Jurbarkas sulaukė žymaus archeologo ir antropologo Vytauto Urbanavičiaus ir jo darbų

Nuotraukų galerija 1

Jurbarko krašto muziejuje eksponuojama paroda – tai 2010 m. birželio 30–spalio 31 d. Taikomosios dailės muziejuje Vilniuje veikusios žymaus Lietuvos archeologo habil. dr. Vytauto Urbanavičiaus darbų parodos Sugrąžinta praeitis dalis. Parodą Vilniuje rengė Lietuvos nacionalinis muziejus, Pilių tyrimo centras Lietuvos pilys, Lietuvos dailės muziejus, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai.

Parodoje Sugrąžinta praeitis Vilniuje eksponuoti per 50 metų V. Urbanavičiaus tyrinėti paminklai. Iš viso joje pristatyta daugiau kaip 1 500 eksponatų. Paroda susidėjo iš dviejų dalių. Pirmąją sudarė Lietuvos nacionalinio muziejaus rinkinių eksponatai. Tai radiniai, kuriuos V. Urbanavičius aptiko 1957–1987 m. tyrinėdamas kapinynus. Čia pristatyti 62 kapų įkapių kompleksai (daugiau kaip 470 eksponatų) ir per 400 radinių iš Obelių ežero (Ukmergės r.).

Antrąją dalį sudarė 2004 m. atidarytos ir nuolat atnaujinamos parodos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų radiniai eksponatai. Tai Pilių tyrimo centro Lietuvos pilys sukaupta ir šiuo metu Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams perduodama medžiaga. Pilių tyrimo centrui Lietuvos pilys  ir Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų kompleksiniams tyrimams 1988–2001 m. vadovavo V. Urbanavičius.

Dėl vietos stokos Jurbarke vykstančioje parodoje neeksponuojami pirmiau minėti eksponatai. Čia pristatomos archeologo darbus ir tyrinėtus paminklus fiksuojančios iliustracijos, taip pat 16 informacinių stendų, atskleidžiančių Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų ir jų atkūrimo istoriją.

Parodą papildo skulptūrinių dokumentinių portretų, V. Urbanavičiaus atkurtų pagal įvairių epochų kapuose rastas kaukoles, kolekcija. Pagal dokumentinį Barboros Radvilaitės atvaizdą skulptorius Stanislovas Kuzma sukūrė meninį karalienės portretą, kuris Vilniaus parodoje pristatytas pirmą kartą. Jurbarke eksponuojama gipsinė nebaigto karalienės portreto kopija.

Ypatingą nuotaiką parodoje formuoja ir V. Urbanavičiaus sukurti filmai Oi, ratu, ratu,Tėvai ir protėviai, Obelių ežero paslaptis, Šventaragio slėnio mįslėsKaralienės portretas ir kt.

Susiję įrašai

Nuotraukų galerija

Daugiau straipsnių

Simonas Čechavičius. Baroko meistras Pidhirciuose

20250612

Valdovų rūmų muziejus pristato vieną žymiausių Abiejų Tautų Respublikos Baroko epochos dailininkų – Simoną Čechavičių (Szymon Czechowicz, 1689–1775). Lenkijoje gimęs, Italijoje tapybos mokęsis S. Čechavičius išgarsėjo kaip religinės dailės kūrėjas, buvo kviečiamas tapyti Lenkijoje, Lietuvoje, dabartinės Ukrainos, Baltarusios miestuose, kurie anuomet priklausė Abiejų Tautų Respublikai. Išlikusias meistro drobes šiandien kiekviena valstybė saugo kaip savo dailės aukso fondą.

Plačiau

Parodoje – ir trapaus gobeleno restauravimo paslaptys

20250530

Valdovų rūmų muziejus birželio 1 ir 2 dienomis nedirbs, tačiau jau nuo birželio 3-iosios atveria duris vasaros sezonui – dirbs ilgiau ir parengęs staigmenų lauks lankytojų. Nuolatinėje ekspozicijoje visuomenei bus pristatyta naujausia muziejaus sėkmės istorija – restauruotas, kaip manoma, XVIII a. viduryje Obiusono karališkojoje manufaktūroje, Prancūzijoje, sukurtas gobelenas „Sabinių pagrobimas“. Šis nuostabaus grožio kūrinys buvo ilgai restauruotas ir jo restauravimo istorija tapo svarbia ekspozicijos dalimi. O Valdovų rūmų muziejaus lankytojams nuo šiol suteikiama galimybė iš arti pažinti gobeleno istoriją, jo restauravimo etapus ir restauratoriaus profesijos subtilybes.

Plačiau

Ten, kur skamba rūmai ir švyti Vilnius – susitinkam Kultūros naktį!

20250528

Valdovų rūmai birželio 13-osios vakarą atvers duris ne tik istorijai, bet ir muzikai. Čia susitiks klasika, džiazas, šiuolaikinė muzika ir eksperimentai – visa tai kvies patirti unikalų vakarą skambesyje ir šviesoje. Muziejaus lankymas nemokamas nuo 18:00 iki 00:00 val. (paskutiniai lankytojai į muziejų įleidžiami iki 23.00 val.)
 

Plačiau

Publikuota: 2011-04-06 Atnaujinta: 2011-07-26 17:01
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika