Renginiai

Pradžia  |  Lankytojams  >  Renginiai  >  Vieša paskaita „Kas šiandien žinotina apie Pranciškų Skoriną?“

Vieša paskaita „Kas šiandien žinotina apie Pranciškų Skoriną?“

Pranciškaus Skorinos išleistų knygų parodos renginių ciklas

2017 m. gegužės 11 d. 17.00–19.00 val.

Paskaitą skaitys prof. habil. dr. Sergejus Temčinas.

Paskaitos vieta LMA Vrublevskių biblioteka (Žygimantų g. 1).

Rusėnas Pranciškus Skorina (*prieš 1490 Polocke – †prieš 1552-01-29 Prahoje) buvo pirmasis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (ir visų rytų slavų) knygų leidėjas, vertėjas, rašytojas ir liturginis poetas, švietėjas humanistas ir mokslininkas (medikas ir botanikas). 2017 m. Europa mini reikšmingą jubiliejų: 500-ąsias Pranciškaus Skorinos Prahoje išspausdintos rusėniškos Biblijos metines.

Įdomu tai, kad apie 1520 m. Skorina persikėlė į Vilnių, kur vyriausiojo burmistro Jokūbo Babičiaus namuose įsteigė pirmąją spaustuvę LDK. Vilniuje apie 1522 m. jis išleido „Mažąją kelionių knygelę“, kurią sudarė Psalmynas su liturginių tekstų priedais, o 1525 m. – „Apaštalų darbus ir laiškus“, t. y. vieną Naujojo Testamento dalį. Tuo metu Skorina ėjo Vilniaus katalikų vyskupo Jono iš Lietuvos kunigaikščių asmeninio gydytojo ir sekretoriaus pareigas.

Paskaitoje aptarsime svarbiausius žinotinus dalykus apie jo asmenį ir kūrybą: gyvenimo etapus, etninę ir konfesinę priklausomybę, prozinius ir poetinius kūrinius, leidinių turinį ir kalbą, spaudos kultūrą ir meninę puošybą. Jo gyvenimas ir kūryba atskleis mums tuometinėje Lietuvos valstybėje ir už jos ribų vykusią įvairių kultūrų ir tradicijų sąveiką.

Po paskaitos Vrublevskių bibliotekoje norintieji galės pratęsti ekskursiją Valdovų rūmų muziejuje ir gyvai susipažinti su gegužę iš Baltarusijos atvežtais eksponatais: viena pirmųjų Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje spausdintų knygų – 1522 m. Vilniuje P. Skorinos pasirodžiusia „Mažąja kelionių knygele“ bei 1517 m. rugsėjo 10 d. Prahoje išleista „Jobo knyga“. Jos parašytos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės rusėnų kalba. Paskaitos dalyviams apsilankymas ekspozicijoje yra nemokamas.

Informaciją parengė LMA Vrublevskių bibliotekos Komunikacijos skyrius