Atnaujintos parodos „Valdovų rūmų lobynas: Lietuvos ir Europos paveldo klodai“ pristatymo vakaras

Nuotraukų galerija 1

2011 m. gruodžio 7 d., trečiadienį, 17 val. Taikomosios dailės muziejuje Vilniuje (Arsenalo g. 3A) įvyko atnaujintos parodos „Valdovų rūmų lobynas: Lietuvos ir Europos paveldo klodai“ pristatymo vakaras. Renginyje „Kokios vertybės glūdi Vilniaus širdyje?“ dalyvavo dr. ALBINAS KUNCEVIČIUS (Vilniaus universitetas), dr. JŪRATĖ SENVAITIENĖ (Prano Gudyno restauravimo centras), ROMUALDAS BUDRYS (Lietuvos dailės muziejus), dr. ARŪNAS PUŠKORIUS (Valdovų rūmų muziejus), dr. VYDAS DOLINSKAS (Valdovų rūmų muziejus), dr. JOLANTA KARPAVIČIENĖ (Valdovų rūmų muziejus). Muzikavo RENATA DUBINSKAITĖ (mecosopranas), IEVA BAUBLYTĖ (gotikinė arfa, išilginės fleitos), RIMA ŠVĖGŽDAITĖ (smuikas), LYDIA DAVIS (smuikas),  ROMA JARAMINAITĖ (violončelė), JONAS TUMASIONIS (dūdmaišis, mušamieji), istorinių šokių programą atliko BANCHETTO MUSICALE.

Prieš 350 metų būtent gruodžio mėnesį po šešerius metus trukusios Maskvos kariuomenės okupacijos buvo išvaduotos Vilniaus pilys. Po keleto šimtmečių nebūties sostinės širdyje atgyjančių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų muziejus šventine ir koncertine programa kviečia į parodos „Valdovų rūmų lobynas: Lietuvos ir Europos paveldo klodai“ pristatymo vakarą, skirtą Vilniaus pilių išvadavimo istorinei sukakčiai paminėti. Renginyje taip pat bus pristatomas naujausias leidinys „Tarp kasdienybės ir prabangos. Restauruoti Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų archeologiniai radiniai“.

Valdovų rūmų muziejus iš nebūties prikelia ir į Lietuvą sugrąžina tai, kas buvo pamiršta, išgrobta, sunaikinta svetimšalių. Kol vyksta Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos atkūrimo darbai, kaupiami archeologinių radinių bei istorijos ir kultūros vertybių rinkiniai. Taikomosios dailės muziejuje Vilniuje nuo 2004 m. buvo eksponuojami reprezentatyviausi Valdovų rūmų archeologiniai radiniai, taip pat pristatoma ir istorijos bei kultūros vertybių kolekcijos dalis. 2011 m. rudenį šios ekspozicijos iš esmės atnaujintos, gerokai papildytos ir sujungtos į parodą „Valdovų rūmų lobynas: Lietuvos ir Europos paveldo klodai“. Parodoje eksponuojami dažnai per stebuklą drėgname dirvožemyje išlikę, ilgiau negu du dešimtmečius kaupti ir kruopščiai restauruoti gausūs bei įvairūs archeologiniai radiniai. Tai Lietuvos ir Europos kultūros paveldo kontekste unikalūs keramikos, akmens, medžio, odos, metalo, stiklo ir kiti dirbiniai, atspindintys senosios Lietuvos valstybės istoriją, jos valdovų aplinkos prabangą bei kasdienybę, dvaro įtaką miesto, šalies ir Vidurio Rytų bei Šiaurės Europos raidai. Čia pristatomos ir išskirtinės Gotikos, Renesanso bei Baroko epochų Europos taikomosios ir vaizduojamosios dailės vertybės – baldai, gobelenai, žemėlapiai, grafikos kūriniai, Lietuvos valdovų ir didikų portretai, ginklai, šarvai, kitos lituanistinės relikvijos. Visa ekspozicija – daugiau kaip 1 000 archeologinių radinių ir istorinio interjero vertybių – atveria Lietuvos senojo paveldo lobius, taip pat liudija intensyvius mūsų šalies ir Europos kultūros bei meno ryšius Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos Vilniuje klestėjimo laikais (XIII–XVII a.). Kviečiame susipažinti su Lietuvos ir Europos istorijos bei kultūros paveldo vertybėmis, kurios ateityje taps Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų nuolatinių ekspozicijų pagrindu ir puoš atkuriamą Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidenciją.

Susiję įrašai

Nuotraukų galerija

Daugiau straipsnių

Tarptautinė mokslinė konferencija „Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė XVIII amžiuje: tarp lojalumo ir (ne)paklusnumo“

20241126

Minint 1794 m. sukilimo Abiejų Tautų Respublikoje 230-ąsias metines siekiama nauju žvilgsniu pažvelgti į pilietinį pasipriešinimą bei aptarti, kaip aštuonioliktojo šimtmečio Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės visuomenė suvokė lojalumą, pavaldumą ir (ne)paklusnumą. Konferencijos dalyviai iš Lietuvos, Lenkijos ir Latvijos pristatys naujausius pilietinio nepaklusnumo, individo laisvės ir visuomeninės tvarkos problemų tyrimus, aptars, kiek gilus buvo luominis, tarnybinis, profesinis, religinis, šeiminis paklusnumas ir kokias raiškos formas įgavo ar įgaudavo priešinimasis valdovo (pono, darbdavio, užsakovo ir kt.) valdžiai bei valiai.

Plačiau

Mums svarbi Jūsų nuomonė!

20241128

Kviečiame dalyvauti Valdovų rūmų muziejaus lankytojų apklausoje ir padėti mums ištaisyti trūkumus, jei tokių pastebite.

Plačiau

Publikuota: 2011-11-29 Atnaujinta: 2011-12-16 09:36
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika