Lenkijos muziejininkai naujausius tyrimus pavertė moderniu pasakojimu – sukūrė interaktyvią parodą „Sukilusieji 1863–1864 m.“

1863–1864 m. sukilimas (kartais vadinamas Sausio sukilimu) buvo vienas svarbiausių nacionalinio ir socialinio išsivadavimo judėjimų prieš Rusijos imperijos valdžią. Sukilėliai siekė atkurti Abiejų Tautų Respubliką, kaip savarankišką, laisvą valstybę, sugrąžinti turėtą regiono politinę jėgą. Kasmet atskleidžiama vis daugiau naujų ir įdomių faktų apie sukilimą. Pavyzdžiui, moterys sukilėlės buvo kovotojos mūšio lauke ar tik pogrindžio veikėjos? Kaip darželinis šlamutis siejasi su visais įvykiais ir kas geriau – dalgis ar šautuvas? Į šiuos ir kitus klausimus atsako Lenkijos istorijos muziejaus interaktyvi paroda „Sukilusieji 1863–1864 m.“, kuri Vilniuje eksponuojama nuo balandžio 25 d. iki gegužės 19 d.
 
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, kurio Didžiajame kieme ir įrengta paroda, pristatyta 160-ųjų sukilimo metinių proga ir eksponuojama po atviru dangumi.
 
Valdovų rūmų kieme lankytojai ras šešiolika paviljonų, kuriuose informacija pateikiama lietuvių, lenkų ir anglų kalbomis. Parodą sudaro dvi dalys: vienoje pasakojama sukilimo istorija – kaip visuomenėje pradėjo sklisti protestų idėjos, subrendo sukilimas. Lankytojai susipažins su sukilimo eiga, jame dalyvavusiais atskirais veikėjais ir visuomenės grupėmis ar net sukilimo tematikos inspiruotais papuošalais, madomis. Parodoje eksponuojami archyviniai dokumentai, nuotraukos ar ištraukos iš to meto spaudos leidinių. Lankytojai turės galimybę patys kurti didelio formato dėlionę.
 
Antroje parodos dalyje, atskleidžiant sukilimo dalyvių istorijas, pasakojama apie sukilimo ištakas, pradžią ir vyksmą Lenkijoje, Lietuvoje, Baltarusioje ir dalyje Ukrainos. Valdovų rūmų kieme žmones pasitiks ir multimedijos kupolas, kuriame bus rodoma animacija, pristatanti lankytojus dominančius sukilimo etapus. Vaizdai ir garsai čia kurs spalvingą, posūkių kupiną sukilimo istoriją ir taip tarsi leis „persikelti“ į sukilimo laikus.
 
Balandžio 25–26 d. parodą lydėjo edukacinė zona su atrakcijomis vaikams ir jaunimui, kurioje dalyviai buvo kviečiami kurti ar dalyvauti viktorinose.
 
Parodos pristatymą Vilniuje organizuoja Lenkijos istorijos muziejus, Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje, Lenkijos institutas Vilniuje, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai.
 
Parodos kuratoriai – Wojciech Kalwat, Sebastian Pawlina
Įgyvendinimas – dizaino studija „Sowa-Szenk“
Grafinis dizainas – Marta Maria Madej
Rėmėjai – Lenkijos Respublikos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija, „Bank Pekao S. A.“
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Parfumerijos istorikė: vargu ar šiandien mus sužavėtų specialiai Barborai Radvilaitei kurti kvepalai

20240516

Europos muziejų naktį, gegužės 18 d., parfumerijos kultūros ir istorijos tyrinėtoja Eglė Bertašienė Valdovų rūmų muziejuje lankytojus ves per kvapų pasaulį. Ji papasakos, kuo kvepėjo valdovai ir didikai, taip pat jų rezidencijos Renesanso epochoje, žmonės turės galimybę pažinti medžiagas, kurios buvo įprastos gaminant įvairius aromatinius mišinius – tepalus, kvapiuosius vandenis, pomanderius. 

Plačiau

Speciali programa Europos muziejaus naktį – atversime Renesanso paslaptis

20240510

Europos muziejų naktį, 2024 m. gegužės 18-ąją, Valdovų rūmų muziejus kviečia panirti į Renesanso paslapčių naktį. Nuo 18.00 val. iki vidurnakčio muziejaus mokslininkai, gidai, edukatoriai ir kviestiniai tyrėjai dalysis žiniomis apie renesansinius rūmus, pasakos, kaip iš raudonų plytų pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija tapo baltais, amžininkų lygintais su gulbe rūmais. Lankytojai išgirs istorijų apie XVI a. Jogailaičių dinastijos šeimų paslaptis.

Plačiau

Sustabdyta vaikystės akimirka

20240517

Nuo 2024 m. trečiąjį gegužės penktadienį minima Vaiko diena – šįmet tai gegužės 17-oji. Simboliška, kad kartą metuose kone visas mėnuo skiriamas šeimai: pirmasis gegužės sekmadienis – Motinos diena, trečiasis gegužės penktadienis – Vaiko diena, o pirmasis birželio sekmadienis – Tėvo diena. Vaikai yra valstybės ateitis, taigi šią dieną dėmesys pirmiausia krypsta į būsimus Lietuvos kūrėjus, atsakingą jų ugdymą, juk vaikystė ilgai netrunka.

Plačiau

Publikuota: 2024-04-23 15:22 Atnaujinta: 2024-04-26 13:19
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika