikti mokslo institucija tapo visos Lenkijos mokslininkų telkimosi bei kultūros sklaidos židiniu. Krokuvos mokslų ir menų akademijos pripažinimą liudijo tai, kad 1893 m. jai buvo perduota didžiausia lenkų emigracijoje sukaupta vertybių kolekcija – Lenkų biblioteka Paryžiuje. Akademijos leidiniuose nuo pat jos įsteigimo daug dėmesio buvo skiriama ir Lietuvos istorijos bei paveldo tyrinėjimams.
 
Lenkijai atkūrus nepriklausomybę 1918 m. Krokuvos mokslų ir menų akademija tapo visos Lenkijos mokslų ir menų akademija. Institucija tęsė mokslinę tiriamąją, rinkinių komplektavimo ir leidybinę veiklą, plėtė tarptautinį bendradarbiavimą, aktyviai įsijungdama į tarptautinius mokslininkų tinklus.
 
Lenkijos mokslų ir menų akademijos Mokslinėje bibliotekoje, Archyve bei Lenkų bibliotekos Paryžiuje fonduose sukauptos vertingos rankraščių, senųjų spaudinių, grafikos darbų, ekslibrių kolekcijos suteikia galimybę giliau pažinti Europos dailės, literatūros ir kultūros paveldą. Daug Akademijos saugyklose saugomų artefaktų turi ir lituanistinį kontekstą, o Valdovų rūmų muziejuje birželio 27 d. atidaromoje parodoje išvysime vertingiausius šios Lenkijos institucijos Grafikos rinkinio eksponatus: Martino Šongauerio (Martin Schongauer), Piterio Breigelio Vyresniojo (Peter Brueghel de Oude), Albrechto Diurerio (Albrecht Dürer), Džovanio Jakopo Karaljo (Giovanni Jacopo Caraglio), Piterio Pauliaus Rubenso (Peter Paul Rubens), Bernardo Beloto (Bernardo Bellotto) ir kitų autorių darbus.
 
Daugelio parodoje pristatomų dailininkų kūriniai – tapybos ir grafikos darbai – yra puošę istorines Lietuvos ir Lenkijos valdovų, pirmiausia Jogailaičių ir Vazų, meno kūrinių kolekcijas, pagal grafikos darbus buvo kuriami kokliai rūmų krosnims ir kiti taikomosios dailės kūriniai.
 
Šiandien Lenkijos mokslų ir menų bibliotekos Krokuvoje Grafikos kabinete saugoma daugiau nei 90 tūkstančių įstabių ir vertingų senosios grafikos kūrinių, žymiausių menininkų sukurtų beveik visuose Europos grafikos meistrystės centruose: Niurnberge, Antverpene, Romoje, Paryžiuje, Londone, Dresdene. Lenkijos mokslų ir menų akademija yra viena turtingiausių institucijų visame Vidurio ir Rytų Europos regione.
 
Dr. J. Ostrovskio paskaita pradedama tarptautinę graviūrų parodą „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ lydinti mokslinė ir kultūrinė programa. Lankytojų iki rugsėjo vidurio laukia ekskursijos, kūrybinės edukacijos, o parodoje – ne vienas pažįstamas klasikiniu vaizdu tapęs grafikos kūrinys.
 
Paskaita – nemokama, po jos maloniai kviečiame aplankyti parodą. 
 
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Prasidėjo Lietuvos dvarų vasaros mokykla

20240708

2024 m. liepos 8–14 d. Valdovų rūmų muziejuje prasidėjo Lietuvos dvarų vasaros mokykla. Šiemet jos tema – „Nuo valdovų dvarų iki bajorkaimių: kilmingųjų luomo ir jų gyvenamosios aplinkos įvairovė“.

Plačiau

Per vasaros kaitrą Jus atgaivins muziejus!

20240710

Primename, kad lauke tvyrant pavojingiems karščiams Valdovų rūmų muziejuje visada rasite atgaivą: čia palaikoma 20-ties laipsnių temperatūra, dėl eksponatų saugumo kuriamas mikroklimatas yra malonus ir žmogui. Artimiausiomis dienomis meteorologų teigimu, oro temperatūra Vilniuje kils virš 30-ties laipsnių, todėl, jei anksčiau planavote užsukti į Valdovų rūmų muziejų, bet nespėjote to padaryti, dabar – puiki proga susipažinti su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūros istorija, paveldu.

Plačiau

Dienos stovyklos vaikams – įsimintiniausioms vaikų vasaros akimirkoms!

20240710

Muziejus – puiki vieta praleisti laiką smalsiems ir gudriems bendraminčiams. Valdovų rūmų muziejaus edukatoriai pakvietė būsimų antrų–penktų klasių mokinius į penkių dienų pažintinę kelionę po Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją – dienos stovyklas vaikams „Karūnos akademija“. Padedant Valdovų rūmų muziejaus darbuotojams (archeologams, restauratoriams, istorikams, genealogijos, heraldikos ir kitų paslaptingų sričių specialistams), vaikai supažindinami su Lietuvos didžiaisiais kunigaikščiais. 

Plačiau

Praėjusią savaitę į muziejų ėjo tūkstančiai žmonių

20240710

Praėjusią savaitę muziejuje būta per 10 tūkstančių apsilankymų, renginiuose, kurie vyko Valdovų rūmų muziejaus kiemuose, ar tik šiaip užsukusiųjų apsižvalgyti, susipažinti su čia esančiais atminties ženklais atėjo 40 tūkstančių žmonių. Muziejaus Archeologijos ir Atkurtų interjerų maršrutuose bei Didžiajame kieme vyko Dainų šventės Teatro diena, o Liepos 6-ąją lankytojų laukė nemokamos ekskursijos, kūrybiniai užsiėmimai, paskaitos ir filmų peržiūros.

Plačiau

Publikuota: 2024-06-17 16:30 Atnaujinta: 2024-06-18 12:41
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika